KDK, UYAP ile Başvuruları Daha Kısa Sürede Sonuçlandıracak

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ile Adalet Bakanlığı arasında Veri Erişim, Paylaşım ve Kullanım Esaslarına Dair Protokol imzalandı.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek arasında imzalanan protokol töreninde, Kamu Denetçileri Arif Dülger, Mustafa Özyar ve Yahya Akman da yer aldı.

Yapılan Protokol çerçevesinde KDK, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) üzerinden başvuru konusu uyuşmazlıkların yargı organlarına taşınıp taşınmadığını tespit edebilecek olup, bu sayede zaman kaybının önüne geçilebilecek ve kamu kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması sağlanacaktır. Ayrıca başvurular daha hızlı bir şekilde sonuçlanabilecek, varsa mağduriyetler bir an önce çözüme kavuşturulacaktır.

Kurumun vatandaşla idare arasında köprü görevi gördüğünü belirten Başdenetçi Şeref Malkoç, Kurumun amacının vatandaşın idareyle ilgili ilişkilerinde kolaylık sağlamak olduğunu bir nevi vatandaşın avukatlığını yaptıklarını vurguladı.

Kamu hizmetleri kalitesinin yükselmesi, iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesi, Türkiye’de hukuk anlayışının daha da kökleşmesi, yönetimde şeffaflığın yaygınlaşması ve vatandaşın hak arama kültürüne katkıda bulunması için çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Malkoç, “Verdiğimiz kararlarla özellikle de tavsiye kararlarıyla idareye aynı zamanda danışmanlık yapmaktayız. Kararlarımızın gün geçtikçe uygulanma oranının arttığını yüzde 15’lerden yüzde 60’lara çıktığını görmekteyiz. 2016 yılında ilk 8 ayda müracaat sayımız 2 bin 500’dü ama 2017 yılında 12 binlere ulaştı. Yaptığımız faaliyetler karşılığında vatandaş bizi daha fazla tanıdı, tanındıkça da sevdi ve sevdikçe de mahkemeye gitmeden sorunlarını çözmek için KDK’ya başvurdu.” Dedi.

Adalet Bakanlığının Türkiye’nin hukuk alanında ve insan hakları alanında hak ettiği yere gelebilmesi için olağanüstü gayretleri olduğunu söyleyen Malkoç, “Özellikle de UYAP, avukatlara ve vatandaşlarımıza büyük bir kolaylık sağlıyor.  Biz bu protokolle beraber 1-1,5 ay süren yazışmaları artık 10-15 saniyeye indirmiş olacağız. Bu bizim açımızdan çok önemli.” Diye konuştu.

“Başvurular kısa sürede sonuçlandırılacak”

Yargıya intikal eden konularla ilgili başvuruları değerlendiremediklerini, bu konunun incelemesinin yazışmaya gerek duyulmadan UYAP üzerinden yapılabileceğini söyleyen Malkoç, “Dolayısıyla bize müracaat eden vatandaş ayrıca yargıya müracaat etti mi etmedi mi bunun yazışmasını idareyle veya mahkemelerle yapmayacağız. Vatandaşın işi daha rahat görülmüş olacak. 15 Temmuz 2016’da vatandaşımızın hukuksuzluğa, insan ihlaline, anayasanın ortadan kaldırılmasına karşı Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde nasıl direndiğini hep beraber gördük ve yaşadık. Dolayısıyla hukukunu koruyan istikbaline sahip çıkan milletimize bu hizmetler azdır bile. Katkılarından dolayı Adalet Bakanımıza, Müsteşarımıza ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. KDK’nın kararları bundan sonra daha hızlı olacaktır.” Şeklinde konuştu.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek: UYAP ile çeşitli tasarruflar sağlanarak başvuruların hızlı sonuçlandırılması sağlanacak.

Müsteşar Kenan İpek de yaptığı açıklamada, adalet hizmetlerinin en iyi şekilde yürütülmesi amacıyla UYAP’ın uygulamaya sunulduğunu bildirdi.

KDK’nın, imzalanan protokol çerçevesinde UYAP’ı kullanabileceğini belirten İpek, kuruma başvuranların idari yargıdaki davalarıyla, adli yargıda da hukuk dosyalarına ilişkin kapak bilgilerine ulaşılabileceğini kaydetti.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı İpek, KDK’nın, davalarla ilgili dava dilekçesi, gerekçeli karar gibi belgeleri mahkemelerle yazışma yapılmadan onay verilmesi halinde elektronik ortamda görüntüleyebileceğini, Danıştay’ın emsal kararlarına da erişilebileceğini aktardı. Mahkemelerle yazışmaların ortadan kaldırılacağını söyleyen İpek,  çeşitli tasarruflar sağlanarak başvuruların hızlı sonuçlandırılmasının sağlanacağını ifade etti.

Kamu Denetçisi Mustafa Özyar ise, yapılan protokol ile KDK personelinin çalışma zamanının daha verimli şekilde kullanması açısından önem taşıdığını belirtti. KDK’ya başvuran kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesiyle ilgili zaman kaybı olmayacağını çok kısa bir sürede bilgileri elde edeceklerini bildiren Özyar, “Yaklaşık 30-40 gün içerisinde bilgi ve evrakları mahkemelerden postayla alabiliyorduk. Şimdi ise, mağduriyetlerin giderilmesinde zaman tasarrufu olacak. Müsteşarımıza, Başdenetçimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.” Dedi.