Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Kilis’te

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Denetçi Celile Özlem Tunçak ziyaretlerinin 3. gününde Kilis’e geçerek Kilis Valisi İsmail Çataklı ile Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara’yı ziyaret etti. Ziyarette göç ve mültecilere yönelik çalışmalara ilişkin Malkoç’a brifing verildi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç yaptığı konuşmada, Suriye’de iç savaş nedeniyle 4-5 yıldan beri 3 milyona yakın insanın Türkiye topraklarına geldiğini söyleyerek, “Türkiye’nin çeşitli bölgelerine, Urfa, Mardin, Ankara’dan, İstanbul’a kadar bazıları çadır kentlerde, bazıları konteyner kentlerde bazıları da şehirlerde yaşamaktadırlar. Bu nüfusun en yoğun olduğu yer Kilis’tir. Kendi nüfusunun 1.5 misli nüfusu Suriye’den gelen nüfusu içinde barındırmakta, buna misafirlik yapmaktadır. Kolay bir olay değil, bu gönül büyüklüğü ister, bu yürek ister, bu iman ister. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İslam ülkelerinin önemli bir kısmı bu hususta sınıfta kalmıştır. Zengin İslam ülkelerinin bazı fonlarının nerelerde harcandığını biz biliyoruz” dedi.

Kilis Belediye Başkanı Kara ise, Kilis’in küçük bir sınır ili olduğunu ama yüreğinin büyük olduğunu vurgulayarak, “Kilis merkez nüfusu 93 bin 400 olmasına rağmen 135 bin Suriyeli misafire ev sahipliği yapıyoruz. Kilis yüzde 60 misafir ağırlamasına rağmen, yüzde 60 masarif yüzde 40’ı yerli halk olmasına rağmen, hiçbir zaman kavga etmemiş her şeyini paylaşmış, dünya tarihine altın harfler ile yazdıracak bir örneği sergilemiştir. Kilis Belediye Başkanı olarak Kilis’e başkanlık yapmaktan gurur duyuyorum” diye konuştu.