Kamu Başdenetçisi Malkoç’a Büyükelçiliklerden Ziyaretler Devam Ediyor

İspanya, Danimarka, Portekiz, Ukrayna, Litvanya, Norveç Büyükelçilerinin ardından Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’u makamında ziyaret etti.

Büyükelçi Erdmann, demokrasilerde ve hukuk devletlerinde kamu denetçiliğinin çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Kamu Denetçisi normal yasal süreçler içerisinde yürüyen davalarda yer alarak o davaların daha çabuk, daha hızlı ve daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlayabilir. Sayın Malkoç’a çalışmalarında başarılar ve esenlikler diliyorum” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Şeref Malkoç, Ombudsmanlık Kurumunun vatandaşla-devlet arasında köprü vazifesi gördüğünü vurguladı.

KDK’nın, vatandaşın idareyle olan sıkıntılarını mahkemeye gitmeden çözen bir kurum olduğunu özellikle hak arama kültürünün yaygınlaşması açısından güzel işler yaptığını kaydeden Malkoç; “ Verdiğimiz tavsiye kararlarıyla idareye yol göstermekteyiz. Bizim görev alanımıza giren diğer konularda insan hakları, hakkaniyet ve adalettir bu konularda da biz idari denetim yapmaktayız. Ayrıca bizim görev alanımıza giren diğer bir konuda mülteciler ve göç konusudur. Bu konularda titiz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türk-Alman dostluğu çok derin tarih tecrübelerine dayanan dostluktur” diye konuştu.

Dünyada gelişen olayların hak ve hürriyetler açısından, insan hakları açısından, göçmenler ile mülteciler açısından tedirgin edici olduğunun altını çizen Malkoç, “Avrupa’da seçimler münasebetiyle popülizmin yaygınlaşması, yabancı karşıtlığının artması ve İslam karşıtlığının güçlenmesi bunlar önemli konular ve bizim alanımıza giren konular. Bu konularda kendisiyle karşılıklı görüş alışverişinde bulunacağız” şeklinde konuştu.