KDK Heyeti Avusturya’ya Çalışma Ziyareti Gerçekleştirdi

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç başkanlığındaki heyet, 17-19 Aralık 2017 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek birtakım temaslarda bulundu. Ziyarette, Kamu Denetçileri Arif Dülger ve Celile Özlem Tunçak’ın yanı sıra Genel Sekreter İbrahim Kılınç hazır bulundu.

Heyet, Viyana Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ev sahipliğinde Viyana’da bulunan 40’tan fazla Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile biraraya geldi. Toplantıda, yurtdışında en fazla Türk nüfusunun bulunduğu ülkelerden birisi olan Avusturya’da yaşamakta olan vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi alındı. KDK Heyeti, bir hak arama mekanizması olan Avusturya Ombudsmanlık Kurulu hakkında vatandaşlarımıza bilgi vererek,  vatandaşlarımızın bulundukları ülkede karşılaştıkları insan hakları ihlalleri ve ayrımcılık temelli yaklaşımlar ile ilgili olarak Avusturya Ombudsmanlık Kurulu ve benzeri kurumlara başvuru yapmaları tavsiye edildi. Ayrıca Avusturya’da yaşayan vatandaşlarımızın ülkemizde İdare ile yaşadığı sorunlara ilişkin olarak Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurmaları halinde söz konusu şikayetlerin Kurumumuzca incelenmeye alınacağı ifade edildi.

Avusturya ziyareti kapsamında heyet, Avusturya Ombudsmanlık Kurulu’nu ziyaret ederek Avusturya Ombudsmanı Günther Krauter ile biraraya geldi. Toplantıda, iki Kurumun yetki ve işleyişi hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulmuş ve insan haklarının daha etkin biçimde korunması noktasında uygulamaya konulan örnekler paylaşılmıştır.

Görüşmede Başdenetçi Malkoç, Türkiye Ombudsmanlık Kurumunun çalışma faaliyetlerini anlatarak Türkiye’de 3,5 milyon mülteci olduğunu, mültecilerin eğitim, sağlık, barınma gibi temel ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılandığını söyledi. Malkoç, kendilerine Avusturya’daki Türk vatandaşlarının insan hakları ihlalleri ile ilgili sorunlarla karşılaştıkları yönünde şikâyetler geldiğini belirterek bu tip şikayetler için Avusturya Ombudsmanlık Kuruluna başvuru yapmalarını tavsiye ettiklerini bildirdi.

Avusturya Ombudsmanı Krauter, Avusturya’daki Türk vatandaşlarının şikâyetlerini çözüme kavuşturmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Avusturya Ombudsmanı Günther Krauter ise, ayrımcılığın önlenmesinin Avusturya Ombudsmanlık Kurulu’nun en öncelikli meselelerinden birisi olduğunu ifade ederek insan hakları ihlali konusunda Avusturya’daki İslami STK’larla görüşme yaptıklarını bildirdi. Krauter, Avusturya Ombudsmanlık Kuruluna başvurulması halinde Türk vatandaşlarının şikâyetlerini incelemekten ve çözüme kavuşturmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Ziyaret çerçevesinde ayrıca, Viyana Büyükelçisi Mehmet Ferden Çarıkçı, Viyana Başkonsolosu Asip Kaya, AGİT Daimi Temsilcisi Rauf Engin Soysal, BM Viyana Daimi Temsilcisi Emine Birnur Fertekligil ve Avusturya İslam Cemaati Başkanı İbrahim Olgun ile biraraya gelinmiş ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunulmuştur.