KDK Türkiye’de Bulunan Farklı İnanç Gruplarının Liderleriyle İstanbul’da Buluştu

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri Arif Dülger, Hüseyin Yürük, Sadettin Kalkan ve Yahya Akman ile Genel Sekreter İbrahim Kılınç, 30’a yakın farklı inanç gruplarının liderleri ve vakıf temsilcileri ile İstanbul’da akşam yemeğinde bir araya geldi.

Programa; Fener Rum Patrikhanesi Patrik I. Bartholomeos, RUMVADER Başkanı Andon Parizyanos, VADİP ve Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Türk Yahudi Toplumu ve Türkiye Hahambaşılığı Vakfı Başkanı İshak İbrahimzadeh, Ermeni Katolik Surp Agop Hastanesi Vakfı Başkanı Bernard Sarıbay, Başpiskopos Aram Ateşyan, İstanbul Süryani  Katolik  Vakfı  Başkanı Zeki Basatemir ve Vakıflar Meclisi 4. dönem Üyesi, Türk Musevi Cemaati Başkan Vekili Moris Levi başta olmak üzere 30’a yakın farklı inanç gruplarının liderleri katıldı.

Toplantıda konuşan Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) işleyişi ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun 2010 yılında hak arama yollarının artırılması anlamında yapılan anayasa değişikliği ile anayasada yerini aldığını ve anayasal bir kurum olduğunu belirtti.

KDK’nın bir yönüyle denetim kurumu olduğunu vurgulayan Başdenetçi Malkoç, “Kamunun faaliyetlerini denetleyen kurumdur. Diğer yönüyle de insan hakları kurumudur. KDK’nın bir diğer özelliği ise toplumda genel sorunlarla ilgili olarak özel raporlar hazırlayıp ilgili kurum, kuruluş, bakanlık ve TBMM’ye bu raporlarını sunan ve kamuoyu ile paylaşan ve hak arama kültürünün yaygınlaştırılması için gayret sarf eden bir kurumdur.” Dedi.

Malkoç, Avrupa’daki Ombudsmanlık Kurumlarıyla irtibat halinde olduklarını ve dünyadaki 7 Ombudsmanlık Ağının üyesi olduklarını bildirdi.

Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuruların kolay yapılabildiğini söyleyen Malkoç, “Vatandaşlar, internet sitemiz üzerinden e-başvuru ile valiliklere, kaymakamlıklara dilekçe verilerek intikal edilebilir veya doğrudan Kurumumuza dilekçe yazılabilir, faxla başvuru yapılabilir. Bize yapılan başvuruda herhangi bir harç, pul ve masraf almamaktayız. Çalışmalarımız gayet hızlıdır. Örneğin, 2017 yılında 17 bin 131 başvuru yapılmıştır ve bunların yüzde 80’i karara bağlanmıştır. Yani hızlı çalışmaktayız.” Diye konuştu.

Türkiye’nin terör örgütleriyle yaptığı mücadeleyi de anlatan Şeref Malkoç, “Türkiye’de özellikle son 10-15 yılda önemli mesafeler aldı. Hak ve hürriyetlerin genişletilmesi anlamında da mesafeler alındı. Demokrasi ve insan hakları konusunda epey yol alındı. Ancak bunu zehirleyen olay hepimizin bildiği gibi terör olayıdır. Eğer Türkiye’de terör, PKK, FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleri faaliyet göstermemiş, 15 Temmuz darbe girişimiyle karşılaşmamış olsaydık Türkiye hak ve özgürlükler açısından çok daha farklı bir noktada olabilirdi” Şeklinde konuştu.

Malkoç konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin terörle mücadelesinde teröristler ya bu işten vazgeçer ya da ortadan kaldırılıncaya kadar devam edecektir. Terörle mücadele bir taraftan devam ederken, diğer taraftan da Türkiye 2023 hedeflerine doğru yürümektedir.”

Malkoç, “Türkiye’de 3,5 milyondan fazla Suriyeli muhacir var. Çok şükür başka ülkelerde olduğu gibi ezilmiyorlar. Umut ediyorum ki inşallah Suriye’de, Irak’ta asayiş temin edilir, savaşlar biter, huzur bulur. Hem bölgemiz, hem ülkemiz hem de dünyamız daha adaletli olur.” Dedi.

Fener Rum Patrikhanesi Patrik I. Bartholomeos ise konuşmasında KDK’ya düzenlediği bu programdan ve nazik davetlerinden dolayı teşekkür etti.

Son senelerde azınlık mensupları olarak devletin ve hükümetin temsilcileri ile çok rahat konuşabildiklerini belirten  Patrik I. Bartholomeos, “Dertlerimizi ve problemlerimizi arzedebiliyoruz Eskiden bu yoktu yani devletin ve hükümetin temsilcilerinin önünde bu son senelerde çok rahat konuşabiliyoruz. Özellikle sizin yüce Kurumunuzla ve zatıailinle, arkadaşlarınızla bu imkanın rahatlığını çok daha fazlasıyla hissediyoruz. Onun için eminimki bu akşam bu sevgi masasının etrafında bulunan kıymetli arkadaşlar cemaatlerinin problemlerini varsa şikayetlerini serbestçe arzedecekler. Bunun için çok teşekkür ederiz.”Diye konuştu.

Başpiskopos Aram Ateşyan da böyle bir program düzenledikleri için KDK’ya ve Başdenetçi Malkoç’a teşekkür ederek Türkiye’de birçok şeyin değiştiğini kendilerinin idarecilerle yakın görüş alışverişi içerisinde olduğunu ve birçok sorunlarının çözüldüğünü fakat çözülmesi gereken sorunlarının olduğunu dile getirdi.

Programa katılan 30’un üzerindeki cemaat liderleri ve üyeleri kendi çalışma ve yaşadıkları sorunlarını anlattı.