Kamu Başdenetçisi Malkoç, Rusya’da Temaslarda Bulundu

Daha önce Azerbaycan, İspanya, Çin, Yunanistan ve Güney Kore’de yoğun temaslarda bulunan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, beraberinde Denetçi Mustafa Özyar ve Genel Sekreter İbrahim Kılınç ile Rusya’ya gitti.

Başdenetçi Malkoç, Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiserliğini ziyaret ederek, Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatyana Moskalkov ve heyeti ile görüşmelerde bulundu. Görüşmede, Kamu Denetçiliği Kurumunun çalışmaları hakkında heyeti bilgilendiren Malkoç, yetkililerden Rusya’da yapılan faaliyetler konusunda bilgi aldı.

Rusya temaslarına ilişkin açıklamalarda bulunan Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu ile Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiserliği arasındaki dayanışmanın, dünyada insan hakları konusundaki hassasiyeti artıracağını söyledi.

İki ülkenin kurumları arasındaki birlikteliğin, Türkiye ve Rusya’da insan hakları alanında gelişmeler de sağlayacağını belirten Malkoç, “Bu ilişkilerin, Rus ve Türk halkının huzuruna, barışına ve dostluğuna da etkisi olacağını düşünüyorum.” Dedi.

Rusya Federasyonunda birçok farklı kavimin, mezhebin ve dinin barış içerisinde ve insan hakları korunarak yaşadığını vurgulayan Malkoç, “Bu son derece önemli bir olay. Dünyanın da zaten huzura, barışa ve insan haklarına ihtiyacı var. 3 Mart 2017’de Ankara’da Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ile imzaladığımız mutabakat gereği ilişkilerimizi geliştirdiğimiz gibi, Asya, Avrupa Ombudsmanlıkları ve İslam Ülkeleri Ombudsmanlar Birliği ile faaliyetlerimizi de geliştirmeye devam ederek bu faaliyetlerin bir kısmını da Türkiye’de gerçekleştireceğiz.” Diye konuştu.

Malkoç görüşmelerinin ardından Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz’ü makamında ziyaret etti.  Büyükelçilikte, müşavirler ve bazı işadamlarının katılımıyla bir toplantı düzenlenerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.