Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kastamonu Üniversitesi Öğrencilerine Seslendi

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, birtakım temaslarda bulunmak ve Kastamonu üniversitesi öğrencilerine konferans vermek üzere Kastamonu’ya gitti. Başdenetçi Şeref Malkoç, Kastamonu Programı kapsamında Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin’i ve Kastamonu Ticaret Odası Başkanı Selçuk Arslan’ı makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Ziyaretlerinin ardından Şeref Malkoç, Kastamonu Üniversitesi öğrencilerine “Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu konferans verdi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) işleyişi ve faaliyetlerini anlatan Malkoç, haksızlığa uğradığını düşünen vatandaşların mahkemeye gitmeden önce Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurabileceği bilgisini verdi. KDK’nın idarenin her türlü eylem ve işlemlerini denetleyen bir kurum olduğunu belirten Malkoç,  kurumun tanındıkça sevildiğini, sevildikçe de müracaatların arttığını bildirdi. Malkoç, 2016 yılında 5 bin 517 başvuru alan Kamu Denetçiliği Kurumuna 2017 yılı Kasım ayı sonu itibariyle 15 bini geçtiğini ifade etti.

Vatandaşın avukatlığını yaptıklarını, idarenin hasmı olmadıklarını aksine idareye yol gösterip, danışmanlık yaptıklarının altını çizen Malkoç, kuruma başvuruların ücretsiz olduğunu bildirdi.

Kastamonu’nun Türkiye’nin müstesna illerinden birisi olduğunu söyleyen Malkoç, “Her bölgenin kendine göre özelliği var, yalnız Kastamonu’nun özelliği farklı. Burası bir sahabe kentidir. Sahabe demek Peygamber Efendimize komşu demektir. Kastamonu’ya manevi değer veren yüksek şahsiyetler bu ilden yetişmiş. Bu yüzden Kastamonu’da olmanın ayrı bir mutluluğunu yaşıyorum. Kastamonu’yu gezme fırsatım oldu. Milli mücadeleye büyük katkılar sağlayan bu şehrin değerlerini yakından gördüm. Milli mücadelenin önemini iyi bilmezsek dünümüzü anlayıp, yarınımızı iyi göremeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

“Dünyada en başarılı 100 üniversite arasına Türkiye’den de üniversiteler girmeli”

Öğrencilere seslenen Şeref Malkoç, “Dünyada en başarılı 100 üniversite arasına Türkiye’den de üniversiteler girmeli. Bir tane Aziz Sancar’ın Nobel Ödülü alması yetmiyor, onlarca Aziz Sancar’ın çıkması gerekiyor. Bir insan ne aradığını bilirse onu bulur ve başarılı olur. Bir hedefi yoksa suyun üzerindeki yaprak gibidir, sallanır gider. Bildiğiniz yabancı dil var ise bir tane daha ilave edin ona. Hele dil bilmiyorsanız Türkçe’nin dışında başka yabancı bir dil bilmiyorsanız durumunuzu ve zamanınızı yeniden gözden geçirin. Ülkemizde 7 milyon 250 bin üniversitede okuyan öğrenci var. Bu her yıl ortalama 900 bin öğrencinin mezun olması demektir. Bu yüzden mezun olduğunuzda Türkiye’de mezun olan 1 milyon öğrenci ile işe girmek için yarışacaksınız. Eğer bir yabancı dil biliyorsanız yarışacağınız öğrenci sayısı 100 bine kadar düşer. İki tane biliyorsanız 50 bine düşer. Zamanımız yok, nereden yabancı dili öğreneceğiz demeyin. Sosyal medyaya ayırdığınız zamandan dörtte birini bu işlere ayırırsanız bunu başarırsınız.” Dedi.

Konuşmasının ardından Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kamu Başdenetçisi Malkoç’a plaket takdim etti.