KDK Sporda Hak İhlalleri ve Denetim Çalıştayı Düzenledi

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) başta Türkiye Futbol Federasyonu ile ilgili olmak üzere Spor Federasyonları hakkında yapılan başvurularda artış gözlenmesi sebebiyle, konunun taraflarını dinlemek, KDK tarafından verilecek Kararlara esas teşkil etmek, mevcut spor teşkilatlanması ve yargılamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunmak üzere “Sporda Hak İhlalleri ve Denetim” konulu bir çalıştay düzenledi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştaya; Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, Anayasa Mahkemesi Üyesi Recai Akyel, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Gençlik ve Spor Eski Genel Müdürü Mehmet Atalay, TFF Tahkim Kurulu Eski Başkanı Hasan Gerçeker, ilgili adli ve idari makamlar ile spor ve idare hukuku alanında çalışan akademisyenler, federasyon başkanları ve 80’e yakın davetli katıldı.

Afrin’de şehit düşen 8 askere Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başlayan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türkiye’nin teröre karşı mücadelesini etkin bir şekilde sürdürdüğünü gerek DEAŞ, gerek PKK gerekse FETÖ terörüne karşı mücadelenin etkin bir şekilde devam ettiğini ifade ederek bütün şehitlere rahmet, gazilere de acil şifalar diledi.

Sporun gerek müsabakalarda oynayan gerek izleyiciler gerek onların taraftarları gerekse yazan, görüş beyan eden veya diğer ilgililer açısından toplumların her kesimini alakadar eden bir konu olduğunu söyleyen Başdenetçi Şeref Malkoç, “Tabii her ülkede de sporla ilgili düzenlemeler yapılıyor. Türkiye’de de hem anayasada, hem yasada, hem de diğer mevzuatlarda düzenleme vardır. Sporun ilerlemesi, gelişmesi ve mesafe alması için olması gereken konular.” Dedi.

Başdenetçi Malkoç: Federasyonlarla görüş alışverişinde bulunuyoruz.

Spor alanında da hak ihlalleri olduğunu belirten Şeref Malkoç, “Bu hak ihlallerinin denetimi veya bunların kontrolü oldukça tartışmalı. Özellikle anayasada son yapılan değişiklikten sonra bu konu daha tartışmalı hale geldi. Yine baktığımızda benzer konuda Anayasa Mahkemesine de başvurular var. Anayasa Mahkemesi bu konuda verdiği bir kararı resmi gazetede yayımladı. Bunun yanı sıra Gençlik, Spor Genel Müdürlüğümüzle alakalı ve sporla alakalı olarak da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine müracaatlar yapıldı.” Diye konuştu.

Kamu Denetçiliği Kurumuna da sporla ilgili müracaatlar yapıldığının ve federasyonlarla görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Malkoç, “Bize yapılan müracaatları da karara bağlamamız gerekiyor. Anayasanın 59. Maddesi, Kamu Denetçiliği Kurumunun düzenlendiği 74. Madde ve yine YSK’nın kararlarına itiraz ile ilgili düzenlenen 79. Maddeyi de dikkate alarak bundan sonraki hak ihlallerinin nasıl çözülmesi gerektiği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmeden bu konuları nasıl halledebiliriz, kendi iç hukukumuzda nasıl bir yol arayabiliriz diye bu çalıştayı düzenledik.” İfadelerini kullandı.

“Kuruma gelen müracaatları haklı bulursak idareyi çözüme zorluyoruz.”

Malkoç konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kamu Denetçiliği Kurumu, mahkeme öncesi alternatif çözüm yolları arayan kurumlardan bir tanesi. İdare ile ihtilafı olanlar mahkemeye gitmeden önce bu kuruma başvurabilirler. Kurumumuza başvuru yapmak çok kolay. Her türlü yoldan başvurabilirsiniz. Üstelik herhangi bir harç parası alınmıyor. Bunun yanı sıra bize yapılan başvuruları yasamızda belirtildiği üzere en geç 6 ay içerisinde karara bağlamak zorundayız. Yani mahkemelere göre oldukça kısa bir süre. Ve hepsinden önemlisi idare ile vatandaş arasında arabuluculuk ve köprü görevi gördüğümüzden dolayı eğer bize müracaatları haklı bulursak idareyi çözüme zorluyoruz belki de en önemli hususlardan bir tanesi bu.”

Kamu Denetçiliği Kurumunun verdiği çok güzel kararlar olduğunu söyleyen Malkoç, “Türkiye’de son yıllarda kanayan yaralardan bir tanesi de evlilik hukuku, aile hukuku ve boşama ile oluşan velayet sorunları. Boşanmalar artıyor. Toplumumuzun geleneksel yapısı bozuluyor. Anayasa’da belirtilen toplumun temeli olan aile yapısı sarsılıyor. Biz de bize yapılan müracaatlar neticesinde Kamu Denetçiliği Kurumu olarak alternatif çözümlerden bir tanesi aile arabuluculuğu müessesesinin mutlaka yasallaşmasıydı. Bunu hem Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığına hem de Adalet Bakanlığına tavsiye olarak ilettik. Ardından da bu kanunun çıkması için onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnşallah umut ediyoruz ki aile ihtilaflarının asgariye inmesi. Özellikle boşanmalardan sonra velayetten meydana gelen kadın, çocuk cinayetlerine aile içi istismara şiddete kadar bunları önlemek için yeni mekanizmalar önerdik.” Diye konuştu.

