Malkoç: ‘İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla faydası dokunandır’

Kamu Denetçiliği Kurumu uzman ve uzman yardımcılarına yönelik ‘İnsan Hakları Temelli Yaklaşım Eğitimi’ verildi.

Prof. Alan Mıller tarafından 4 gün süren eğitimin kapanış konuşmasını yapan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, seminerlerini tamamlayan uzman ve uzman yardımcılarına sertifikalarını verdi.

Bu tür eğitim seminerlerinin Kurum için de çok önemli olduğunu vurgulayan Malkoç; “Bu çalışmalar aynı zamanda Türkiye’deki insan hakları konusunda hassasiyet gösteren insanlarında ufkunu açan çalışmadır. Bundan sonra size gelen dosyaları incelerken ve özellikle de karar aşamasında öğrendiklerinizi çok daha etkin bir şekilde yansıtacağınıza eminim. Bizim insan hakları konusunun tarihimizden, kültürümüzden, güzel hasletlerimiz ve anlayışlarımız var. Peygamber Efendimiz bir hadis- i şerifinde; ‘İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla faydası dokunandır.’ İnsanlar zorlandıklarında, güçlükle karşılaştıklarında sizlere başvuracaklardır. Güçlü olan kamu karşısında zayıf olan vatandaşın hukukunu korunacaklarını ve bunun önemli olduğunu söyledi.

“Hakkaniyeti arayan bir kurumuz”

İnsan hakları temelli yaklaşımın son derece önemli olduğunu söyleyen Malkoç; “Avrupa’da, Amerika’da ve dünyada olanları izleyince rahatsız olmamamız mümkün değil. Özellikle Avrupa’da seçimler yaklaştıkça popülizmin yükseldiğini görüyoruz bu popülizme bağlı olarak ırkçılığın arttığını, yabancı ve İslam düşmanlığının arttığını görüyoruz. Amerika’da yaşanan olaylar bütün insanlığı rahatsız etti. 5 yaşındaki çocuğa kelepçe takmak insanın aklının, vicdanının, ahlakının kabul edebileceği bir şey değildir. Yaşanan bu yanlış tutumlara karşı vicdan sahibi, akıl sahibi, ahlak sahibi bütün insanların itiraz etmesi gerektiğini kaydeden Malkoç, “Anayasaya dayanarak, hukuka dayanarak, ahlaka dayanarak, insan haklarına dayanarak vicdan sahipleri itirazlarını yükseltmesi gerekiyor eğer Amerika’da, Almanya’da, İngiltere’de veya dünyanın herhangi bir yerinde insan haklarını savunanlar, vicdanı savunanlar, ahlakı ve hukuku savunanların sesi, ırkçı, yabancı ve İslam düşmanı olanların sesinden daha çok çıkmazsa dünyada çok daha büyük sıkıntılar yaşanacaktır” şeklinde konuştu.

Biz KDK olarak hakkaniyeti arayan bir kurumuz. Yanlışlıkları düzeltmeye çalışan bir kurumuz, idarenin iyi işler yapması konusunda onlara tavsiyelerde bulunan, yol gösteren bir kurumuz bu çok önemli bir şey” diye konuştu.

Malkoç, KDK olarak dünyadaki bütün ombudsmanlarla teröre karşı, haksızlıklara karşı mücadelede, insan hakkının savunulmasında dayanışma içerisinde olacaklarının altını çizdi.