Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç: Duruşmalarda uluslararası hukuk standartları uygulanıyor.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri Arif Dülger ile Mustafa Özyar, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü’nde, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere yönelik 486 sanığın yargılandığı davanın dokuzuncu celsesini izledi.

FETÖ darbe girişimine ilişkin davalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başdenetçi Şeref Malkoç, “Geçen yıl 15 Temmuz’da Türkiye tarihinin en karanlık gecesi yaşandı. Bugün burada TSK’nın içine sızmış hainler yargılanıyor. Milletimiz tarihin en büyük destanını yazdı ve hainler bugün hesap veriyorlar. Bizler de denetçi arkadaşlarımızla davayı izlemeye geldik. Şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar da bu davayı izliyorlar.” Dedi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç şöyle konuştu:

 “Ceza usulünün gerektirdiği şartlar yerine getiriliyor, bizler de sonuna kadar takip edeceğiz. Duruşmalarda usule fevkalade riayet ediliyor. Uluslararası hukuk standartları uygulanıyor ve sanıklara savunma hakkı veriliyor, müdahil avukatlara çapraz sorguda dilediği kadar süre tanınıyor. Hakimlerimizin yetişmişliği, olgunluğu, hukuka vukufiyeti bizi memnun etmiştir. Bu yargılamaların adil olduğunu ve uluslararası hukuka uygun olduğunu KDK olarak katıldığımız tüm uluslararası platformlarda ifade edeceğiz.”