KDK’nın faydalı bir kurum olduğunun altını çizen Malkoç, “Kurum inşallah çok güzel hizmetler yapar. Biz vatandaş ile idare arasında olan ihtilafları dostane çözmek için bu tür toplantıları bundan sonra da devam ettireceğiz. Şubat ayı içerisinde iki tane çalıştay yaptık. Bunlardan bir tanesi boşanmadan sonra çocukların velayeti ile ilgili olan sıkıntılarla ilgili çözüm önerileri, ikincisi de kadına ve çocuğa yönelik şiddete önleme mekanizmalarının daha etkin hale getirilmesiydi. İnşallah güzel çözümler buluruz.” Dedi.

Bakan Osman Aşkın Bak: Sporda genel hukuk dışında özel bir hukuka ihtiyaç var.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise, sporda hak ihlalleri ve denetim çalıştayının yapılmasının önemine değinerek  “Kamu Denetçiliği Kurumu olarak buna bakış açısıyla bir başlangıç vermeniz önemli. Kamu Denetçiliği Kurumu pek çok konu ve yoğun gündem varken sporda hak ihlali ve denetim çalıştayı düzenledi teşekkür ediyoruz. ” Dedi.

Bakanı Osman Aşkın Bak, sporun bir endüstri olduğunu vurgulayarak aynı zamanda futbol başta olmak üzere bu endüstrinin tüm dünya tarafından takip edildiğini ve doping başta olmak üzere çeşitli sorunların olabileceği bu endüstride doktor, antrenör gibi çok sayıda çalışanın yer aldığını bildirdi.

Bakan Bak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Genel hukuk dışında özel bir hukuka ihtiyaç var. Spor hukukuna ihtiyaç var. Bunlar spesifik konular.Spesifik konular olduğu için de incelemesinde de değerlendirmesinde de farklı bir yaklaşım gerekiyor. Bizde yeni yeni oluşan bir yapı spor hukuku. Bunu nereden söylüyorum spor yöneticisi olarak hem de sporcu olarak bilirsiniz illerde disiplin kurulları vardır. Maçlara ceza aldığınız zaman sizi savunmaya çağırırlar buradan bir ceza verirler veya işte ceza verme gereğini duymazlar.”

Sporcu da idareci de yaptırımlara karşı kendisini savunacak bilgiye sahip değil. Haklarını ve oyunun kurallarını bilmiyor. Bu bir gerçek. Başta oyunun kurallarını öğretmemiz lazım. En önemli noktalardan bir tanesi bu. Antrenör, haklarını ne kadar biliyor? Sporun tüm tarafları haklarını en iyi şekilde bilirse o zaman aradaki itilaflar azalır. Devlette sporla uğraşan yapının içerisindeki görevlilerin de federasyonların da oyunun kurallarını iyi bilmeleri gerekli. O zaman bu sorunlar azalacak. Sporda denetim mekanizması çok geniş. Esas sorun, oyunun kurallarını iyi bilmemiz lazım. Herkes işini iyi yapmalı ve yapmak zorundadır. Bizim, sporun doğrularına bakmamız lazım.”

Sporun aynı zamanda bir kültür olduğuna da dikkat çeken Bakan Bak, “Bunların en başında eğitim geliyor. Sporcuların eğitimi geliyor. Kuralları bilirseniz az hata yaparsınız. O zaman ortaya az sorun çıkıyor. Eğitim çok önemli. Spor hukukunun, uzmanlarıyla birlikte bu işin içinde yer alması, daha da etkin bir şekilde olması, önemli ve doğru. Sporda hak ihlalleri olmasın.” ifadelerini kullandı.

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş ise, Sayıştayın bir denetim kurumu olduğunu belirterek Kamu Denetçiliği Kurumunun da Büyük Selçuklu Devletinin ve Osmanlı döneminin kurumlarından birisi olduğunu söyledi. Çalıştayı çok önemsediğini vurgulayan Baş, Ombudsmanlık Kurumunu ve başkanını tebrik etiğini dile getirdi.

Sayıştay Başkanı Baş şöyle konuştu:

“Adalet Bakanlığımız müzakere sürecinden itibaren sürekli mahkeme öncesinde birtakım uzlaşma yollarını yani daha mahkemeye varmadan önce uzlaşma yolları bulmanın çabası içerisinde. Şimdi uzlaştırmacılar yeni yeni hayata geçti bunlar mahkemeye gitmeden önce dostane çözüm yolları bulmaya çalışıyor. Tabii Ombudsmanlığın konumu ve fonksiyonu biraz daha farklı. Bu anlamda Ombudsmanlık kamu kurumlarına her ne kadar tavsiye kararı desek de yaptırımı olan kararlar gönderebiliyor. Yani mahkemeye gitmeden önce bunları çözebilir diye. Bir hak ihlali olmadan çözebiliyorsak çözelim, hak ihlali olmuşsa dostane arayışları devreye girecek dostane arayışları da sonuç vermezse sonucunda denetim ve mahkeme gündeme gelecek.” Dedi.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da spor denetiminde, devletin sporda etkinliğinin hep tartışılan bir konu olduğunu ve bundan sonra da konuşulmaya, tartışılmaya devam edeceğini bildirdi.

Çalıştayın düzenlenmesi hususunda kararlılıklarından dolayı Kamu Denetçiliği Kurumuna ve başkanına teşekkür etti.

Baykan, “Bu çalıştayın sporda hak ihlalleri ve denetimi tartışmalarına son vermeyeceği muhakkak ama bundan sonrası için bugüne kadar yaşanan örneklerden yola çıkarak yol gösterici, çözüme yatkın, çözüm üretici çalışmanın yapılacak olması ve bizlerin sağlamaya çalışacağı katkı muhakkak ki geleceğe yönelik önemli bir çalışma olacaktır.” Şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştayda, Türk Hukukunda ve Mukayeseli Hukukta Ulusal Spor Yapılanması, Türkiye’de Spor Tahkimi, Karşılaştırmalı Hukukta Spor Tahkimi ve İnsan Hakları Sorunları konu başlıkları ele alındı.