KDK İle TÜBİTAK (TÜSSİDE) Arasında İş Birliği Yapıldı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ile TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk Ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) arasında Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla "Süreç İyileştirme Projesi" imza töreni düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını yapan Başdenetçi Şeref Malkoç, KDK'nın bağımsız ve tarafsız bir kurum olduğunu, kurum çalışanlarının halkın şikâyetlerini dinleyip, bunları yazılı olarak aldıklarını ve sorunları çözmeye çalıştığını söyledi.

Malkoç, "Çalışmalarımızda esas aldığımız şey, idarenin hizmet kalitesinin yükseltilmesi, iyi yönetim ilkelerinin Türkiye'de yerleştirilmesi, insan haklarının geliştirilip uygulanması, hukukun üstünlüğünün sağlanması, Türkiye'de hak arama kültürünün yerleştirilmesidir. Türkiye'de hak arama kültürü açısından anayasal ve yasal düzenlemeler, Avrupa'nın pek çok ülkesinden iyi düzeyde. KDK gibi benzer kurumlar, bu konudaki eksiklikleri, vatandaşın şikâyeti üzerine gidermeye çalışmaktadır. KDK'nın diğer bir görevi de şeffaf, insan odaklı bir idarenin oluşmasını temin etmektir." diye konuştu.

Aldıkları kararların tavsiye kararı olduğunu ancak idare açısından uyulması mecburi bir karar olduğunu vurgulayan Malkoç, halkla idare arasında mahkemeye gitmeden çözüm önerisi sunduklarını, vatandaşın hayatını kolaylaştırmaya, mahkemelerin yükünü hafifletmeye çalıştıklarını belirtti.

Malkoç: 2019'da 107 bin 899 vatandaşımıza yol göstermişiz.

Malkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2019'da bize yapılan yazılı başvuru sayısı 21 bin 525, bu önceki yıllarda 5 bin civarındaydı. Aynı personel, aynı binada, başvuru 5 misline çıktı ama arkadaşlarımız fedakârca çalışıyor. Başvuruya karşılık 2019'da verdiğimiz karar 22 bin 250. Yani yapılan yazılı başvurudan çok karar vermişiz. Bu kurumumuzun ne kadar disiplinli çalıştığını gösteriyor. 2019'da 107 bin 899 vatandaşımıza destek olmuşuz, yol göstermişiz. Hukuki yardımda bulunmuşuz. Ombudsmanlık idareyi denetleyen, insan haklarının gelişmesi için çalışan bir kurum. Dünyada ki görevi barış ve huzura katkıda bulunmak, dünyadaki bütün ombudsmanlar bu anlamda faaliyet gösteriyor.”

KDK'nın kendini geliştirmek ve yenilemek için çalıştığını, dünyadaki örneklerden faydalandıklarını, üniversitelerle iş birliği içinde olduklarını vurgulayan Malkoç, "TÜSSİDE ile yaptığımız iş birliği bizim açımızdan çok önemli. TÜBİTAK ülkemizin iftihar ettiği bir kuruluş. Bu kurumlarla birlikte çalışmanın mutluluğunu yaşayacağız." dedi.

Başdenetçi Malkoç: Ortadoğu Barış Planı Çöpe Gidecek Bir Plandır.

ABD'nin sözde Ortadoğu barış planına da değinen Malkoç, bu planın geçmişte adil olmayan diğer planlar gibi çöpe gideceğinin altını çizdi.

