Kamu Başdenetçisi Malkoç, Trabzon’da Temaslarda Bulundu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük ve Mustafa Özyar ile KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç, Sivil Toplum Kuruluşları, muhtarlar ve idari bilimlerin katılımlarıyla Trabzon’da yapılacak olan “Ombudsman Halkla Buluşuyor” Programı kapsamında Trabzon’a gitti.

Başdenetçi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet, Trabzon’daki programları kapsamında Trabzon Valisi Yücel Yavuz’u makamında ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında basına açıklamalarda bulunan Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu olarak idareyle ilgili vatandaşların taleplerini dinleyerek bunlara çözüm aradıklarını söyledi.

Kamu Denetçiliği Kurumu olarak idareyle ilgili vatandaşların şikayetlerini taleplerini alıp bunlara çözüm bulduklarını vurgulayan Malkoç, “İllerde programlar yapıyoruz. Programlarımızda ilin idarecileri ile birlikte oluyoruz ayrıca sivil toplum örgütlerinin kanaat önderlerinin temsilcileri ve şehir merkezindeki muhtarlar oluyor. Bu programlara çok önem veriyoruz ve çok faydasını da görüyoruz. Kamu Denetçiliği Kurumu diğer adıyla Ombudsmanlık, vatandaşın avukatı demek.” dedi.

Trabzon’a yılda 500 bin Arap turist geldiğine dikkat çeken Malkoç, Suudi Arabistan Büyükelçesiyle bir araya geldiğinde kendisine Trabzon’da taksicilerin fazla para aldığından şikayet ettiğini dile getirerek, “Trabzon’a yılda 500 bin Arap turist geliyor. Bunlar Körfez ülkelerinden geliyor. Bunların 300 bin kadarı da Suudi Arabistan’dan geliyor. Geçen Suudi Arabistan Büyükelçisi ile bir programda birlikteydik. Tanıştıktan sonra Trabzonlu olduğumu söyledim. Bana ’Trabzon’dan şikayetçiyim’ dedi. Ben de kendisine ’Şikayetin nedir?’ dedim. Bana ’Bazı taksiciler fazla para alıyor, bazı esnaf farklı muamelede bulunuyor’ ifadelerini kullandı. Ben de kendisine bundan ’ben de şikayetçiyim, sadece sen şikayetçi değilsin. Başka şikayetin var mı?’ diye sordum. Bana ’Yıldırım düşüyor bizim vatandaşımız ölüyor’ deyince Ben de kendisine ’Ona yapacağımız bir şey yok’ dedim. Böyle şakalaştık. Daha sonra ben kendisini Trabzon’a programımıza davet ettim. Memnuniyetle kabul etti ve kendisine Trabzon’da mutlaka başkonsolosluk açması gerektiğini söyledim. Kendisi bana özellikle Suudi Arabistan’dan gelenlerin Trabzon’dan bu şikayetlerin dışında çok memnun olduğunu söyledi. Kendileri şöyle bir talepte bulunmuşlar. Biz otellerde kalmasak da köylerde evlerde kalsak, bunlar ailece kalabalık geliyorlar. Fındıklığa, harmana çıkıp daha rahat hareket etmeyi arzu ediyoruz. Ben de kendisine bunları söylenecek yer bizim programımız, buyurun gelin dedim” ifadelerini kullandı.

Başdenetçi Malkoç, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu da ziyaret etti. Başkan Gümrükçüoğlu, çalışmaları hakkında Malkoç’a ve beraberindeki heyete bilgi verdi.

Başdenetçi Malkoç ve beraberindeki heyet, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Suat Hacısalihoğlu’nu da ziyaret etti.