Kamu Denetçiliği Kurumu Heyeti Van’da Bir Dizi Ziyarette Bulundu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak ve Hüseyin Yürük ile Genel Sekreter İbrahim Kılınç, Ombudsman Halkla Buluşuyor Programı kapsamında Van’da temaslarda bulundu.

Başdenetçi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet, Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Ziyarette Kamu Denetçiliği Kurumunun işleyişini anlatan Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun vatandaşın idarelerle olan sorunlarını dinleyen bir kurum olduğunu belirtti.

Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuruların ücretsiz olduğunu söyleyen Malkoç, “Bu yılki müracaatlarımız, geçen yılın üç katı oldu. Şunu sevinçle söyleyebilirim ki 15 bine yakın müracaatın yüzde 75’i karara bağlanmış durumdadır. Biz vatandaşın avukatlığını yapıyoruz. Aynı zamanda da anayasanın ve yasanın çizdiği görevler ve sınırlar çerçevesinde de tavsiye kararlarımızla idareye danışmanlık ve rehberlik yapıyoruz.” dedi.

KDK’ya Van ilinden de şikayet başvurularının geldiğini ve incelendiğini ifade eden Şeref Malkoç, “Biz kurum olarak sadece vatandaşın şikayetini yazılı olarak almayı düşünmüyoruz. Bugün Van’a geldiğimiz gibi yarın yapacağımız toplantılar gibi gidip toplantılar yapıyoruz. İlin yöneticileriyle, halkla, muhtarlarımızla, sivil toplum örgütleriyle, kanaat önderleriyle bir araya geliyoruz. Türkiye’de kamu hizmetleri kalitesinin artırılması, vatandaşla halk arasındaki iyi ilişkilerin, iyi yönetimin kökleşmesi ve aynı zamanda da idareyi denetleyerek şeffaflığın artması ve hak arama kültürünün yaygınlaşmasına gayret ediyoruz. Bu anlamda dört yılda ciddi mesafeler aldık. Özellikle verdiğimiz kararların idare tarafından uygulanma oranının yüzde 20’lerden yüzde 50’lilere çıkması bizi fevkalade sevindiriyor.” diye konuştu.

Heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ise “Kamu Denetçiliği Kurumuna çok önemli müracaatlar olduğunu basından biz de takip ediyoruz. Vatandaşımızın devlet kurumlarıyla, kamu kurumlarıyla yaşadığı sorunların çözümüne çok süratli etkin çözümler bulunduğunu biliyoruz.” Dedi.

Başdenetçi Malkoç, Van Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin’i, Van Barosu Başkanı Av. Murat Timur’ u, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva’yı makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgiler aldı.