Malkoç konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu plan vicdansız ve ahlaksız bir plandır. Filistin’i dışlayan tek yanlı çözüm arayan, hakkaniyetten uzak bir plandır. Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı bir plandır. İnsanlığın kalbi olan Mescid-i Aksa’yı Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs’ü Filistin topraklarının işgalini meşrulaştıran haksız bir plandır. İsrail’in yaptığı bütün hukuk dışı, yasa dışı işgalleri ilhaka dönüştüren, uluslararası hukuk ve hakkaniyeti, adaleti yok sayan bir plandır. Bu plan bölgeye huzur ve barış getirmeyecek. Tam aksine var olan haksızlığı, adaletsizliği, kanı ve gözyaşını artıracaktır. Bu plan akıldan, vicdandan, ahlaktan, adaletten yoksun bir plandır. Bütün Türkiye, TBMM’deki bütün siyasi partiler bu plana karşı tavır almışlardır. Bu Türkiye’nin gururudur, iftiharıdır, bu milletimizin asaletidir, bu siyasi partilerimizin onurudur. Çözüm çok açık Birleşmiş Milletler kararlarına uyulacak, 1967 sınırlarına çekilecek. Filistin’in onurlu egemen bir devlet hakkı tanınmış olacak.”

Malkoç: Devlet, depremzedelerin ilk dakikadan itibaren yanındaydı.

Elazığ depreminde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Malkoç; “Depremin ilk saatinden itibaren devletimiz ordaydı. Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız oradaydı. AFAD başta olmak üzere bütün kurumlarımız dünyada ders kitaplarına örnek teşkil edecek hizmetler verdi. Hepsine teşekkür ediyoruz. Devletin bütün kurumları insanımıza hizmet için vardır.” Şeklinde konuştu.

Bakan Varank: KDK yürüttüğü faaliyetler ile yargı mercilerinin de iş yükünü azaltmaktadır.

Bakan Mustafa Varank ise, halkın derdini dinleyen, adeta avukatlığını yapan ve aldığı kararlarla idarelere yol gösteren Kamu Denetçiliği Kurumu’yla işbirliği yapıyor olmaktan son derece mutlu olduğunu dile getirdi.

KDK’nın yürüttüğü faaliyetlerin toplumda hak arama kültürünün gelişmesinin yanı sıra yargı mercilerinin de iş yükünü azalttığını belirten Bakan Varank, “Bildiğiniz gibi yargının üzerindeki yük çok fazla. Adalet Bakanlığımızda bu manada yargıya gitmeden uzlaştırma kültürünü geliştirici yeni mekanizmaları çalışıyor. Ben de aslında bir uzlaştırmacıyım. Bu manada vatandaşlarımızla da bir araya geldik. Bu süreçlerin nasıl verimli işlediğini gördük. Bu süreçler, özellikle yargının üzerindeki iş yükü azaltılmak açısından oldukça faydalı ve verimlidir.” Diye konuştu.

Halkın, kamu kurumlarının her türlü eylem ve işlemlerine yönelik başvurularını Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapabildiğini söyleyen Varank, “Kurum sadece geçtiğimiz sene 21 binin üzerinde şikâyet başvurusu aldı. Kurum uzmanlarımız ve denetçilerimiz bu muazzam iş yükünü en iyi şekilde yönetmek için elbette çalışıyorlar. İşte, TÜSSİDE ile yapılacak işbirliği mevcut süreci ve işleyişi daha da hızlandırmayı ve verimli hale getirmeyi amaçlıyor. TÜSSİDE’nin özgün iş yaklaşımının temelinde, kurumların iç dinamiklerinin hassasiyetle değerlendirilmesi ve kuruma özgü çözümler geliştirilmesi yatıyor. Enstitümüz bugüne kadar pek çok kurumun hizmet sunumunun geliştirilmesinde ve kapasitelerinin artırılmasında etkin bir rol oynadı.” Dedi.

Proje ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla sorun yaşayan vatandaşların şikâyetlerini alma, bu şikâyetleri değerlendirme ve çözüme kavuşturma süreçlerini hızlandırmak, iyileştirmek ve vatandaşın hak arama hakkını daha da kolaylaştırmayı amaçlanmaktadır.

Törende, Kamu Denetçileri Arif Dülger, Sadettin Kalkan, Yahya Akman, TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç, TÜSSİDE yetkilileri ve kurum personeli hazır bulundu.

Konuşmaların ardından iki kurum arasında iş birliği imzalandı.