Başdenetçi Malatya’dan Seslendi: “Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kazasız belasız hizmetler diliyoruz."

Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Yahya Akman, Saadettin Kalkan ve Hüseyin Yürük, Kamu Denetçiliği Kurumu ile Avrupa Birliği’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında 8-9 Ekim tarihlerinde Ombudsman Halkla Buluşuyor programı için Malatya’da bir takım temaslarda bulundu.

Malkoç Malatya programına Vali Aydın Baruş’u ziyaret ederek başladı. Malkoç ziyarette gündemdeki olayları değerlendirdi ve Türkiye’nin Fırat nehrinin doğusuna yönelik olası askeri operasyonu için şunları söyledi: “Bu millet en iyi hizmetlere layıktır. İçeride ve dışarıda Türkiye'nin huzurunu, barışını, güvenliğini, temin eden kolluk kuvvetlerimize, polisimize, jandarmamıza, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, özellikle bu son gelişmelerde Allah'tan kazasız belasız hizmetler diliyoruz."

Ombudsman Malkoç ve beraberindeki heyetin ikinci adresi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan oldu. Gürkan’la makamında yapılan görüşmenin ardından heyet Malatya basınıyla biraraya geldi.

Malkoç: Türkiye Mevzuatta İleri Uygulamada Eksik

Geniş bir katılımla gerçekleştirilen basın toplantısında Şeref Malkoç KDK’nın yapısından, işleyişinde ve çalışmalarından bahsetti: "Kurumun önemli görevlerinden biri de hak arama kültürünü yaygınlaştırmak. Gerek anayasaya gerekse mevzuata baktığımızda insan hakları, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler açısından Türkiye'nin birçok Avrupa ülkesinden daha iyi ve daha ileri düzeyde olduğunu görüyoruz. Ancak anayasada ve yasada yazılan bu hak ve özgürlükleri insanımız yeterince tanımıyor, bilmiyor bilmediği için de yeterince kullanamıyor. Kamu Denetçiliği Kurumu diğer paydaşlarıyla vatandaşa temel hak ve özgürlükleri nelerdir, idareye karşı hakları nelerdir bunları anlatıp ardından hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalışıyor.”

KDK’nın ana konusunun devlet hizmetlerinde adaleti sağlamak olduğunun altını çizen Başdenetçi: “Dünyadaki tüm demokrasi, hak ve özgürlük taleplerinin altında adalet duygusu vardır. Bütün dinler, ideolojiler, inanç sistemleri adaleti aramak, bulmak, temin ve tesis etmek temeli üzerine inşa edilir. Türkiye'de çok şükür son yıllarda bu anlamda önemli adımlar atıldı. Mesela Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru, Kamu Denetçiliği Kurumunun kurulması bunlardan birisidir” dedi.

KDK’nın halkın ücretsiz avukatı, idarenin rehberi olduğunu söyleyen Ombudsman Malkoç KDK kararlarına uyan idarelerin hem kendilerinin memnun kalacağını hem de vatandaşın derdine çözüm olacaklarını belirtti.

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Malkoç, bir gazetecinin "Türkiye'nin insan hakları konusunda dünyada 112’nci sırada olduğu" yönündeki ifadeleri üzerine "Türkiye'nin insan hakları açısından 112'nci sırada olduğu doğru değil. Biz dünyanın hemen hemen her ülkesini geziyoruz. Bu Türkiye hakkında yapılan kara propagandanın eseridir. Evet, yapmamız gereken çok şey var, eksiğiz, noksanız ama bu doğru değil" dedi.

Malkoç: Türk Yargısı Yavaş Ama İsabetli Gidiyor

Başdenetçi bir başka soru üzerine FETÖ’yle mücadeleye ilişkin şu yorumu yaptı: "Devletin dört ana unsuru vardır. Harbiye, mülkiye, adliye, maliye. FETÖ önemli ölçüde bu kurumlardan temizlenmiştir. Kriptolar var mıdır? 50 yıllık gizli çalışan bir örgütün elbette kripto elemanları hala vardır ama meşruiyetini, makuliyetini kaybetmiş, toplum tarafından ne olduğu bilinen bir yapıya artık kolay kolay kimse iltifat, itibar edemez. O açıdan iyiyiz. Her kurumun mücadele yöntemi vardır. Siyasetin de kendine has yöntemleri vardır. Bunu siyaset kullanıyor, kullanmaya da devam edecek ama toplumun farklı kesimlerinin siyasetten bu anlamda beklentileri var. Bu beklentilere de her siyasi parti kendi çapında, içinde cevap verecek. Cevap veren, vermeyeni toplum kendi kantarında, terazisinde ölçecek, değerlendirecek. Şunu memnuniyetle söyleyeyim; Türkiye'de işleyen bir yargı var. Belki bizim yargı biraz yavaş yürüyor, ağır hareket ediyor, yürürken ayağı sürtüyor ama kör değil. Yavaş gidiyor ama isabetli gidiyor. Yargıtay kararlarına bakın, bunları göreceksiniz.”

Ombudsman Malkoç ve KDK heyeti basın toplantısının ardından Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran’ı ziyaret etti ve Ombudsman Halkla Buluşuyor programına iştirak ederek muhtarlar, STK temsilcileri ve Malatyalılarla bir araya geldiler.

Başdenetçi ve KDK heyeti Malatya programında Baro Başkanı Enver Han ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettikten sonra BTC Türk yeni Malatyaspor’un tesislerini kulüp ikinci başkanı Selim Pilten ve İlhan Çelebi ile birlikte gezerek antrenörlerle sohbet ettiler.