Malkoç: BM’ye Kayıtlı Mültecilerin Yarısından Fazlasını Türkiye Barındırıyor

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Denetçi Celile Özlem Tunçak, sığınmacı kampında incelemelerde bulunmak üzere Kahramanmaraş’ta.

Çalışma ziyareti kapsamında Malkoç, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile görüştü. Görüşmede mülteciler ile ilgili çalışmaları hakkında brifing verildi.

“Rapor ile milletin yaptığı çalışmayı, fedakarlığı bütün detaylarıyla tespit edip dünyaya sesimizi duyurmak”

Toplantıda konuşan Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun ‘Göç ve Mülteciler’ Raporu için Kahramanmaraş’a geldiğini belirterek amaçlarının Türkiye’de bu konuyla alakalı devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları ve milletin yaptığı çalışmayı, fedakarlığı, insanlığın haysiyetini ve onurunu kurtaran bu mücadeleyi bütün detaylarıyla tespit edip dünyaya sesimizi duyuracaklarını vurguladı.

Önce geçici, bir müddet sonra dönecek denilen insanların Türkiye’ye geleli yaklaşık 6 yıl olduğunu belirten Şeref Malkoç, “Bu insanlarla ilgili Türkiye’de sosyal uyumun sağlanması, koordinasyonun sağlanması, bunların ileride Suriye’de iç savaş sona erdiğinde Türkiye ile dostluk bağlarının artması, aynı zamanda niyeti bozuk, ülkemiz üzerinde hesabı olan bazı yabancı unsurların Türkiye’nin güvenliğine yönelik yapacakları yanlışlıkları hangi tedbirlerle önleneceğinin karşılıklı görüşülmesi amacıyla biz Ankara’da 2 denetçi arkadaşımızın yürüttüğü rapor çalışmasını sürdürüyoruz” dedi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç şöyle konuştu:

“Birleşmiş Milletler’e kayıtlı mültecilerin yarısından fazlasını Türkiye barındırıyor. Kolay bir olay değil bu, olağanüstü bir olay. 3 milyona yakın Suriyeli var, Afganistanlı, Pakistanlı, Iraklı, Somalili, Afrikalı, bunları da saydığımız zaman 4 milyon mülteci var ülkemizde. Türk milleti, Maraşlılar, Gaziantepliler, Hataylılar, İstanbullular bu insanlarla ekmeklerini paylaşıyorlar. Bu insanlarla okullarını, geleceklerini paylaşıyorlar. Avrupa’da gayri safi milli hasılası milli gelirimizden daha fazla olan ülkeler, 10, 100, 200 mülteci için tartışma yapıp kavga çıkarıyorlar alalım mı almayalım mı diye. Avrupa’da sivil toplum örgütleri ‘mülteciler getirilmesin, ekmeğimizi bölüşmeyelim, okullarımızı paylaşmayalım’ diye gösteri yaparken, bizdeki sivil toplum örgütleri bu insanlara bağırlarını açıyorlar. Diyorlar ki ‘bunlar iç savaştan kaçmış, bunları anneleri, babaları ölmüş, kadınlar dul, çocuklar yetim kalmış’ diyerek kucağını açıyor. İşte bizim insanımızın gönlünün genişliği ve medeniyetler arasındaki fark budur. Kamu Denetçiliği Kurumu olarak bu insanlığın vicdanını kanatan olaya halkımızın bulduğu çözümü yerinde göreceğiz. İnsan hakları açısından tespitler yapacağız ve daha iyi nasıl olabilir bunları raporlaştıracağız. Türkiye’nin bu hizmetini bu milletin insanlığın onurunu temsil eden hizmetini insanlığın vicdanını temsil eden hizmetini bütün dünyaya anlatmaya çalışacağız. Mültecilerle yapılan anket ve araştırmalarda yüzde 75’i Türk vatandaşı olmak istiyor”

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ise yaptığı açıklamada, Suriye’den savaş nedeniyle ülkemize gelen misafirlerin barınması, yaşam şartlarının iyileştirilmesi her düzeyde hükümet düzeyinde, illerimiz düzeyinde, kurumlar düzeyinde, sivil toplum kuruluşları düzeyinde her bir vatandaşın yaptığı fedakarlıklar olduğunun altını çizdi. Vali Özkan, “Kamu Denetçiliği Kurumunun imkan kabiliyetiyle başkanın deneyimi ile uzmanlarıyla beraber hem hizmet sunucuları hem de hizmet alıcıları arasındaki o köprülerin pekişmesi ve esasen burada ki hizmetin daha da iyileştirilmesi yönünde ilimize yapmış olduğu katkılardan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.