Ombudsman Kocaeli’de Halkla Buluştu

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) heyeti “Ombudsman Halkla Buluşuyor” programı kapsamında Kocaeli’de çeşitli temaslarda bulundu. Programda Başdenetçi Şeref Malkoç ile Kamu Denetçileri Yahya Akman, Arif Dülger, Sadettin Kalkan, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük ve KDK uzmanları yer aldı.

KDK heyetini Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy makamında kabul etti. Başdenetçi Malkoç ziyarette yaptığı açıklamada çok çeşitli çalışma alanları bulunan Ombudsmanlığın Türkiye’nin en genç kurumlarından birisi olduğunu ifade etti ve: "Kamu Denetçiliği Kurumu olarak, Türkiye'de kamu hizmetleri kalitesinin artırılması, iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve vatandaşlarımızda hak arama kültürünün yaygınlaşması için çalışıyoruz. KDK, insanımızın idare ile ilgili sorunlarında, şikâyetinin, isteklerinin, taleplerinin karşılanmaması durumunda veya vatandaşımızın aldığı kamu hizmetlerinden memnun olmaması durumunda, idare ile davalık olmaması için kurulmuş olan, bu yönüyle vatandaş adına idareyi denetleyen bir kurum. Diğer yönden de Türkiye'de insan hakları alanında faaliyet gösteren bir kurum" dedi.

Malkoç: “2023 Hedeflerini İnsan Haklarına Kamil Manada Uymayla Taçlandıracağız”

Başdenetçi Malkoç, Kocaeli’de serbest kürsü kurarak, muhtarlar, STK temsilcileri ve halkı idareyle bir araya getireceklerini vatandaşın ve ilin sorunlarını dinleyeceklerini söyledi. Malkoç, “Kocaeli, İhracat ve ithalat rakamlarından baktığımızda herhalde dünyada 100'ün üzerindeki ülkeden daha fazla bir ekonomik güce ve potansiyele sahip. Türkiye'nin 81 ilinden insanların buluştuğu bir şehir. Güçlü bir ekonomisi, iki milyona dayanan nüfusu var. Hepsinden önemlisi bütün bu farklılıkları bahardaki çiçekler gibi görmesi. Kocaeli, rengârenk çiçekleri bir arada huzur içerisinde yaşatan bir şehir. Asayiş yönünden de bu kadar geniş nüfusa ve geniş bir ekonomik potansiyele sahip olmasına rağmen huzur şehri. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. İşte bu 100. Yıldaki halkın refahı, eğitim imkânı, sağlık hizmetlerini, gelişmiş bir demokrasi, hukukun üstünlüğünün temini ve insan haklarına kâmil manada uymayla taçlandıracağız. Kamu Denetçiliği Kurumu’ndaki hedef ve gayemiz budur " dedi.

Vali Hüseyin Aksoy da KDK heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek: “Başdenetçimiz, Ombudsmanlık çalışmalarını Kocaeliler ile daha yakından paylaşma ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nun yaptığı faaliyetleri anlatmak için buradalar.” Şeklinde konuştu.

KDK’nın önemli bir hak arama kurumu olduğunu belirten Aksoy vatandaş ile idare arasında yaptığı arabuluculuğunu da önemli bulduklarını söyledi.

KDK heyeti valilik ziyaretinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’la bir araya geldi. Görüşmede basına yapılan açıklamada Başdenetçi Malkoç, “Kocaeli, yerel yönetimler anlamında Türkiye'ye öncülük yapmıştır. Cumhurbaşkanımız, Anadolu'daki büyükşehirlerle ilgili yasal düzenlemeyi yaparken İstanbul ve Kocaeli örneğinden hareket etmiştir. Biz de ilde yapılan bu güzel hizmetleri Belediye Başkanımızdan dinlemek için buradayız. ” dedi.

Başkan Büyükakın ise Kamu Denetçiliği Kurumu’nun ileri demokrasilerin ayrılmaz bir parçası olduğunu, Ombudsmanlığın, kamunun etkin, verimli bir şekilde işlemesi açısından çok önemli bir icrai organ olduğunu ifade etti.

Başkan Büyükakın, “KDK’nın daha etkin çalışması Türkiye'nin çok daha büyük bir ülke olması açısından çok kıymetli. KDK bu manada Türk idari yapısının etkinleşmesine çok ciddi katkılar sağladı. Önümüzdeki süreçte umarım bu katkı artarak devam eder. Burada yapılacak program, şehrimize de büyük katkı sağlayacaktır." Diye konuştu.

