KDK, Van’da Sorunları Yerinde Dinledi

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak ve Hüseyin Yürük ile Genel Sekreter İbrahim Kılınç, Van Programının 2. gününde Van’da bulunan ulusal ve yerel basının temsilcileriyle kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

2013 yılından itibaren şikâyetleri dinlemeye başladıklarını ve 4,5 yıl içerisinde 40 bine yakın şikâyet geldiğini söyleyen Malkoç, “2016 yılında 5 bin 516 şikâyet gelmişken biz göreve başladıktan sonra yaptığımız faaliyetler, il ziyaretleri, basın tanıtım faaliyetleri neticesinde başvurular geçen yılın üç katına çıkmış ve 2017 Kasım ayı itibariyle 15 bini aşmış durumdadır. Biz halkın avukatlığını yapmaya çalışıp, idareye de yol gösteriyoruz. Kararlarımızla onlara danışmanlık yapmaya çalışıyoruz. Amacımız kamunun vicdanını, kamunun sesini harekete geçirip, Türkiye’deki idareyi şikâyet başvurusu yoluyla denetleyip, kamu hizmetleri kalitesini artırmak, yöneticilerin; vatandaşın memnun olacağı şekilde hizmetleri sunmasına katkıda bulunmak, insanlarımızın hak arama kültürünü yaygınlaştırmak, Türkiye’de demokrasinin kökleşmesine katkı sağlamak ve şeffaf bir yönetimi ortaya çıkarmaktır” dedi.

Başdenetçi Malkoç, şikayet başvurusu üzerine incelemelerde bulunduklarını aktardı.

“Serbest kürsüde vatandaşlar istediği gibi şikâyetini dile getirebilmektedir”

Başdenetçi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet öğleden sonraki programında ise sorunları yerinde dinlemek üzere idari yöneticiler, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi. Toplantıya; Vali Murat Zorluoğlu, Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Van Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Demirel, idari yöneticiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yaptıkları toplantılarda serbest kürsü kurduklarını ve olanların bu kürsüde istediği gibi şikâyetini dile getirebildiğini belirten Malkoç, “Söz alacak arkadaşlarımızdan istirhamımız günlük siyasi konulara girmesinler. Günlük siyaset kahvehanede, mahallede, bakkalda berberde, her yerde konuşuluyor. İkincisi olayları kişiselleştirmesinler ve ayrıca terörü teşvik eden ya da şiddeti öven konuşmaların dışında bu kürsü serbest.” dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun devletten alınan hizmetlerdeki eksikliklerin, hata ve kusurların mahkemeye gitmeden çözülmesi için kurulduğunu dile getiren Malkoç, zaman zaman arabuluculuk müessesesi ile kamu denetçiliğinin karıştırıldığını belirtti.

Arabuluculuğun iki insan, iki şirket ya da şirketlerle insanlar arasındaki ihtilaflarda görev üstlendiğini bildiren Malkoç, şöyle devam etti:

“Kamu Denetçiliği Kurumu vatandaşla devlet arasındaki ilişkilerdir. Biz halkın avukatlığını yapıyoruz. Kamuoyunun vicdanını temsil ediyoruz. Denetim kurumuyuz ama aynı zamanda bir insan hakları kurumuyuz. Bize müracaat kolay. Müracaatlardan para almıyoruz, incelemelerimiz de uzun sürmüyor. Müracaatlara en geç 6 ay içinde bir karar veriyoruz.” Şeklinde konuştu.

Malkoç: Türkiye’de insan haklarının en mükemmel manada olmasını istiyoruz.

Vatandaşların aldığı bütün hizmetlerin kalitesinin arttırılması için çalıştıklarını kaydeden Malkoç, şöyle devam etti:

“Siz, bize yazılı olarak müracaat edeceksiniz, biz inceleyeceğiz, denetleyeceğiz. Vereceğimiz kararlarla idarenin hizmet kalitesi artacak. Biz aynı zamanda idarecilerin tutum ve davranışlarını da denetliyoruz. Türkiye’de insan haklarının en mükemmel manada olmasını istiyoruz. Hak arama kültürü yeterince yaygınlaşsın ki Türkiye 2023 hedeflerine sadece yerli otomobil yaparak değil, sadece savunma sanayini geliştirerek bölgesinde sözü dinlenen ülke olarak değil, hukukta da en iyisi olsun istiyoruz. Avrupa’da faşizm, ırkçılık, yabancı ve İslam düşmanlığı artıyor. Yeni çalışmamız var. Avrupa’da 6 milyon Türk vatandaşı, 30 milyon Müslüman var. Onlara da hak arama yollarını ve oradaki Ombudsmanlıklara itiraz yollarını öğretmek için 2018’de yeni bir plan yapacağız. Hedefimiz dünyanın en huzurlu, en rahat, idareden en iyi hizmet alan insanları ülkemizde olsun. Dünyanın en iyi idarecileri bizim yöneticilerimiz olsun. Bizim rektörlerimiz, öğrencilerimiz dünyanın en iyi rektörleriyle öğrencileriyle yarışsın. Bu hedefe el birliğiyle ulaşacağız.”

Toplantıda konuşan Vali Murat Zorluoğlu ise, 1980’li yıllardan bu yana tüm dünyada adına küreselleşme denen çok köklü ve hızlı bir değişim yaşandığını, bu baş döndürücü sürecin, tüm toplumların gerek sosyo-ekonomik gerekse kültürel hayatında dönüşümlere yol açtığını, kamu yönetimine ilişkin kavram, yöntem ve değerler ile kamu idarelerinin de bu dinamiklerden derinden etkilendiğine dikkati çekti.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı katılımcıların serbest kürsüden şikayet ve taleplerini dile getirmeleriyle sona erdi.