KDK’nın 2020 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Kamu Denetçiliği Kurumunun 2020 yılı bütçesini sundu.

Kamu Denetçiliği Kurumunun, idarenin her türlü eylem ve işlemleriyle, tutum ve davranışlarını, insan haklarına dayalı, adalet, hakkaniyet içerisinde denetlediğini hatırlatan Malkoç, kamu idarelerine, yöneticilerine tavsiye kararında bulunduğunu söyledi.

Başdenetçi Malkoç, kamu hizmetinin işleyişine yönelik etkin bir şikâyet mekanizması rolünü üstlenen KDK’nın, hızlı, uzlaştırıcı ve sonuç alıcı bir şekilde hem bireysel hem de tüm toplumu ilgilendiren hususlarda kararlar verdiğini ve bunun takibini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun, son yıllarda yaptığı faaliyetlerle hak arama yollarını tanıtma çabasında olduğunu, toplumda hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalıştığını söyledi.

Şeref Malkoç, 2017'de 17 bin 131 bin, 2018'de 17 bin 585 başvuru aldıklarını, 31 Ekim 2019 itibariyle 17 bin 148 başvuru aldıklarını, bu rakamın yılsonuna kadar 20 bini aşmasını öngördüklerini söyledi.

Malkoç, 31 Ekim 2019 itibariyle verdikleri karar sayısının 18 bin 308 olduğunu belirterek, "Yani kurum çok hızlı çalışmakta, yasada belirtilen 6 aylık sürenin de altında 3,4,5 ayda kararlarını verebilmektedir. " dedi.

Bu yıl içinde sınavla 15 uzman yardımcısı aldıklarını ifade eden Malkoç, personelin şikâyetleri inceleme ve sorun çözmedeki yetkinliğini artırmak amacıyla çok sayıda eğitim düzenlediklerinin bilgisini verdi.

KDK’nın yurtiçi faaliyetlerin yanı sıra uluslararası alandaki ilişkilere ve iş birliklerine de büyük önem verdiklerini dile getiren Malkoç, “Bu çerçevede yararlanıcı olarak katıldığı projeler çerçevesinde faaliyet ve organizasyonlar yapılmakta, uluslararası kuruluşlara üyelikler sağlanarak iş birliği geliştirilmekte ve uluslararası sempozyumlara ev sahipliği yapılmaktadır.” Dedi.

Tavsiye kararlarından birinin ÖSYM'nin sınav ücretlerinin yüksekliğiyle ilgili olduğunu belirten Malkoç, ÖSYM'ye ücretlerin yeniden değerlendirmesini tavsiye ettiklerini vurguladı. Malkoç, boşanma davaları ve aileler arasındaki ihtilafın giderilmesi için de tavsiye kararı verdiklerini söyledi.

Şeref Malkoç, ayrıca tavsiyeleri doğrultusunda nöbetçi noterlik uygulamasına geçildiğini kaydetti.

Malkoç, 2020 yılını iyi yönetim yılı olarak değerlendirdiklerini ifade ederek, iyi yönetim ilkeleri rehberleri hazırladıklarını, bunu Türkiye'deki bütün yöneticilere ulaştıracaklarının bilgisini verdi.

İyi yönetim ilkeleri broşürü de hazırladıklarını, yüzbinlerce bastırıp, okullara, muhtarlıklara, sivil toplum örgütlerine dağıtacaklarını vurgulayan Malkoç, Türkiye'de hak arama yollarının var olduğunu ve hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalışacaklarını bildirdi.