Kamu Başdenetçisi Malkoç Kırıkkale’de

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelerek “Ombudsmanlık Kurumu ve İşleyişi” konulu konferans verdi.

Konferansta Kamu Denetçiliği Kurumunun işleyişini anlatan Malkoç, Ombudsmanlık Kurumunun, vatandaşla idare arasında meydana gelen problemlerde dostane çözüm arayan bir kurum olduğunu söyledi.

Malkoç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kurumun çok güzel  özellikleri var. Her türlü yoldan kuruma başvurabilirsiniz. Mahkemelerdeki gibi  vergi, harç, pul parası alınmıyor. KDK’ya yapılan başvurularda müracaattan sonra  en geç 6 ay içerisinde karar veriyoruz. Kanun öyle diyor. Mahkemelere gittiğinizde 6-8 ay sonraya gün veriliyor. Mahkemenin soğuk bir yapısı vardır. Bizimki dostane  çözüm oluyor. Vatandaş idareyi bize şikayet ettiğinde denetçi ve uzman  arkadaşlarımız şikayeti alarak idareye intikal ettiriyorlar. Bizim birinci  görevimiz, vatandaşa sunulan kamu hizmetlerinin kalitesinin standardını  yükseltmek. İkincisi dünyadaki iyi yönetim ilkelerini Türkiye’de yerleştirmeye  çalışmak. Bu anlamda bütün kamu görevlilerine rehberlik, danışmanlık yapıyoruz.  Vatandaşa da avukatlık yapıyoruz. Diğer görevimiz de Türkiye’deki hak ve  özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmaya, hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya  çalışıyoruz.”

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) geç kaldıkları için giremeyen öğrencilerden kuruma şikayet geldiğini belirterek, “Hukuk çerçevesinde bunları değerlendireceğiz. ‘Sınav saatinden 14 dakika erken geleni almıyorum’ demekle anayasanın 42. maddesini ihlal etmiş olursun. Yazık günah değil mi?” dedi.

Konferansın ardından Malkoç, Kırıkkale Valisi İlker Haktankaçmaz’ı makamında ziyaret etti.

Malkoç, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her konuda birçok şeyi aştığını bundan sonra daha iyi olacağı kanaatinde olduklarını söyledi.

Özellikle dünyadaki son gelişmelerin, AB’nin kendi içerisinde çatırdaması, kendi koyduğu değerleri, insan hakları ve uluslararası dahil Türkiye’ye ve bakanlara karşı saygı ve terbiye sınırlarını aşarak kendi ilkelerini çiğnemesi, Asya ve ABD’deki gelişmelerin dünyanın yeniden hareketlendiğini gösterdiğine dikkati çeken Malkoç, şöyle konuştu:

“Türkiye bölgesinde çok güçlü, bunun yanında sadece bölgesel güç olmak değil 21. yüzyılda bizim medeniyetimizin yeniden yükseldiğini dünyaya gösteren, anlatan bir ülke olacağız inşallah. Birçok şeyi aştık. Ülkemizde siyasi ve devlet krizleri sona erdi. Özellikle nükleer teknoloji alanında mesafe alıyoruz. 2 nükleer santralimiz yapım aşamasında. Üçüncüsü de gelecek. Bunun yanında savunma sanayisinde aldığımız mesafeler Türkiye’yi güçlü kılıyor. Tabii ki vatandaşa hizmet işin esasıdır. Bizim Kamu Denetçiliği Kurumumuzunda inancı insanların en hayırlısı, insanlara en fazla faydası dokunandır. İlkemiz ise ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’. Kamu hizmetleri sürerken bunların kalitesinin artırılması, yönetimde iyiliğin artması, genişlemesi, Türkiye’de halkla devlet dayanışmasının artması. Bu noktada kamu denetçiliği kurumuna da önemli görevler düşüyor.”

Vali Haktankaçmaz ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek kamu denetçiliği kurumunun çok önemli olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Haktankaçmaz, Malkoç’a seramik vazo hediye etti.

Başdenetçi Malkoç’a, Kamu Denetçisi Hüseyin Yürük ve Kurum Genel Sekreteri İbrahim Kılıç eşlik etti.