Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç KKTC’de

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ve Kamu Denetçisi Yahya Akman, birtakım temaslarda bulunmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ziyaret gerçekleştirdi.

Başdenetçi Şeref Malkoç ve Denetçi Yahya Akman, Kıbrıs Programı kapsamında KKTC Ombudsmanı Emine Dizdarlı’yı, Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay’ı, STK temsilcilerini, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik’i ve Sayıştay Başkanı Osman Korahan’ı ziyaretinin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı makamında ziyaret etti.

Görüşmelerin ardından Malkoç, KKTC’de yapılan erken seçimlerin ardından en kısa sürede hükümetin kurulmasını arzu ettiklerini söyleyerek “Türk halkı da Türkiye Cumhuriyeti devleti de maddi ve manevi olarak Kıbrıs Türk devletinin yanındadır, destekçisidir.” Dedi.

Başdenetçi Malkoç şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, son 15 yılda çok büyük mesafeler katetti. Ekonomisini 3 kat büyüttü ve savunma sanayisinde birkaç ülkenin yapabileceği işleri yaptı. Tankından helikopterine, insansız hava aracından savaş gemilerine kadar olağanüstü gelişmeler oldu. Elbette, güçlenen Türkiye güçlenen Kıbrıs Türk devletidir. Türkiye çok güçlü, bu gücünü her alana yansıtacaktır.”

Kıbrıs ziyareti kapsamında Başdenetçi Malkoç ve Denetçi Akman, sendika başkanları ve temsilcileri ile de bir araya gelerek toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda, KKTC Ombudsmanı Emine Dizdarlı’nın 2017 yılında Türkiye’de yapılan iki tane uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumuna katıldığını söyleyen Şeref Malkoç, “Kendisine bunun için teşekkür ediyoruz. Biz de kendisine Kıbrıs’a geleceğimize dair söz vermiştik. O vesileyle Kıbrıs’tayız.” Diye konuştu.

Kamu Denetçiliği Kurumu olarak vatandaşın idareyle ilgili şikâyetlerini incelediklerini ve idareye yol gösterdiklerini vurgulayan Malkoç, “Bütün bunlarla alakalı olarak dünyadaki bütün Ombudsmanlarla karşılıklı görüşmelerimiz ve projelerimiz oluyor.” Dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun 2017 yılı içerisindeki faaliyetlerini anlatan Başdenetçi Şeref Malkoç, daha çok tanıtıma önem verdiklerini belirterek, basın ve halkla ilişkilere, sivil toplum kuruluşları ile dayanışmaya önem verdiklerini dile getirdi.

Türkiye ve Kıbrıs’ın dünyanın en kritik coğrafyasında olduğunu söyleyen Malkoç, “Dünyadaki gemi trafiğinin yüzde 60-70’e yakını Akdeniz içerisinde oluyor. Bunlarında çok önemli bir kısmı belki de yüzde 80’i Kıbrıs’ın etrafında oluyor. Doğalgaz, petrol yatakları ve stratejik konum, coğrafi merkezi ile Kıbrıs dünyada önemli hale geliyor. Tarih boyunca da böyleydi. Türkiye, Rusya’yla, İran’la, Irak’la ve Suriye’yle sınır bir ülke. İran’da olan en küçük olay Türkiye’yi etkiliyor. Irak ve Suriye’de olan olaylar Türkiye’yi etkiliyor. Özellikle Suriye’de iç savaştan kaçan milyonlarca insan var. Türkiye’de 3,5 milyon mülteci var. Mültecilerin çok az bir kısmı barınma merkezlerinde ve kamplarda kalıyorlar. Yüzde 90-95’i Türk halkıyla iç içe yaşıyor.” Şeklinde konuştu.