Kamu Denetçisi Yahya Akman Kırgızistan’da

Kamu Denetçisi Yahya Akman, Uluslararası Ombudsmanlar Forumu’na katılmak üzere Kırgızistan’da bulundu.

Kamu Denetçisi Yahya Akman Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te başlayan ve Çolpan Ata şehrinde gerçekleşen ‘Uluslararası Ombudsmanlar Forumu’nun açılış oturumunda “Seçme ve Seçilme Hakkının Korunmasında Ombudsmanın Rolü” konulu konuşma yaptı.

Konuşmasında Seçme ve Seçilme Hakkının önemine değinen Akman, insan hakları, hukuk ve adaletin bir gün herkese lazım olacağının akıllardan çıkarılmaması gerektiğinin altını çizdi. Kamu Denetçiliği ile ilgili uluslararası toplantıları önemsediklerini, bu toplantılardan yararlandıklarını ve kendi deneyimlerini paylaştıklarını da kaydetti.

Yahya Akman, Kırgızistan’ın 31 Ağustos Bağımsızlık Bayramı’nı ve Ombudsmanlık Kurumunun kuruluşunun 15’inci yıl dönümünü kutlayarak, ülkede 15 Ekim’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin barış, huzur ve tam tarafsızlık içerisinde gerçekleşmesi temennisinde bulundu.

Forumda ayrıca, önümüzdeki dönemde Avrasya Ombudsmanlar Birliğinin kurulmasında yönelik görüşmeler de gerçekleştirildi.

11 Binin Üzerinde Başvuru Yapıldı

Türkiye’deki Ombudsmanlığın kuruluş tarihi ve amaçları hakkında bilgi de veren Akman, 2017 yılının ilk 7 ayında 11 binin üzerinde başvuru yapıldığını dile getirdi.

KDK’ya yapılan şikayetlerde verilebilecek kararlar arasına “dostane çözüm” yolunun da eklendiğini hatırlatan Kamu Denetçisi Akman, Türkiye’de uygulanan ve tarafları memnun eden dostane çözümü tüm ombudsmanlık kurumlarına önerdiğini vurguladı.

Akman, program kapsamında Kırgızistan Meclis Başkanı Çınıbay Tursunbekovu ve Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç’ı makamında ziyaret etti.