Kamu Denetçiliği Kurumu Kayseri’de Bulunan Yerel Basınla Buluştu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kamu Denetçileri Hüseyin Yürük, Sadettin Kalkan ve Yahya Akman ile KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç, Kayseri’de bulunan ulusal ve yerel basının temsilcileriyle buluştu.

Toplantıda konuşan Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun 5 yıldır faaliyet sürdürdüğünü bildirerek, Kuruma bugüne kadar 45 bin şikâyet geldiğini ve bunlardan 17 bin 200’ünün 2017 yılında geldiğini söyledi.

KDK’nın, vatandaşın şikâyet başvurusu üzerine idareyi denetleyen bir kurum olduğunu belirten Başdenetçi Malkoç,  uluslararası ilişkileri, yayın faaliyetleri, üniversitelerle ve diğer kurumlarla irtibatlarının devam ettiğini de dile getirdi.

KDK’nın birçok kurumun yükünü hafifletmeye çalıştığını ifade eden Malkoç, “Türkiye’de ihtilaflar çoğalınca mahkemelerdeki dosya sayısı arttı. Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de olaylar yargıya şikâyet edilmeden alternatif çözüm yolları araştırılıyor. Kamu Denetçiliği Kurumu, insanların idareden aldığı kamu hizmetinin kalitesiyle ilgili herhangi bir şikâyet olduğunda vatandaşımız mahkemeye gitmeden çözüm bulmasını sağlayan bir kurum.” Dedi.

Türkiye’de son yıllarda özellik sağlık, eğitim, asayiş ve güvenlik olmak üzere birçok alanda büyük gelişmeler olduğuna dikkati çeken Malkoç, “Ekonomik refah eskiye nazaran çok iyi. Bütün bunların Türkiye’nin, 2023 hedefine ulaşmaya çalışırken ve diğer milletlerle yarışında daha iyi olması gerekiyor. Kalitenin artmasında denetimin çok büyük etkisi var. Biz de bunu temin etmeye çalışan kurumlardan biriyiz.” Diye konuştu.

Vali Kamçı yaptığı konuşmada, Ombudsmanlık ya da Kamu Denetçiliği Kurumunun aslında Selçuklulardan bu yana var olduğunu belirterek, “ Kurumun işler hale gelmesi için vatandaş tarafından daha tanınır hale gelmesi gerekmektedir. Kayseri ziyaretleri için Malkoç ve beraberindeki heyete teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmasının ardından Başdenetçi Malkoç ve heyeti,  basın temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Kayseri programı kapsamında Başdenetçi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın’ı, Adalet Komisyonu Başkanı Dursun Büyükbaş’ı ve Baro Başkanı Av. Cavit Dursun’u ziyaret etti.