Kamu Başdenetçisi Malkoç ve Heyeti OHAL Komisyonu Başkanını Ziyaret Etti

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Hüseyin Yürük, Sadettin Kalkan ve Yahya Akman Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanı Salih Tanrıkulu ve heyetini ziyaret etti.

OHAL Komisyonunun çalışmaları hakkında bilgi alan Başdenetçi Şeref Malkoç, komisyonun çok kısa bir zamanda yüz binin üzerindeki insanın evraklarını, belgelerini ve bilgilerini topladıklarını belirterek Komisyon Başkanı ve çalışma arkadaşlarını tebrik etti.

FETÖ’nün dünyanın en sinsi ve kanlı terör örgütü olduğunu söyleyen Şeref Malkoç, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milleti demokrasiye, hukuka ve geleceğe sahip çıkmaya davet ettiğini, milletin de dünya ve demokrasi tarihinde ders okutulacak şekilde mücadele verdiğini söyledi.

Başdenetçi Malkoç, darbe girişiminde şehitler ve gaziler olduğunu ama milletin anayasaya, hukuka ve çocuğunun geleceğine sahip çıkarak ülkenin işgal edilmesinin önüne geçtiğini belirtti.

Ülkesine ihanet edenlerin devleti yıkmaya çalışan Savcıların darbeye teşebbüs edenleri ve suç işleyenleri yakasından tutup sanık sandalyesine oturttuğunu bildiren Malkoç, yargılamaların devam ettiğini ifade etti.

Kamu Başdenetçisi Malkoç konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yargılamalar, uluslararası hukuk usulüne riayet edilerek devam etmektedir. Bu yargılamaların kısa zamanda ve adil bir şekilde sonuçlanmasını millet olarak beklemekteyiz. Kamu Denetçiliği Kurumu gibi kurumlar bu süreçte işlerin hukuka, insan haklarına uygun olarak yürütülmesinde titizlikle çaba göstermektedirler. Suçlular adil şekilde yargılanmaktadır. Türkiye, umut ediyorum ki bundan sonra bu tür olayları yaşamayacaktır. İşlerin hukuka uygun şeffaf bir şekilde yürütülmesi son derece önemlidir. Burada da en önemli görev OHAL Komisyonumuza düşmektedir. Arkadaşlarımızın titizliğini ve gayretlerini gördük, memnun olduk. Şuna da şahit olduk ki en az 20 kurumdan istenen belgeler titizlikle dosyalanmıştır. Temennimiz, mahkemelerimizin de OHAL komisyonunda toplanan bu bilgi ve belgelerden faydalanmasıdır.”

Türkiye’nin DEAŞ, FETÖ ve PKK ile başarıyla mücadele ettiğini, bu mücadeleyi uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak sürdürdüğünün altını çizen Malkoç, bir taraftan FETÖ ile mücadele edilirken diğer taraftan da Afrin’de bir çalışma yürütüldüğünü belirterek bu çalışma esnasında şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, mücadele veren askerlere de başarılar diledi.