Kamu Başdenetçisi Malkoç, KYK’nın ‘Kış Hukuk Kampı’ Etkinliğinde Öğrencilere Seslendi

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Danimarka Büyükelçisi Svend Olling ve Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha ile birtakım temaslarda bulunmak için Trabzon’a gitti.

Başdenetçi Şeref Malkoç, Trabzon programı kapsamında KYK’nın ‘Kış Hukuk Kampı’ etkinliğinde öğrencilere “Antidemokratik Süreçlerde Hukukçuların Refleksi” konulu bir konuşma yaptı. Malkoç, kendisinin de bir hukukçu olması nedeniyle tavsiyelerde bulunarak, Türkiye’nin siyasi tarihi boyunda yaşadığı darbeleri anlattı.

Kamu Denetçiliği Kurumunun çalışma sistemine ilişkin de bilgiler aktaran Malkoç, daha çok tanıtıma önem verdiklerini, basın ve halkla ilişkilere, sivil toplum kuruluşları ile dayanışmaya önem verdiklerini dile getirdi.

2016 yılında 5 bin 519 başvuru alındığını 2017 yılında ise başvuru sayısının 17 bine çıktığının bilgisini veren Malkoç, “Hangi insanın derdine derman olduysak sorununu çözdüysek o bize mutluluk olarak yansıyor. Üniversitelerde Ombudsmanlık kulüpleri kuruyoruz, üniversitelerle birlikte programlar yapıyoruz. Akademisyenler ve üniversiteler bizim ufkumuzu açıyor, bilgi dağarcığımızı genişletiyor. Bize gelen şikayetler konusunda onlarla çalışma yapma imkanı temin ediyoruz.” Dedi.

Malkoç, 15 Temmuz’daki farkın ne olduğunu ise şu sözlerle anlattı:

“15 Temmuz’da darbeciler önceki darbelerden daha güçlü ve daha organizeydiler ama orada milletin helal oylarıyla oluşturduğu parlamento, o parlamentodan çıkan hükümet ve hepsinden önemlisi tarihinde ilk defa kendi oylarıyla seçtiği Cumhurbaşkanı dirayetiyle, ferasetiyle, tecrübesiyle millete çıktı dedi ki ‘Bunlar darbecidir, eşkıyadır, hukuku, Anayasayı çiğniyorlar. Sokaklara çıkın, çoluğunuzun çocuğunuzun geleceğine sahip çıkın.’ Allah razı olsun ondan. Millet de sözünü dinledi sokaklara çıktı ve Türk tarihinde, demokrasi tarihinde önemli bir iş yapıldı. Bunda en önemli pay siz gençlerde. Sizler 15 Temmuz gecesi Türkiye’nin bütün alanlarını doldurdunuz, tankların önüne çıktınız bu kolay bir şey değil. Bundan dolayı bu millete mensup olmaktan iftihar ediyorum, gurur duyuyorum.”

Türkiye’deki darbeler ve 28 Şubat sürecinde yaşananları dile getiren Malkoç, hukuki açıdan yapılan haksızlıkları çeşitli örneklerle katılımcılara aktardı.

Konuşmasının ardından Malkoç, öğrencilerin sorularını cevapladı.

Trabzon Programı kapsamında Malkoç, Trabzon Valisi Yücel Yavuz’u ve  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu makamında ziyaret etti. Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Danimarka Büyükelçisi Svend Olling ve Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha, Trabzon’da bulunan basın mensupları ile bir araya geldi.