Kamu Başdenetçisi Malkoç, Hukuk Fakültesi Dekanlarıyla İstanbul’da Bir Araya Geldi

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük ve Yahya Akman ile Genel Sekreter İbrahim Kılınç, İstanbul’da bulunan üniversitelerin Hukuk Fakültesi Dekanları ile çalışmalara ilişkin fikir alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun faaliyetlerine ilişkin bilgiler verdi.

Başdenetçi Şeref Malkoç, başvuru üzerine inceleme yaptıklarını belirterek, resen inceleme ve araştırma yetkileri olmadığını ancak toplumu ilgilendiren her konuda özel rapor hazırlama yetkisine sahip olduklarını bildirdi.

2017 yılındaki çalışmalarını anlatan Malkoç, tanıtıma ağırlık verildiğini 2017 yılında müracaat sayısının 17 bine ulaştığı bilgisini verdi.

2018 yılında ise mevcut planlarında üniversitelerde Ombudsmanlık Kulüplerinin kurulması, sempozyum ve paneller düzenlemeyi planladıklarını belirten Şeref Malkoç, “Bir diğer projemiz ise Avrupa’da bulunan göçmenlerin haklarının nerelerde arayabilecekleri konusunda tanıtımlar düzenlemek. Bu projeyi 2018 yılının sonuna kadar 8 ülkede tamamlamayı düşünüyoruz. İlk olarak Avusturya ile başladık. Avrupa’daki sivil toplum örgütleri ile düzenli olarak irtibat halinde olacağız. Haksızlığa uğrayanları tespit edeceğiz. Avusturya ile ilerde protokol imzalanacak. Dolayısıyla Avusturya Ombudsmanlığına başvuran göçmenler hakkında bizimde bilgimiz olup, başvuran hakkında ne işlem yapıldığını öğreneceğiz.”

KDK’nın bazı konularla ilgili gelen başvuruları inceleyemediklerini aktaran Malkoç, “Kurumumuz Cumhurbaşkanlığının yaptığı iş ve eylemlerle ilgili başvuruları inceleyemiyordu.  Ancak Cumhurbaşkanlığı Sisteminin 2019 yılında yürürlüğe girdiği tarihten sonra Kamu Denetçiliği Kurumu Cumhurbaşkanlığının yaptığı iş ve eylemleri denetleyebilecek. Denetleyemediği diğer konular ise, yargıya intikal eden konular, TBMM’de görüşülen konular ve askeri nitelikteki operasyonları denetleyemiyoruz.” Diye konuştu.

KDK’nın verdiği tavsiye kararlarına uymayan idareleri önce kamuoyuna bildirdiklerini belirten Malkoç, daha sonra da Meclise davet ettiklerini orada neden uymadıklarına ilişkin hesap verdiklerini bildirdi.

Toplantıda karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak, dekanların soruları cevaplandırıldı.