KDK’da Tütünsüz Yaşam Semineri Düzenlendi

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından kurum personeline yönelik yapılan geleneksel toplantılar kapsamında bu ayki konuğu Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Merkezi hekimlerinden Doç. Dr. Tijen Şengezer’di.

Doç. Dr. Tijen Şengezer tarafından verilen “Tütünsüz Yaşam Semineri”ne Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Genel Sekreter İbrahim Kılınç ve Kurum personeli katıldı.

Seminerde konuşma yapan Başdenetçi Şeref Malkoç, milyonlarca insanın tütün sebebiyle değişik hastalıklara yakalandığını, başta solunum yolları hastalıkları, kanser ve benzeri hastalıklar olmak üzere bu tür hastalıklara daha kolay yakalandığını belirtti.

Kamu Denetçiliği Kurumu olarak tütünle ve sigaradan kurtulmayla ilgili güzel bir çalışma yaptıklarını söyleyen Başdenetçi Malkoç, “Bu toplantıdan sonra umut ediyorum ki sigara alışkanlığı olanlarda o alışkanlıklarından yavaş yavaş vazgeçeceklerdir. Umut ediyorum ki Türkiye bu sigara illetinden ve zararlı diğer alışkanlıklardan kurtuluşu noktasında daha fazla çalışmalara muhatap olur. Bu noktada çalışan kuruluşlarla dayanışma içinde olmayı arzu ediyoruz. Yeşilay gibi, benzeri kurumlar gibi ve Türkiye’nin tütün alkol gibi benzeri konulardaki olumsuz olan alışkanlıklardan kurtulması için biz elimizden geleni yapacağız. Elbette vatandaşın derdine derman olmaya çalıştığımız gibi vatandaşın sağlığı da bizim iyi yönetim ilkeleri dediğimiz ilkeler arasında son derece önemlidir.” Dedi.

KDK’nın vatandaşın derdini, sıkıntısını anlatıp çözümünü dermanını aradığı bir kurum olduğunu söyleyen Malkoç, vatandaşın derdine çözüm bulmaya, devletle millet arasında köprü olmaya, halkın avukatlığını yapmaya devam ettiklerini vurguladı.

KDK’nın yeni bir kurum olduğunu ve 5.yılını doldurduğunu hatırlatan Malkoç, “Çok şükür Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Bakanlar Kurulu ve idareler nezdinde etkimiz artarak devam etmektedir. En son TBMM’de yaptığımız toplantıda yaşadık. 2017 yılı Faaliyet Raporunu sunduğumuzda dilekçe komisyonu başkanımızdan milletvekillerimize kadar kurumun ne kadar önemli olduğunu, idareyle insanlar arasındaki ilişkiyi ne kadar geliştirdiğini ve çözüm ürettiğini bizzat onlardan duyduk.” Diye konuştu.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Merkezi hekimlerinden Doç. Dr. Tijen Şengezer ise, ‘Sevdiklerinle Daha Güzel Yarınlar İçin Gelin ve Mükemmel Bir Şey Yapın Sigaradan Kurtulun’ konulu bir sunum yaptı.