Büyükakın: “Ombudsmanlık, Vatandaş Odaklı Bir Devlet Anlayışına Sahip Bir Sistemdir”

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un ev sahipliği yaptığı “Ombudsman Halkla Buluşuyor” programına Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’da bir konuşma yaptı. Programın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın, “Ombudsmanlık, vatandaş ile devlet arasında yargıya gitmesine gerek olmayan sorunların çözümü için kurulmuştur. İdareci hukuken doğru olsa bile hakkaniyetli olmayan bir karar verdiğinde Ombudsmanlık denetimiyle kamu yönetimi daha başarılı bir hale getirilebiliyor. Burada kazanılan zaman daha hızlı çalışan bir kamu yönetimini sağlıyor. Seçimden seçime, atamadan atamaya idare edenin denetlendiği bir mekanizma yerine kamunun işleyişini sürekli ve hızlı bir şekilde denetleyebilen, müşteri odaklı bir devlet şekli çok önemlidir. Varlık sebebinin halk olduğunu unutmayan, bunun hesabını sürekli olarak vatandaşına veren bir kamu yönetimi inşa etmek için mücadelemizi devam ettirmeliyiz. Ombudsmanlık, vatandaş odaklı bir devlet anlayışına sahip bir sistemdir. Buradaki toplantının halka daha iyi hizmet için bir başlangıç olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Aksoy: “Ombudsmanlığın En Büyük Gücü Kamuoyuyla Paylaştığı Rapordur”

Vali Hüseyin Aksoy programda yaptığı konuşmada: “Vatandaş devletin ilgili kamu kurumları karşısında haksızlığa uğradığını düşünürse yargıya başvurabilir. Ancak sorunun daha hızlı çözülebilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru daha elverişlidir. Ombudsmanlığın en büyük gücü yılsonunda kamuoyuyla paylaştığı rapordur. Hangi kurumlar şikâyet edilmiştir, ne tür tavsiyelerde bulunulmuştur, bunlar kamu kurumları için önemli referanslar olmaktadır. Bu toplantılarla vatandaşımızın kurumdan haberdar olması, sorunlarının çözümü için mahkemeye gitmeden önce Kamu Denetçiliği Kurumu’nu kullanması için farkındalık oluşturacaktır. Kamu Başdenetçimize Kocaeli’de bize böyle bir fırsat verdikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Başdenetçi Malkoç: “Kamuoyunun Vicdanını Temsil Ediyoruz”

Başdenetçi Malkoç program açılışında yaptığı konuşmada Kamu Denetçiliği Kurumu’nun işleyişi hakkında bilgi verdi ve "Asıl görevimiz kamu hizmeti veren kurumlar ile vatandaş arasında bir anlaşmazlık yaşanırsa, bu olayı mahkemeye intikal etmeden bir arabulucu olarak Ombudsmanlık ile bunu çözmek. Dünya'daki yaygın tanımlamayla halkın avukatlığını yapıyoruz. Aynı zamanda da kamuoyunun vicdanını temsil ediyoruz. Verdiğimiz tavsiye kararlarıyla da idareye husumet veya hasım değil idarecilerimize kamu hizmeti veren kurum ve yöneticilerine yol göstermiş oluyoruz." ifadesini kullandı.

Malkoç, KDK’nın hedefinin vatandaşın aldığı kamu hizmetinden memnuniyet duyması olduğunu söyledi ve: “Adaletin üç önemli unsuru vardır ve KDK bu üç unsuru da sağlıyor. Bize başvuru kolay, ücretsiz ve hızlı karar veriyoruz çünkü geç kalan adalet adalet değildir. 2019 yılında 21 bin 525 başvuru aldık, 22 bin 325 karar vermişiz, geçen seneden intikal eden dosyalarla birlikte. Mevzuatımız insan hakları açısından muazzam ancak uygulamamızda sorun var. KDK ile idareler dayanışma içerisinde uygulama konusunda titiz davranırsa, insanımız da hakkını aramanın yollarını kullanırsa kısa sürede bu sorunu aşacağımızı ümit ediyorum” dedi.

Programda STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar da sorularını ve sorunlarını anlattı. Gölcük Arama Kurtarma Derneği temsilcisi, gönüllü çalışmalara idarelerin daha çok hassasiyet göstermesini isterken, bir muhtar Ombudsmanlığın bu kadar işler durumda olduğunu bilmediğini, toplantı sayesinde halk ile idare arasında köprü kurduğunu öğrendiği Kamu Denetçiliği Kurumu’na teşekkür etti ve özelleştirme yapılan kurumların daha özentili bir şekilde denetlenmesini talep etti. Aile Hekimleri Dayanışma Derneği temsilcisi ise aile hekimlerinin birlikte çalıştığı sağlık personelinin eksikliğinden dem vurarak çalışmaların verimli bir şekilde yürütülemediğini ifade etti ve bu konuda yardım talep etti.

Boşanmanın Fevri Sonuçları ve Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nihat Yörük çocukların duygusal şiddet görmesi konusunda TCK’da bir madde olmadığı için soruşturma yürütülemediğini söyleyerek gerekli mevzuatın oluşturulması talebini KDK heyetine iletti. Türkiye’nin ilk engelli muhtarı olan Mehmet Muhtar ise köyünde gençler için spor yapabilecekleri mekân istediklerini kaydetti.

Programa ayrıca İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Erdal Yücel, Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, vali yardımcıları, kaymakamlar, kamu temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Başdenetçi Malkoç ve Kamu Denetçileri, Kocaeli Programında Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir ve Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, STK temsilcileri ve Ziyaretliler Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Aşevini ziyaret ettiler.