Kamu Başdenetçisi Malkoç’un Brüksel Temasları

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Celile Özlem Tunçak ve Sadettin Kalkan ile Genel Sekreter İbrahim Kılınç, birtakım temaslarda bulunmak için Brüksel’e gitti.

Brüksel temasları kapsamında Başdenetçi Şeref Malkoç ve heyeti, Avrupa Birliği Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakçı’yı ve Türkiye Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü’yü, Belçika Federal Eşitlik Merkezi yetkilileri ve Belçika Federal Ombudsmanları ile görüştü. Program çerçevesinde Malkoç, Brüksel’de bulunan STK temsilcileri ile bir araya gelerek, Avrupa Ombudsman Ağı (ENO) Konferansına da katıldı.

Başdenetçi Malkoç, STK Temsilcileri İle Görüştü

STK temsilcileri ile bir araya gelen Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun faaliyetlerini anlatarak, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından sağlanabilecek destek hakkında bilgiler verdi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun vatandaşların idareler ile olan sorunlarını en kısa sürede ve ücretsiz olarak çözüme kavuşturan bir kurum olduğunu belirten Malkoç, “Ombudsmanlık hak arama yeridir. Sizler yaşadığınız ülkelerde idarelerle karşılaştığınız sorunlar ve haksızlıklara karşı hakkınızı aramada ısrarcı olun. Dünyada bilinen ismiyle Ombudsmanlık Kurumlarına başvurarak haklarınızı arayabilirsiniz.” Diye konuştu.

Şeref Malkoç, özellikle Belçika Kamu Denetçiliği Kurumu ile çok verimli bir istişare gerçekleştirdiklerini bildirdi. KDK kararlarına yüzde 65 uyulduğunu söyleyen Malkoç, hedeflerinin Avrupa ortalaması olan yüzde 80’e ulaşmak olduğunu ifade etti.

Hak arama kültürünün Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız tarafından daha iyi öğrenilmesi için 2018 yılı itibariyle 8 Avrupa ülkesinde toplantılar düzenlemeye başladıklarını söyleyen Malkoç, “Özellikle dünyada insan hakları konusunda gerileme oldu. Avrupa’da ırkçılık, yabancı ve İslam düşmanlığı arttı. Buna karşı Avrupa’da bulunan Türk vatandaşlarına Ombudsmanlık nedir, ayrımcılığa, haksızlığa uğradığında hangi yollara başvurabilir, ayrımcılıkla ve haksızlıkla nasıl mücadele edebilir bunların yollarını anlatıyoruz.” Dedi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Ombudsman Ağı (ENO) Konferansına da katıldı.

Başdenetçi Malkoç konferansta, özellikle insan hakları hukuku ve demokrasi konusunda AB’nin geleceği, Avrupa değerlerindeki aşınmalar, Avrupa’da yaşanan seçimlerin bunlar üzerinde oluşturduğu tahribat ve bu tahribatın nasıl giderileceğinin ombudsmanlar tarafından tartışıldığını bildirdi.