Kamu Başdenetçisi Malkoç, Deprem Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, 24 Ocak tarihinde merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından 10-11 Şubat tarihlerinde Malatya ve Elazığ’da incelemelerde bulundu.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Malatya temasları kapsamında Vali Aydın Baruş ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan’dan depremle ilgili bilgi alarak depremden etkilenen Pütürge ilçesinde incelemelerde bulundu.

Malkoç burada yaptığı açıklamada, “Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve etkilenenlerin dertlerine çözümler diliyorum. Türkiye deprem bölgesi, dünya kurulduğundan beri bu böyle. Geçmişte önemli dersler çıkardık, 1999 depremi hala hafızalarda. Bu anlamda Türkiye bütün kurumları ve yönetimi ile yenilendi. Depremin büyüklüğüne bakıldığında Türkiye'nin yaşadığı önemli depremlerden birisi. Deprem anından itibaren halkımız, kurumlarımız, Cumhurbaşkanımız ve devletimizin bütün organları çok kısa bir süre içinde olaya müdahale etti. Daha önemlisi bütün kurum ve herkes ne yapacağını biliyordu. Bu memnuniyet verici bir şeydi ve organize anlamında da iyiydi. Allah böyle afetleri bir daha göstermesin ve bütün insanlığı depremden korusun” dedi.

Malkoç, “Özellikle Malatya ve Elazığ depreminde şunu gördük, sağlam olan ve usulüne uygun olarak yapılmış binalarda hasar yok veya çok az. Türkiye geçmişte yaşadığı sıkıntılardan tecrübe ve deneyim edindi. Depreme hazırlık noktasında ve depremin oluşumundan sonra arama kurtarma çalışmalarında halka ulaşmada önemli mesafeler aldık. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın deprem anından itibaren olayı sahiplenmesi, bakanları bölgeye göndermesi, valiler, belediye başkanları, kaymakamlar, Kızılay, AFAD ve sivil toplum örgütlerinin olay mahalline intikal etmesi vatandaşa huzur, mutluluk ve güven verdi." ifadelerini kullandı.

Başdenetçi: “Hep Birlikte Vatandaşımızın Derdine Derman Olmaya Çalıştık”

Başdenetçi Malkoç, “Deprem sonrası kurtarma çalışmaları, enkaz kaldırma faaliyetleri, kurumlarımızın yardım çalışmaları, hasar tespit faaliyetleri konusunda başarılı bir sınav verdik. Hep birlikte kurumlarımız, bakanlarımız, insanlarımızın, vatandaşımızın derdine derman olması için sarf ettiği çabayı takdir ediyoruz. ” Dedi.

Malkoç, Malatya Vali Yardımcısı Mustafa Şahin, Pütürge Kaymakamı Recep Aydın ve Belediye Başkanı Mikail Sülük ile depremde hasar gören Pütürge ilçesindeki çadır ve konteynerlerde yaşayan depremzedeleri ziyaret etti.

Depremzedeleri dinleyen Malkoç, ilçe merkezindeki Ağlar Mahallesi'nde 250 konteynerin yerleştirilmesi planlanan alandaki altyapı çalışmalarını inceledi. Malkoç, beraberindeki heyetle Doğanyol Kaymakamlığına geçerek, Kaymakam Yunus Emre Vural’dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Malkoç, Doğanyol ilçe merkezindeki İshak Mahallesi'nde de depremzedeler için konteyner yerleştirilmesi planlanan alandaki çalışmaları inceledi. Çolak Mahallesi'ndeki enkaz kaldırma çalışmalarını da inceleyen Malkoç, Gökçe Mahallesi'nde depremden etkilenen vatandaşlarla görüştü.

Malkoç, Elazığ’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Başkanlığındaki Değerlendirme Toplantısına Katıldı

Malatya’nın ardından Elazığ’a geçen KDK heyeti, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında Elazığ AFAD İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen Çalışma Grupları Değerlendirme Toplantısına katıldı. Toplantıda ilde deprem ve sonrasında yapılan çalışmalar bütün kurumların ve STK’ların katkılarıyla masaya yatırılarak değerlendirme yapıldı.

Başdenetçi Şeref Malkoç, Elazığ Valisi Çetin Oktay Yıldırım’la görüşerek çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Başdenetçi Malkoç: “Deprem Sonrası Yapılan Hizmetler Ve Çalışmalar Olağanüstü Büyüklüktedir”

Malkoç, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte deprem bölgesinde incelemelerde bulundu, depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek bölge halkının talep ve beklentilerini dinledi.

Mahallelerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan irtibat ofislerine giderek bilgi alan Ombudsman Malkoç burada yaptığı açıklamada afet sonrası kentte başlatılan çalışmaların çok değerli ve önemli olduğunu söyledi. Malkoç, “Depremin üzerinden 18 gün geçti. Bu sürede yapılan hizmetler ve çalışmalar olağanüstü büyüklüktedir. Bölgede bütün tedbirler alındı ve yıkımlar başladı. Konteyner kentler kuruluyor. Şehir yeniden imar edilerek, temeller atılacak. Bu durum milletimizin büyüklüğünü ve devletimizin organizasyon gücünü ve başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ülkeyi yönetenlerin hassasiyetini gösteriyor. Deprem, Elazığ ve Malatya için büyük bir yıkım. Allah daha büyüklerinden korusun. Vatandaşımızın yanında olmak ve gecesini gündüzüne katan arkadaşlarımızın çalışmalarına katkı sunmak için burada bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

“Bu Depremde Devlet Millet Kaynaşmasının En Güzel Örneklerini Gördük”

Başdenetçi Malkoç, gazetecilerin, deprem sonrası vatandaşlardan başvuru alıp almadıklarına ilişkin sorusu üzerine “Bize, Kamu Denetçiliğine intikal eden bir başvuru yok. Bu başvurular olmayınca biz şöyle yorumluyoruz, vatandaş devletten ve sivil toplum kuruluşlarından aldığı destekten memnun, kamu hizmetleri gayet güzel ve verimli gidiyor. Yaralar en kısa sürede sarılıyor. Bu depremde devlet millet kaynaşmasının en güzel örneklerini gördük” açıklamasını yaptı.

Malkoç ve heyeti, Elazığ Başsavcısı Osman Köse, Baro Başkanı Mustafa Yentür ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan’ı da ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Malkoç’a temasları kapsamında, Kamu Denetçisi Sadettin Kalkan ile Genel Sekreter İbrahim Kılınç eşlik etti.