Kamu Denetçisi Arif Dülger’in YÖK Ziyareti

Kamu Denetçisi Arif Dülger, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nı ziyaret etti. YÖK’ü temsilen Hukuk Müşavirliği’nden sorumlu YÖK Üyesi Prof. Dr. Metin Topcuoğlu ile yapılan görüşmede Kamu Denetçisi Arif Dülger, kurumun çalışma faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Ziyarette, TBMM Karma Alt Komisyonda, Kurumun 2016 Yıllık Raporunun görüşülmesi sırasında ele alınan konulardan biri olan YÖK’ün, KDK tarafından gönderilen bilgi ve belgelere cevap vermesinde yaşanan sorunların çözümü noktasında diyaloğun ve kurumlar arası ilişkilerin geliştirilmesi konusu ele alındı.

Bu amaçla, Kamu Denetçiliği Kurumundan gönderilen yazı ve kararlarla ilgili sürecin hızlandırılmasına ve dosyaların dostane çözüm yoluyla çözülmesine yardımcı olma noktasında Hukuk Müşavirliğinin KDK’nın irtibat noktası olabileceği belirtildi.

Görüşmede Kamu Denetçiliği Uzmanı Ramazan Aktürk, KDK’nın inceleme süreci devam eden ve YÖK ile görüşüldüğü takdirde dostane çözüme kavuşturulabileceği düşünülen dosyalarla ilgili bilgiler verdi ve konuyla ilgili talepler içeren bir dosya sundu.

Görüşme, kurumlar arası ilişkilerin güçlendirilmesi için bu görüşmelerin daha sık yapılarak sorunlara çözüm bulunması temennileriyle sona erdi.