Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, İran’da Temaslarda Bulundu

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç birtakım temaslarda bulunmak üzere İran’a gitti. Başdenetçi Şeref Malkoç’a ziyaretinde Kamu Denetçisi Hüseyin Yürük ve Genel Sekreter İbrahim Kılınç eşlik etti.

İran programı çerçevesinde Başdenetçi Malkoç ve heyeti, İran İslam Cumhuriyeti Genel Teftiş Kurumu Başkanı Naser Seraj, Hukuk Bilimleri ve Yönetim Hizmetleri Üniversitesi Rektörü Dr. Shariat-Baqeri’yi, Yargı Bölümü Birinci Vekili Justice Gholam-Hossein Mohseni-Eje’i, İran İslam Cumhuriyeti Parlamentosu ziyareti ve Parlamentonun 90. Madde Komitesi Başkanı Davoud Mohammadi’yi, Ekonomi İşleri ve Finans Bakanı Masoud Karbasian’ı ve Türk Büyükelçiliğini ziyaret etti.

Açıklamalarda bulunan Başdenetçi Malkoç, “İran, bizim dost ve kardeş ülkemiz, Türkiye’nin çok önemli bir komşusu ve tarihi bağlarımızın olduğu bir ülkedir. Biz iki ülkenin halklarını kardeş biliyoruz tarihte ve gelişen olaylar bunun ispatıdır. Her iki ülke hükümetleri ve siyasetçileri yıllardan beri dostluk içerisinde faaliyetlerini yürütmektedirler. İran ve Türkiye bölgenin iki büyük ve köklü ülkesidir, milletidir, devletidir. İran ve Türkiye’nin dostluğu, kardeşliği, dayanışması bölgeye barış, huzur ve insanlığa mutluluk getirir.”Dedi.

İran Genel Teftiş Kurumunun davetlisi olarak İran’a ziyaret gerçekleştireceklerini belirten Malkoç, “2014 yılında İran Genel Teftiş Kurumuyla Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu arasında imzalanmış bir mutabakat zaptı metni vardır. Bu ziyaretimiz hem davet üzerine hem de bu mutabakat metnindeki çalışmaları daha verimli hale nasıl getirebiliriz bunun üzerine olacaktır. Programımız çerçevesinde İran Teftiş Kurumunun çalışmaları, tecrübeleri, deneyimleri ve her iki kurumun çalışmalarını karşılıklı olarak değerlendireceğiz. İran Teftiş Kurumu ile Kamu Denetçiliği Kurumunun arasındaki irtibatları nasıl sıklaştırabiliriz, tecrübe paylaşımını nasıl yapabiliriz ve her iki ülkede çalışmalarımızın daha etkili nasıl olabileceğini, iyi yönetimin gelişmesine hem ülkelerimizde hem İslam ülkeleri Ombudsmanlık teşkilatı hem de dünyadaki Ombudsmanlar Teşkilatına nasıl katkıda bulunabileceğimizi konuşacağız.” Diye konuştu.

Ombudsmanlık Kurumunun taihçesi hakkında bilgiler veren Malkoç, Kurumun kökenin Osmanlıya, Selçukluya ve Abbasi İslam medeniyetine dayandığını, bizim medeniyetimizin ve coğrafyamızın bir ürünü olduğunu, günümüzde ise değişik isimler adı altında farklı ülkelerde örgütlendiğini ancak  kurumun amacının aynı olduğunu halkın yönetimle ilişkilerini verimli hale getirmek, kamu hizmetlerinin kalitesini artırmak ve insan hakları ihlallerine yönelik çalıştığını söyledi.

Malkoç, “İslam Dünyasında iç savaş, yıkım ve insan hakları ihlalleri çok fazla bu nedenle İslam dünyasında çok önemli yeri olan İran ve Türkiye Ombudsmanlarına da çok önemli görevler düşüyor. Kudüs konusu, Filistin sorunu, Irak, Suriye ve Myanmar’da yaşanan zulümler veya Avrupa’da göçmenlere, mültecilere karşı uygulanan ırkçı, yabancı düşmanlığı veya İslamofobi bütün bunların üzerinde İran Ombudsmanı ve yetkililerle karşılıklı konuşacağız ve hem iki ülke arasında hem de ardından diğer ülkelerle yapacağımız karşılıklı görüşmelerde Ombudsmanlığın dünyadaki gelişimine katkıda bulunmaya çalışacağız.”Şeklinde konuştu.

Afganistan’daki iç savaştan dolayı mülteci durumuna düşenlerin önemli bir kısmının Pakistan ve İran’a geldiğini yıllardan beri İran ve Pakistan’ın bu noktada Afganlara ev sahipliği yaptığını bildiren Malkoç, “Türkiye’de Suriye iç savaşından sonra ülkemize gelip yerleşen 3 buçuk milyon muhacire ev sahipliği yapmakta. Onların eğitim, sağlık, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Türkiye ve İran bu konuda tecrübelidir. BM raporuna göre dünyada en fazla muhacir Türkiye’de bulunmaktadır. Türkiye’nin avantajı şu Türkiye halkı mültecilere kucak açmış ve bu muhacirler kamplarda değil Ankara ve İstanbul başta olmak üzere 81 ilde yaşamaktadırlar. Türk halkı Suriye’de savaştan kaçan annesi, babası ölen insanlarla ekmeğini, havasını,  suyunu ve gelirini paylaşmıştır. Bizim kültürümüzde, medeniyetimizde, inancımızda mazluma, garibana sahip çıkmak, destek olmak vardır. Türkiye bu anlamda ensar, muhacir ilişkisini sahabe döneminde ortaya çıkan bu güzellikleri yansıtmaya çalışıyor. Benzeri İran’da Afganlara ve çevresindekilere yapmaya çalışıyor. İşte tüm bunların tecrübesini paylaşacağız. Hz. Ali efendimizin buyurduğu gibi; “Akıllı insan başkalarının aklından en fazla faydalanandır.” Biz İran’da ki Ombudsman ziyaretinde ve gittiğimiz toplantılarda da bunu yapacağız. İslam dünyasındaki bu birikimi, tecrübeyi batı dünyasıyla, batı dünyasındaki gelişmeleri de İslam Dünyası ile paylaşacağız.” İfadelerini kullandı.