KDK Heyeti Portekiz Ombudsmanlığını Ziyaret Etti

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ile Portekiz Ombudsmanlığı arasında bir süredir yürütülmekte olan “İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesinde Ombudsmanın Rolünün Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında; Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet ile çeşitli temaslarda bulunmak ve tecrübe paylaşımları yapmak amacıyla Portekiz’e gitti.

Proje çerçevesinde bir süredir Türkiye’de bulunan ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nun çalışmalarını inceleyen Portekiz Heyeti, bu defa Türk Ombudsmanlığının yönetici ve uzmanlarından oluşan heyetlerini Portekiz Ombudsmanlığının çalışmalarını aktarmak üzere, Portekiz’de ağırladı.

Ziyarete Ombudsman Şeref Malkoç’un yanı sıra Kamu Denetçisi Yahya Akman ve Kamu Denetçisi Celile Özlem Tunçak da katıldı.

Heyet ilk olarak Portekiz Ombudsmanlığını ziyaret etti ve Portekiz Ombudsmanlığının çalışma düzeni hakkında yerinde detaylı bilgi aldı ve Ombudsmanlık yönetim binasında incelemelerde bulundu. Eşleştirme projesi kapsamında, şikâyetler ve bunların incelenip çözüme kavuşturulmaları konusunda karşılaştırmalar yapma imkânı sağlandı.

Başdenetçisi Şeref Malkoç, Portekiz Ombudsmanı Prof. Dr. Maria Lúcia Amaral’a ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek Ombudsman Amaral’a ve ekibine Trabzon spor forması hediye etti. Portekiz heyeti de Türkiye Ombudsmanlık heyetini karşılamaktan onur duyduklarını, eşleştirme faaliyetleri çerçevesinde Türkiye’de çok verimli ve faydalı çalışmalar yaptıklarını ayrıca çok iyi şekilde ağırlandıklarını belirterek teşekkür etti.

KDK heyeti Portekiz Anayasa Mahkemesini ve Yüksek İdare mahkemesini ziyaret ederek çalışmaları hakkında Mahkeme yetkililerinden bilgi aldı. Ombudsman Malkoç heyete Kamu Denetçiliğinin çalışmalarını anlattı. Türkiye’deki Danıştay ile Portekiz Yüksek İdare Mahkemesi karşılaştırıldı ve her iki ülkedeki yüksek mahkemelerin Ombudsmanlık kurumlarıyla ilişkileri ele alındı.

Malkoç, Portekiz Başsavcısı Sn. Lucilia Gago’ilede araya geldi. Ziyarette Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Türk adalet sistemine mahkeme süreci öncesinde verdiği katkılar anlatıldı. Başsavcı ise Portekiz yargı sisteminin işleyişini ve Portekiz Ombudsmanlığı ile ilişkilerini anlattı.

Lizbon’da hapishanede incelemelerde bulunan KDK heyeti, daha sonra Mülteci bürosunu ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Malkoç, Türkiye’nin göçmen politikaları anlatılarak Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından hazırlanan “Türkiye’deki Suriyeliler Raporu”nu yetkililere takdim etti.

Malkoç ve heyeti Türkiye’nin Portekiz Büyükelçiliğini ziyaret ederek Büyükelçi Lale Ülker’le bir araya geldi.