Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Memur-Sen’i Ziyaret Etti

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı ziyaret etti.

Başdenetçi Malkoç ziyarette, YGS’ye giremeyen öğrencilerin durumuna ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

ÖSYM ile yazışmalar yaptıklarını belirten Malkoç, idareden cevabın hızlanması için gerekli görüşmeleri yaptıklarını ve istenilen belgeler ve bilgiler geldiğinde de kararı en kısa zamanda hukuka uygun bir şekilde açıklayacaklarını söyledi.

Malkoç konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sınavda ÖSYM’nin getirdiği bazı yeni kurallar oldu. Tabi idare kural koymakta haklıdır. Ona kimsenin bir şey söylemesi söz konusu değil. Bu hakkı kamu gücünü kullanan idareciler kuralları koyarken temel hak ve özgürlüklerin önüne engel koymamalı, kısıtlama getirmemelidir. Kamu Denetçiliği Kurumu olarak olaylara böyle bakıyoruz. Arkadaşlarımız gereken çalışmayı yapıyorlar. Anayasanın 42. Maddesinde eğitim, öğretim hakkı temel haklarda düzenlenmiştir. ÖSYM, Türkiye’de ve dünyada güzel çalışmalara imza atıyor. Bu güzel çalışmalarını insanların önünü açarak artırmalı, tıkayarak değil” dedi.

2 Nisan’da da Yabancı Dil Sınavı olduğunu ve aynı kuralı ÖSYM’nin burada da uygulayacağını söyleyen Malkoç,  “Kural koyma hakkını yasalar onlara vermiş. Arkadaşların dikkat edeceği husus şudur. Bu kuralları koyarken, sınava girecek olan insanların temel haklarını sekteye uğratmamaları, bunun alanını daraltmamaları, eğitim, öğretim hakkını kullanmalarını engelleyecek kural koymamaları gerekir ”şeklinde konuştu.

Başdenetçi Malkoç, 3-4 Nisan’da İspanya’da

Mülteciler konularına dikkat çekmek ve Türkiye’nin mülteciler konusunda yaptığı hizmetleri anlatabilmek için 2-3 Mart tarihleri arasında Ankara’da Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumu düzenlediklerini ve 33 ülkeden ombudsman ve temsilcilerinin katıldığını ifade eden Malkoç, Türkiye’nin 3 milyon Suriyeli mülteciye kapısını açtığını onların barınma, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarının karşılandığını böylece insanlığın onurunun ve haysiyetinin korunduğunu söyledi.

Kamu Başdenetçisi Malkoç, Uluslararası Ombudsman Enstitüsü Avrupa Bölgesi Başkanı ve Katalan Ombudsmanı Rafael Ribo’nun ev sahipliğinde 3-4 Nisan 2017 tarihinde Barcelona’da düzenlenecek olan “Avrupa’da İnsan Hakları Sorunları 2: Popülizm? Hakların Gerilemesi ve Ombudsmanın Rolü” başlıklı Sempozyuma konuşmacı olarak katılacağını belirterek Avrupa’nın göç ve mülteciler konusundaki yanlış tutumunu dile getirip ombudsmanları ve insan hakları savunucularını harekete geçmesi için bütün gayreti göstereceklerini belirtti.