Malkoç: Üniversitelerimiz Cesaretlenmeli

Malkoç: Üniversitelerimiz Cesaretlenmeli Başdenetçi (Ombudsman) Şeref Malkoç İstanbul Altınbaş Üniversitesi’nde öğrencilere “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu bir konferans verdi.

Malkoç konuşmasında Türkiye’de 207 üniversitede okuyan öğrenci sayısının sekiz milyon olduğunu söyledi ve ekledi: “Her yıl 800 bin öğrenci diploma alıyor. Yakında Cumhuriyetimizin 100’ncü yılını kutlayacağız ve hedeflerimiz arasında Türkiye’nin dünyada ilk on ülkesinin arasına katılması var. Bu tabloda bir yeriniz olması için kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Son yıllarda ülkemiz çok gelişti ama daha iyisi mümkün ve bunu üniversitelerin önderliğinde başarabiliriz. Yöneticilerimize, üniversite hocalarımız, öğrencilerimiz, bilimsel çalışmalarla yol göstermeli, Türkiye’nin sorunlarıyla ilgili projeler geliştirmelidir. Yani üniversitelerimiz cesaretlenmelidir.”

Başdenetçi Kamu Denetçiliği Kurumu olarak üniversitelerde birçok çalışmalar yaptıklarını Ombudsmanlık kulüpleri kurduklarını, hukuk öğrencilerine staj imkânı sağladıklarını söyledi ve şöyle devam etti: “100 üniversitemizde kurduğumuz Ombudsmanlık kulübü temsilcilerimizi Ankara’da Ekim ayında ağırlayacağız.”

Başdenetçi: İnsanı Düzeltmenin Temeli Adalettir

Ombudsman Malkoç dünyadaki bütün sorunların çözümünün insanın işini iyi yapmasına bağlı olduğunu ifade etti ve “İnsanı düzeltmenin temeli de adalettir. Herkes adaleti ister ama hep kendisi için ister. Adalet her şeyin yerli yerine konmasıdır. Bu kolay bir şey değildir önce adaleti kendi çevremizde temin etmeliyiz. Bunun temeli Peygamber efendimizin hadisinde olduğu gibi “size yapılmasını istemediğiniz şeyi başkasına yapmayın” düsturudur. İşte KDK bunun için gayret gösteriyor, en son meclise sunulan yargı paketine katkıda bulunduk ve bu yargı paketini de savunuyoruz. Türkiye’de son on yıldaki en önemli adalet hamleleri Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının getirilmesi ve Ombudsmanlığın kurulmasıdır” dedi.

Başdenetçi: Her Zorluktan Sonra Güzellik Vardır, Yılmayacağız, Korkmayacağız

Şeref Malkoç konuşmasında gençlere seslendi: “Gençler günlük siyasi tartışmalar sizin umudunuzu kırmasın, heyecanınızı azaltmasın. Siyasette tartışma dirilik alametidir. Söylediğiniz sözün kıymeti olsun, insanlara yol göstersin. Türkiye’de en son yerel seçimlerde seçime katılma oranı yüzde 84’tü. Mayıs ayında AB parlamentosundaki çalışmalara katıldık. Orada bütün parlamenterler halkı oy kullanamaya çağırıyordu çünkü oy kullanma oranı yüzde 20-40 bandında. Uzmanlar, insanların oy kullanmamasını görüşlerinin değersiz olduğunu hissetmesine bağlıyor. Bizim 58 milyon seçmenimiz var demek ki insanımız görüşünün değerli olduğunu hissediyor. Bu olağanüstü bir şey. O yüzden çok çalışacağız, tartışmadan çekinmeyeceğiz, farklı fikirleri dinleyeceğiz ama hakaret etmeyeceğiz. Bin yıldan beri Anadolu’da farklı kültürlerle yaşadık, yaşamaya devam edeceğiz, büyük hedeflerimiz var, siz gençler bu hedefleri başaracaksınız. Her zorluktan sonra güzellik vardır. Zorluktan yılmayacağız, korkmayacağız, alın teri ve göz nuruyla, bilimden, akıldan, tecrübeden yararlanarak çözüm üreteceğiz. ”