KDK’dan Araç Muayene Ücretlerinin Ödenmesi Hakkında Önemli Karar

3

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), araç muayene ücretlerinin kredi kartıyla da tahsil edilmesinin sağlanmasına ilişkin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına tavsiyede bulundu.

Araç muayene ücretlerinin kredi kartı veya banka aracılığı ile ödenebilmesi imkânı sağlanması talebiyle gelen başvuruyu haklı bulan Kamu Denetçiliği Kurumu, Kamu yararı, hizmet gerekleri ve kamu otoritesi de gözetilerek imtiyaz sözleşmesinde kredi kartı veya banka havalesi yoluyla ödeme yapılmasına bir engel bulunmadığını belirterek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına tavsiyede bulundu.

Kararda, Karayolları Trafik Kanunu ile Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmeliğin ilgili maddelerinde araç muayene istasyonlarında tahsil edilecek ücretler ve tahsil edilen ücretlerin ne kadarının hazine payı olarak ödeneceğinin hüküm altına alındığı kaydedildi.

“Araç Muayenesine Gelen Vatandaşlara Ödemelerin Yapılmasında Kolaylık Sağlanmalı”

Hızla ilerleyen bilişim teknolojisi, bankacılık sektöründeki teknolojik gelişmeler düşünüldüğünde? kamu hizmetine ilişkin pek çok faturanın, harcın artık internet üzerinden ya da kredi kartı ödemesi ile yapıldığını belirten KDK, nakit kullanımının giderek azaldığı günümüzde araç muayenesine gelen vatandaşlara ödemelerin yapılmasında kolaylık sağlanması, nakit ödeme alternatiflerinin sunulmasının gerektiği vurgulandı.

Diğer yandan, imtiyaz sözleşmesinin yenilenmesine 10 yıl kaldığını tespit eden KDK, imtiyaz sözleşmesi dışında kalınarak verilen kamu hizmetinin kalitesi artırılabileceği ve böylece Komisyon gideri kredi kartı ile ödemeyi tercih eden vatandaşlar üzerinde olacak şekilde idarenin ve imtiyazcının düzenleme yapabileceğinin altını çizdi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ise kurum olarak bu ve benzeri kararlarla vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için çalışacaklarını söyledi. Kamu Başdenetçisi Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurunun hızlı ve kolay olduğunu, dosyalara yönelik kararların ise kısa bir zaman diliminde sonuçlandırıldığını belirtti.

Kamu Denetçiliği Kurumu-Ombudsmanlık-KDK-Başvuru

T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu-Ombudsmanlık-KDK-Başvuru

T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu-Ombudsmanlık-KDK-Başvuru

Okul,hastane,valilik,belediye gibi butun kamu idareleri ile yasadigin sorunlar icin bize basvurabilirsin.Kamu Denetciligi Kurumu, Ombudsmanlik, KDK, Kamu Denetciligi Kurumu, Ombudsmanlik, KDK, E-Basvuru, KDK E-Basvurui, T.C. Kamu Denetçiliği Kurumu, Ombudsmanlık, KDK, E-Başvuru

Kamu Denetçiliği Kurumu-Ombudsmanlık-KDK-Başvuru

Kamu Denetçiliği Kurumu-Ombudsmanlık-KDK-Başvuru