Kamu Denetçiliği Kurumu Heyeti Kayseri’de

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Hüseyin Yürük, Sadettin Kalkan ve Yahya Akman ile Genel Sekreter İbrahim Kılınç, Ombudsman Halkla Buluşuyor Programı kapsamında ve birtakım temaslarda bulunmak üzere Kayseri’de.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve heyeti, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı’yı makamında ziyaret etti.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç yaptığı konuşmada, vatandaşla idare arasındaki ilişkilerde halkın avukatlığını yaptıklarını bildirerek, vatandaşın aldığı kamu hizmetlerinden memnuniyetsizliği olduğunda Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurabileceğini söyledi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun 2013 yılından beri faaliyetlerini sürdürdüğünü dile getiren Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Kurumun, kuruluş gayesi bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kamu hizmetlerinin kalitesinin artırılması, vatandaşla idare arasındaki ilişkilerde iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesi, denetim yoluyla şeffaflığın sağlanması ve vatandaşın hak arama kültürünü yaygınlaştırması amacıyla kurulmuştur. Özellikle Avrupa’daki tanımlaması ‘halkın avukatı’ şeklindedir. Bizler, vatandaşla idare arasındaki ilişkilerde halkın avukatlığını yapıyoruz. Vatandaşımız, aldığı kamu hizmetlerinden memnuniyetsizliği varsa, daha iyisini istiyorsa Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurabilir. Güzel bir kurum. Biz de illeri dolaşıyoruz, basınla ilişkileri sıklaştırarak kurumu tanıtmaya çalışıyoruz. Hedefimiz Türkiye’yi gerek yerel yönetim alanında gerek eğitim, sağlık gibi benzeri alanlarda en iyi yönetime kavuşturmak. Türkiye’nin 2023, 2053, 2071 hedefleri var. Burada önemli olan çocuklarımızın daha kaliteli eğitim alması, sağlık hizmetlerinin daha iyi yürümesi, kamu hizmetlerinin güvenlik, asayiş ve benzeri konularda dünyadaki en iyilerle yarışabilecek hale gelmemiz. O açıdan Kamu Denetçiliği Kurumu gibi kurumlara ihtiyaç var.” Dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Süleyman Kamçı da, Kamu Başdenetçiliği Kurumunun güzel kurumlardan bir tanesi olduğunu ve Kamu Denetçiliği Kurumunun son yıllarda kurulmuş önemli kurumlardan bir tanesi olduğunu vurguladı.

Heyet, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik’i Ziyaret Etti

Başdenetçi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’i ziyaret etti.

Ziyarette açıklamalarda bulunan Başdenetçi Malkoç, Kayseri’nin Türkiye’nin mümtaz şehirlerinden birisi olduğunu ifade ederek, “Kayseri büyüme ve gelişme itibarıyla yol açan ve yön gösteren bir şehir. Kayseri, çevresindeki il ve ilçeler için kılavuz kaptanlık yapıyor. Türkiye’nin gelişmesine ve geleceğine katkı veren bir şehir” diye konuştu.

Kayseri’ye görüş alışverişinde bulunmak için geldiklerini ifade eden Malkoç, gayelerinin hukuka ve hakkaniyete riayet etmek olduğunu söyledi. Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun insan haklarına dayalı adalet anlayışı içerisinde yapılan hizmetleri denetleyip daha kaliteli hale getirmek için çaba gösterdiğini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette basına açıklamalarda bulunan Şeref Malkoç, idare ile vatandaş arasında köprü olduklarının altını çizerek “Devlet ile millet arasında çözüm bulmaya çabalayan bir kurum. Tabi memlekette ne kadar huzur olursa, işler kolay yürürse o memleketin gelişmişliği de o kadar fazla olur. Önemli olan işlerin hukuka uygun yürümesi. Ticaret, sanayi erbabımızın, çalışanlarımızın hem hak ve hukukunun gözetilmesi hem de müteşebbislerimiz direk yatırım veya ticaret yapacaklarında önlerine çıkan engellerin mahkemeye gitmeden aşılması. İdare ile insan arasında ihtilaf çıktığında bu ihtilafı mahkemeye intikal etmeden çözümü için değişik yollar düşünülmüş. Türkiye’de son zamanlarda vatandaşla diğer vatandaşlar arasındaki diğer ihtilaflarda da mahkemeye gitmeden çözüm arayışları başlandı.” Diye konuştu.

Arabuluculuk müessesesinin oldukça yaygınlaştığını bildiren Malkoç, “Özellikle Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan müracaatlarda da yaptığımız bir çalışma var. Toplumun temeli aile ve boşanmalar son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Biz de kurum olarak hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hem Adalet Bakanlığı’na aile boşanmaları ile ilgili mutlaka arabuluculuk kurumunun ihdas edilmesi için tavsiye kararlarında bulunduk” Şeklinde konuştu.

Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz da, Kamu Denetçiliği Kurumunun adaletin yerine gelmesi bakımından çok önemli vazifeler yaptığını vurgulayarak, sorunların çözümünde Başdenetçilik müessesesinin fayda sağladığını belirtti.

Kamu Denetçiliği Kurumunun idare ile vatandaş arasındaki sıkıntıların çözümü noktasında gayret gösterildiğini bildiren Ticaret Odası Başkanı Hiçyılmaz, “Bu konuda zaman zaman sıkıntılar olmuyor değil. Bu konuda vatandaşların müracaat ettikleri yerler var elbette. Ama böyle Kamu Denetçiliği Kurumunun belki kısa sürede problemlerin çözümünde fayda sağlayacağını biliyoruz. Bu anlamda çok önemli işler yaptığınız kanaatindeyiz. Bu kurumun ülkemizin demokrasisinin gelişmesi açısından fayda sağlayacağı kanaatindeyiz. Hakkın, hukukun ve adaletin yerine gelmesi bakımından da çok önemli vazifeler yapıyorsunuz” dedi.

Başdenetçi Şeref Malkoç Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ı ziyaret etti.

Başdenetçi Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun işleyişi hakkında bilgiler verdi.

Başkan Büyükkılıç ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, belediyenin çalışmaları hakkında heyeti bilgilendirdi.

Başdenetçi Malkoç ve heyeti, Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci’yi, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven’i ve Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ı makamlarında ziyaret etti.