KDK Heyeti Kopenhag’da Temaslarda Bulundu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçisi Yahya Akman ve Genel Sekreter İbrahim Kılınç’tan oluşan Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) heyeti Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a giderek çeşitli görüşmeler yaptılar.

Heyet görüşmelerine Danimarka Parlamento Ombudsmanı Jørgen Steen Sørensen ile görüşerek başladı. Görüşmede KDK’nın çalışmaları hakkında Danimarka Ombudsmanına bilgi verildi ayrıca Danimarka’da hak arama yolları hakkında istişareler yapıldı.

Danimarka Ombudsmanıyla görüşmenin ardından Mülteciler Konseyi Genel Sekreteri Christian Friis Bach ile KDK heyeti bir araya geldi. Konsey genel sekreteri Danimarka’da mültecilerle ilgili çalımalar konusunda KDK heyetini bilgilendirdi. KDK heyeti de Türkiye’nin altı yıldır sürdürdüğü mülteci politikasını ve sonuçlarını konseyle paylaştı. Görüşmede Bach’a KDK’nın “Suriyeliler Raporu”nun İngilizce çevirisi de takdim edilerek yapılan çalışmalar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

Malkoç: “Hak Aramak Konusunda Çekingen Olmayın”

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un başkanlığındaki heyet Danimarka’da yerleşik Türk Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle de bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Malkoç, KDK olarak, dünya üzerinde yükselmeye başlayan ırkçılık, İslamafobi ve ayrımcılık söylemlerinin kendilerini endişelendirdiğini söyledi. Yeni Zelanda ve Sri Lanka’daki menfur terör saldırılarının bu söylemlerin yayılması konusunda ülkeleri harekete geçirmesini beklediğini söyleyen Başdenetçi zaman geçirmeden bütün ülkelerin önlem almasını istedi.

Ombudsman Malkoç, Türk Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerine yaptığı konuşmada Danimarka’da hak arama yollarından da bahsetti. Yetkililerden aldığı bilgileri STK temsilcilerini aktaran Başdenetçi hak aramak konusunda kimsenin çekingen davranmaması gerektiğini ifade etti. Malkoç, Danimarka’da yaşayan Türk vatandaşlarının uğradıkları haksızlıklar ve kötü muameleler karşısında sessiz kalmamalarını ve gerekli mercilere mutlaka başvurmalarını istedi. Başdenetçi toplantıya katılan vatandaşlara, yaptıkları başvuruları Türk Ombudsmanlığına da gönderirlerse olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Görüşmenin ardından Malkoç ve KDK heyeti Danimarka’dan ayrılarak ülkeye döndü.