Ombudsman Malkoç: “KDK Bir Hak Arama Kurumudur”

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Sadettin Kalkan ve Celile Özlem Tunçak, Genel Sekreter İbrahim Kılınç İstanbul’da basın temsilcileri ile bir araya geldi.

Başdenetçi Malkoç, açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı, 18-19 Kasım 2019 tarihlerinde “İyi Yönetim İlkeleri ve Ombudsmanlık” alt temasıyla düzenlenecek olan 2. İstanbul Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı ve Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK)’nın çalışmaları hakkında bilgilendirmek için basın kuruluşlarına bilgi verdi.

KDK’nın iki görevi olduğunu aktaran Malkoç "Bunlardan birincisi idarenin (Bakanlıklardan, Belediyelere, eğitimden, sağlığa, valiliklerden, kaymakamlıklara) aklınıza gelecek her türlü faaliyetini ve hizmetini denetleyebiliyor inceleyebiliyoruz. İkinci görevimiz de insan haklarıyla alakalıdır. Kısacası biz bir hak arama kurumuyuz. " diye konuştu.

Kurumun hedeflerini de anlatan Malkoç, “Hedefimiz, gayemiz kamu hizmetlerinin kalitesinin arttırılması, Türkiye'de insan haklarının kâmil manada uygulanması. İyi yönetim ilkelerinin yerleşmesi, şeffaf, insan odaklı idarenin oluşmasıdır.” dedi.

Başdenetçi Malkoç: “KDK’ya Başvurmak Çok Kolay”

KDK’ya başvurmanın kolay olduğunu ifade eden Malkoç, şekil ve detay şartı aramadıklarını "şikâyetim var" diyen herkesin talebini değerlendirdiklerini kaydetti.

Başvuruların yüzde 80'inin elektronik ortamda yapıldığını, iletilen sorunların hızlı ve isabetli şekilde neticelendiğini belirten Malkoç, "Biz harç parası, pul parası, bilirkişi parası veya tanık parası almayız. Vatandaş bize müracaat ettiğinde tanık dinlenecekse dinleriz, bilirkişi incelemesi yapılacaksa yaptırırız, hepsini kurum karşılar." değerlendirmesinde bulundu.

Malkoç, KDK’ya yapılan bir başvurunun en geç 6 ay içerisinde sonuçlandığına vurgu yaptı.

Ombudsman Malkoç: “10 Ayda Başvuru Sayısı 17 Bin 148, Karar Sayısı 18 Bin 304”

Kuruma, 10 ay içerisinde yapılan başvuru sayıları hakkında bilgi veren Malkoç "31 Ekim 2019 tarihi itibarıyla 2019 yılında kurumumuza yapılan başvuru sayısı 17 bin 148. Yine 2019 yılında 31 Ekim'e kadar verdiğimiz karar sayısı 18 bin 304. Yani yapılan müracaattan daha fazla karar vermişiz. Çünkü geçen seneden gelen dosyalar var. Geciken adalet adalet değildir kuralını biz kendi çapımızda Kamu Denetçiliği Kurumu olarak uyguluyoruz." dedi.

Malkoç şikâyetlerin karar bağlanması ile ilgili olarak da, "Bugüne kadar yani 6,5 yıl içerisinde 76 bin 715. Yeni başvurular, yani 6 aylık süresi dolmamış olan başvurular hariç hepsini karara bağlamışız. Kararlarımızın hepsi tavsiye kararı değil tabi, kimisini reddetmişiz veya mahkemeye başvurmuş ondan sonra bize gelmiş, mahkemeye müracaat ettiği için ona incelenemezlik kararı vermişiz. Ama şikâyetleri karara bağlama noktasında iyi olduğumuzu ifade ediyorum." diye konuştu

2. Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı 18-19 Kasım 2019 Tarihlerinde Yapılacak

Dünyada sekiz ombudsmanlık kuruluşu bulunduğunu ifade eden Malkoç sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz bunlara üyeyiz ve her birine aktif üyeyiz. Bunun en somut örneği 2. Uluslararası Ombudsmanlık Genel Kurulu'nun İstanbul'da yapılıyor olması. Hem yönlendirici hem de aktif üyeyiz. Sadece bu yıl için Ankara'da bulunan büyükelçiliklerle 23 temasımız oldu. Yine 25 ülkeye de giderek onların toplantılarına katıldık."

Malkoç, 18-19 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan 2. İstanbul Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı’nın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağını; beş kıtadan Ombudsmanların, ulusal insan hakları kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin, hak arama mekanizmalarının yöneticilerinin ve akademisyenlerin katılacağı bilgisini paylaştı.

Ayrıca konferans kapsamında Asya Ombudsmanlar Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı Ombudsmanlar Birliği Genel Kurul toplantıları da gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç basın toplantısının ardından Türkiye Gazetesi’ni, Kanal 24’ü ve Haber 7’yi, Ülke Tv’yi ziyaret etti. Ayrıca Tvnet’te, Ülke TV’de, Radyo Viva’da, Alem Fm’de, Kral Fm’de, Radyo D’de, Süper Fm’de, Radyo 7’de canlı yayınlara katılarak Ombudsmanlık Konferansı ve Kamu Denetçiliği Kurumu hakkında bilgi verdi.