Kamu Başdenetçisi Malkoç: Sempozyum kitabı Türkiye’nin insanlık adına yaptığı hizmetlerin belgesidir.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle bir basın toplantısı düzenledi. Malkoç, ülkesinden ayrılmak zorunda kalmış yaklaşık 65 milyon civarında insanlar olduğunu belirterek, 65 milyonun 25 milyona yakınının mülteci durumunda olduğunu söyledi.

2-3 Mart 2017 tarihleri arasından dünya ombudsmanlarını Türkiye’ye davet ederek Uluslararası Göç ve Mülteciler Sempozyumu düzenlediklerini ve Türkiye’nin mülteciler konusunda yaptığı çalışmaları anlattıklarını kaydeden Malkoç, “Sempozyumda görüşülen konuları kitap haline getirdik. Bu aslında Türkiye’nin insanlık adına yaptığı hizmetlerin belgesidir.” Dedi.

“Bizim milletimiz mültecilerle ekmeğini bölüşmüştür.”

Başdenetçi Malkoç, Suriye’de olan olayların büyük bir insanlık krizi olduğunu vurgulayarak,  bu insanlık krizinde bazı ülkelerin sınıfta kaldığını bazı ülkelerin de insanlığın onurunu ve haysiyetini temsil ettiğine dikkat çekti. Malkoç, Türkiye’nin bu krizin başından beri insanlığın onurunu ve haysiyetini temsil ettiğini, ölümden kaçan, dul ve yetim kalan bütün insanlara sonuna kadar kapısını açtığını söyledi.

Özellikle iç savaşın başlamasından sonra 6 yıllık süre içerisinde 3,5 milyona yakın Suriyelinin Türkiye’ye geldiğini belirten Malkoç, “Bu rakam dünyadaki birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan fazladır. Örneğin Makedonya, Arnavutluk, İzlanda ve Litvanya gibi ülkelerin nüfusundan fazla Suriyeliyi Türkiye barındırmaktadır. 3,5 milyon Suriyelinin yalnızca yüzde 8’i kamplardadır. Kamplarda oldukça nitelikli ve güzeldir. Bizim milletimiz mültecilerle beraber yaşamış, ekmeğini bölüşmüştür. Hastalandıklarında hastanelerimizden faydalanıp rahatlıkla ilaçlarını alabilmektedirler. Türkiye’de 500 bin Suriyeli çocuk ilk ve ortaöğretim düzeyinde eğitim görmektedir. Ayrıca Sahil Güvenlik Kuvvetlerimiz 185 bin Suriyeliyi Ege Denizinde boğulmaktan kurtarmıştır. Türkiye’nin bu anlamda yapmış olduğu harcama 26 milyar dolar civarındadır. Suriyelilere devletimizin ve milletimizin kucak açmasındaki en büyük etken Sayın Cumhurbaşkanımızın yüreğindeki merhamet, gönlünün genişliği, şefkati ve insani konulardaki duyarlılığıdır. Türkiye, insanlık krizi karşısında tarihe altın harflerle yazılacak güzel örnekler ortaya koymuştur.” İfadelerini kullandı.

Sığınmacılarla ilgili bir rapor hazırladıklarının bilgisini veren Malkoç, “Niyetimiz, Suriye özel raporumuzu temmuz ayına yetiştirmek. Raporda hem mültecilerle ilgili yapılan hizmetleri hem de özellikle bundan sonra kamu kurumlarının alması gereken tedbirleri, yapması gereken çalışmaları daha detaylı yazacağız. Suriyeli göçmenler, mülteciler 3,5 milyon civarında. Diğer mültecilerle birlikte mülteci sayısı nüfusumuzun yaklaşık yüzde 5’ine tekabül ediyor. Bunları gereği gibi eğitemezsek, topluma kazandıramazsak ileride farklı sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Kamu Denetçiliği Kurumu bunu düşünerek kurumlarımızın yaptığı çalışmaları bir araya getirerek önerilerini rapor halinde sunacaktır.” Şeklinde konuştu.

Basın Toplantısına, Kamu Denetçileri Celile Özlem Tunçak ve Hüseyin Yürük ile Genel Sekreter İbrahim Kılınç katıldı.