Kamu Denetçiliği Kurumu, Kamuda İyi Yönetim İlkeleri Eğitimi Düzenledi

Kamu Denetçiliği Kurumu ve AB-OECD ortak girişimi olan SIGMA (Support for Improvement in Governance and Management - Yönetişim ve Yönetimi Geliştirmek için Destek) arasında yapılan işbirliği çerçevesinde “Kamuda İyi Yönetim İlkeleri Rehberi” hazırlanmasına ilişkin uzman ve uzman yardımcılarına yönelik 2 günlük eğitim düzenlendi.

Eğitim Programına; Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç, SIGMA Uzmanı Joao Sant’Anna ve SIGMA Kıdemli Danışmanı Juhani Lemmik katıldı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu ve SIGMA arasında yapılan ortak eğitim projesinin kamuda iyi yönetim ilkelerinin gelişmesi konusunda faydalı bir çalıştay olacağını söyledi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun Türkiye’nin en genç kurumlarından biri olmasına rağmen 6 yıllık süre zarfında kendisini ispatlamış anayasanın ve yasaların kendisine yüklediği sorumluluğu yerine getirmiş olduğunun altını çizen Malkoç, “Bundan sonraki çalışmalarda da bu başarısını artırarak devam ettirecektir. Bu başarının devam etmesinin temel prensibi kendimizi yenilemek, bilmediklerimizi öğrenmek ve dünyadaki tecrübelerden faydalanmaktır bu çalışmada bunlardan birisi. Bizim görevimiz ülkemizde insanımızın refahını artırmaya çalışmak, iyi yönetim ilkelerini yerleştirme gayreti içerisinde olmak, insan hakları konusunda duyarlı olup Türkiye’yi bu alanda daha iyi noktalara taşımaktır. Bunları yaparken önemli görevimizde Türkiye’de bulunan insanlara hak arama yolları konusunda destek olmaktır.”Diye konuştu.

Başdenetçi Malkoç, 2 gün sürecek olan eğitimin ardından Kamu Denetçiliği Kurumuna şikayetlerin çözümü noktasında faydalı olabilecek ve idarelere yol gösterecek aynı zamanda da diğer ülke Ombudsmanlıklarına da örnek teşkil edebilecek bir rehber hazırlamayı planladıklarını söyledi.

Türkiye’de 200’ün üzerinde üniversite olduğunun bilgisini veren Malkoç, “8 milyon üniversite öğrencisi var. Üniversitelerde Ombudsmanlık Topluluklarını oluşturmaya başladık. 7 aylık bir çalışma süresi içerisinde 40 üniversite de Ombudsmanlık Topluluğu oluşturduk. 2019 yılı sonunda hedefimiz Türkiye’de bulunan bütün üniversitelerde Ombudsmanlık Topluluğunu oluşturmak. Üniversitede okuyan 8 milyon öğrenciye Ombudsmanlık Kurumunu, hak arama yollarını, iyi yönetim ilkelerini belli ölçüde ulaştıracağız. Üniversitelerle işbirliği yaparak amacımız iyi yönetim ilkeleri, hak arama yolları konusunda topluma faydalı olmak ve üniversitelerin birikimlerinden faydalanmaktır.” İfadelerini kullandı

Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun çıkarmış olduğu Akademik Ombudsman Dergisinin hazırlanması sürecinde de üniversitelerle aynı işbirliğinin devam ettiğini bildirerek, Kurumun şikayet başvurularını daha etkin çözümü noktasında Ankara ve İstanbul’da bulunan Hukuk Fakültesi dekanları ile görüştüklerini kaydetti.

SIGMA Kıdemli Danışmanı Juhani Lemmik ise, böyle bir eğitim düzenledikleri için Kamu Denetçiliği Kurumu yetkililerine teşekkür etti. Lemmik, SIGMA olarak KDK ile ilk çalışmaları olduğunu ve bundan sonra başka projelerde kurumla çalışmaktan duyacağı memnuniyeti dile getirerek 2 günlük eğitim çalışmasının faydalı geçmesini temenni etti.