Kamu Başdenetçisi Malkoç Bosna Hersek’te

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, birtakım temaslarda bulunmak ve Batı Balkanlar Ulusal İnsan Hakları Kurumları Bölgesel Konferansına katılmak üzere Bosna Hersek’e çalışma ziyareti geçekleştirdi.

Balkan Ülkeleri Ombudsmanları Konferansında konuşma yapan Başdenetçi Şeref Malkoç, Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumunun çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Kuruma toplamda 41 bin 982 şikâyet başvurusunda bulunulduğunu, bu şikâyetlerin yüzde 80’inin incelenip, sonuçlandırıldığını bildiren Malkoç, 2016 yılında başvuru sayısı 5 bin 519 iken 2017 yılında 3 kat artarak 17 bin 131 şikâyet başvurusu geldiğini söyledi. KDK’nın 2017 yılında verdiği tavsiye kararlarına idarelerin uyma oranının yüzde 65 olduğunu belirtti.

İnsan hakları açısından Türkiye’nin dünyaya yaptığı hizmetleri de anlatan Başdenetçi Malkoç, Suriyeli sığınmacıların Türkiye’nin 81 iline dağıldığını ve mültecilerin Türk halkı ile beraber oturduğunu, yaşadığını, Türk Milletinin sığınmacılarla ekmeğini ve suyunu bölüştüğünü söyledi.

Başdenetçi Malkoç: Türkiye dünyanın vicdanını temsil ediyor.

Mültecilerin evleri yıkılan, ailelerini kaybeden, ölümden kaçan insanlar olduğunun altını çizen Malkoç, “Türkiye bu anlamda dünyanın haysiyetini kurtarıyor, dünyanın vicdanını temsil ediyor. Sığınmacılara, Türkiye’de sağlık, eğitim gibi temel haklar sunulmaktadır.  Türkiye’nin Suriyelilere yapmış olduğu harcama 30 milyar doları buldu. Türkiye bunu niçin yapıyor? Bu insanlar mağdur, savaştan, ölümden kaçmış, anneleri babaları ölmüş. İnsanlık adına yapılması gereken bu. Türkiye bu davranışıyla insanlığın onurunu temsil ediyor” Diye konuştu.

Konuşmasında, Türkiye’nin terör örgütleri ile mücadelesini de katılımcılara anlatan Malkoç, Türkiye’nin DEAŞ, FETÖ ve PYD/PKK terör örgütleri ile aynı anda mücadele ettiğini söyledi.

Malkoç, Suriye’deki PYD/PKK terör örgütünün ABD’nin verdiği silahlarla ve bazı AB ülkelerinin verdiği cesaretle Türkiye’ye saldırdığını belirterek, Türkiye’nin de BM kararlarına uygun olarak hem Suriye’de hem de Kuzey Irak’ta terör örgütleri ile mücadele ettiğini bildirdi.

DEAŞ’ın en fazla zararı Türkiye’ye verdiğine dikkati çeken Malkoç, Türkiye’de yapılan saldırılarda 500’e yakın insanın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Malkoç, FETÖ’nün de 15 Temmuz’da anayasayı, demokrasiyi ortadan kaldırmaya cüret ettiğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ferasetli, dirayetli ve tecrübeli tutumu sayesinde milleti demokrasiye, hukuka sahip çıkmaya davet ettiğini ve milletin alanlara çıkarak, tankların altına yatarak demokrasiye, hukuka sahip çıktığını dile getirdi.

Kamu Denetçiliği Kurumu olarak Balkan Ülkeleri Ombudsmalar Birliğinin de aktif üyesi olduklarını dile getiren Malkoç, geçen yıl ev sahibi oldukları iki önemli konferansa bu bölgeden de Ombudsmanların katıldığını hatırlattı.

İstanbul’da Balkan Ülkeleri Ombudsmanları Toplantısı Yapılacak

Bosna Hersek Ombudsmanlığı ile tecrübe aktarımı, personel eğitimi konularında görüşmeleri yaptıklarını kaydeden Malkoç, “Eğer fırsatımız olursa protokol imzalamayı da arzu ediyoruz. Onların da zaten bu noktada çalışmaları var. Biz maddi ve manevi Balkanlar’daki bütün Ombudsmanlık kuruluşlarına destek veriyoruz. Niyetimiz bu yılın sonbaharında İstanbul’da Balkan ülkeleri Ombudsmanları toplantısı yapmak.” Şeklinde konuştu.

Başdenetçi Malkoç, Saraybosna’daki temasları çerçevesinde Bosna Hersek Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkanı Şefik Caferoviç’i, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç’u, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Koordinatörü Ömer Faruk Alımıcı’yı, Ziraat Bankası Genel Müdürü Ali Rıza Akbaş ve Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman’ı ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Şeref Malkoç, ayrıca Anadolu Ajansı ve TRT temsilcilikleri ile Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in kabrini de ziyaret ederek dua etti.