Malkoç Kilis’te Konuştu: “Darbe Cuntacılık, Eşkıyalık ve Hukuksuzluk Demektir”

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, 26 Şubat 2020 tarihinde, Kilis 7 Aralık Üniversitesi (KİYÜ)’nde, "28 Şubat'tan 2023 Türkiye'sine" konulu bir konferans verdi. Konferans programı kapsamında Kilis’e giden Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet şehirde bir takım temaslarda bulundu.

İlk olarak Kilis Valisi Recep Soytürk’ü makamında ziyaret eden Başdenetçi burada medya mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kilis’te bulunmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Malkoç: “Türkiye'nin 81 ili ve her ilin farklı özellikleri var. Türkiye nüfusu 90 milyona yaklaşan çok dinamik bir ülke. Gönül coğrafyamızın genişliği ve Avrupa'da 8 milyonu bulan vatandaşımızla beraber diğer coğrafyalarda etkili olan bir ülke. Türkiye'deki huzur ve barış sadece Türk milletinin değil Kafkasların da, Balkanların da Ortadoğu’nun da huzur ve barışı demektir. Türkiye tarih boyunca bu kritik coğrafyada elinden geldiğince hem halkını huzur ve refah için yaşatmış hem de kendi coğrafyasının etrafına aynı huzuru ve barışı yaymış bir ülkedir” ifadelerini kullandı.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun idare ve vatandaş arasındaki ilişkileri düzenlediğini belirten Ombudsman Malkoç: “KDK, eğer sıkıntı ve sorun varsa bunları mahkemeye intikal ettirmeden çözmek için kurulmuş bir kurumdur. Bizim idareyi denetleyen bir vazifemiz olduğu gibi Türkiye'de kamu hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesine, hukukun üstünlüğünün sağlanmasına yönelik çalışmalarımız var. Bugün de 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun'un davetiyle Kilis'e geldik. Öğleden sonrada üniversitede Türkiye'nin geçmiş yaraları olan darbeler ile ilgili ve 2023 Türkiye’si ile ilgili hak ve özgürlükler, refah açısından nasıl bir ülke olacak onu konuşacağız" dedi.

Başdenetçi: “Darbe Cuntacılık, Eşkıyalık ve Hukuksuzluk Demektir”

Türkiye’de deprem ve darbe üreten iki fay hattı olduğunun altını çizen Malkoç 10 yılda bir darbe teşebbüsünün olduğu ülkede bir takım sosyal sıkıntılar olacağını söyledi ve: “Darbe demek cuntacılık demektir, eşkıyalık demektir ve hukuksuzluk demektir. Nasıl deprem ile ilgili tedbirleri aldıysak darbe ile ilgili çok güzel tedbirler aldık. Bunlar anayasal değişiklikler ve kanun hükmünde kararnamelerdir. Bu iki fay hattından kurtulduğunda Türkiye daha iyi yere gelecektir. Biz bunun için gayret ediyoruz. Geçmiş darbelerin bir kısmını yaşamış insanlar olarak ve özellikle de bir hukuk kurumu olan Ombudsmanlık kurumunun başında olan biri olarak, gençlerimize geçmişte yaşanan bu acı tecrübeleri hatırlatıyoruz ki bir daha böyle teşebbüsler yaşanmasın” diye konuştu.

Başdenetçi: “Namlunun Ucuyla Demokrasiye Ayar Verilmeye Çalışıldı”

Kilis Başsavcısı Serdar Durmuş ve Baro Başkanı Mehmet Taşçı ve 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’u makamlarında ziyaret eden Şeref Malkoç temaslarının ardından üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Üniversitenin konferans salonunda “28 Şubat’tan 2023 Türkiye’sine” konulu bir konuşma yapan Malkoç 28 Şubat sürecinde ismi açıklanmayan bazı generallerin televizyon ve gazeteler aracılığıyla "Gerekirse silah kullanacağız", "Gerekirse bir milyon kişi ölür" gibi açıklamalar yaptığını anlattı ve sokaklarda tankların yürütüldüğünü, namlunun ucuyla demokrasiye ayar verilmeye çalışıldığını ifade etti.

Malkoç: “Bu Mücadelede Eksik Noksan Yanlışlık Varsa Bunlar Düzeliyor”

Bugün Ergenekon davalarına hikâye diyenlerin olduğunu üzüntüyle gördüğünü söyleyen Başdenetçi Malkoç "FETÖ'cüler sulandırdı doğru ama o dönemde de darbeciler vardı ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, onları önledi, darbe yapamadılar" dedi. Malkoç konferansta: “Özellikle 15 Temmuz darbe planından sonra çok güzel bir şey oldu, darbe teşebbüsüne kalkışanlar veya o örgütten olanlar yargılandı. Bazı yanlışlıklar oldu mu? Oluyor. Darbeyle mücadele kanserle mücadele gibidir. Hani o tedavi de kemoterapi uygulanıyor ya. Kemoterapi uygulanırken hasta, sakat hücrelerin yanında sağlam hücreler de zarar görüyor ama daha sonra tedavinin ilerleyen aşamasında o sağlam hücreler zarar görmüşse bile düzeltiliyor. İşte bu mücadelede eksik noksan yanlışlık varsa bunlar düzeliyor ama 28 Şubat'ın da FETÖ darbe girişiminin de ortak bir hedefi vardı; Türkiye'yi bölme, parçalama ve Türkiye'nin bütünlüğünü bozmak” diye konuştu.

Ülke olarak her sıkıntıdan ve musibetten ders çıkardıklarını ifade eden Ombusman Malkoç “Nasıl kentsel dönüşümle şehirlerimizi, binalarımızı sağlamlaştırıyorsak darbe fay hatlarından sonra demokrasimizi daha da sağlamlaştırmaya başladık. Darbeye beşiklik yapan kim varsa temizleniyor. Türkiye'de darbeye teşebbüs olmaz Allah'ın izniyle. Diyelim oldu yeni alınan bekçiler var ya onlar bile darbenin üstesinden gelir Allah'ın izniyle. Türkiye bunlardan kurtuldu ve güçlendi. Osmanlı Devleti’nin doğurduğu aslan yavrusu Türkiye Cumhuriyeti, 2500 yıllık devlet geleneği ve 1500 yıllık İslam medeniyeti tecrübesiyle millî meselelerde tek yürek oldu ve olmaya da devam edecek” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Karacoşkun: “Malkoç 28 Şubat’ta Hak, Hukuk ve Özgürlüğü Savundu”

7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, konferansta yaptığı konuşmada, 28 Şubat sürecinde genç olduğunu, yaşanan süreci iyi hatırladığını söyledi ve: "28 Şubat bizde derin izler bırakmıştır, 28 Şubat'ın yıl dönümünde ne yapabiliriz diye düşündük. O dönemin televizyon ve gazetecilerinde darbecilere karşı hak, hukuk özgürlüğü savunan Şeref Malkoç'u davet etme karara aldık. Şeref Malkoç'a davetimizi ilettiğimizde, bu kadar hızlı dönüş yapacaklarını tahmin etmemiştik. Ülkemiz için bir değer olan Şeref Malkoç'u ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Başdenetçi Malkoç ve KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç Kilis programlarını Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı’ yı ziyaret devam ettiler. Ticaret ve Sanayi Odası Şubat ayı meclis toplantısına katılan Malkoç’a Celkanlı tarafından Kilis hakkında bilgilendirme yapıldı.