Malkoç Mardin’de Konuştu: Terörle Mücadelede Önemli Bir Noktaya Geldik

Başdenetçi (Ombudsman) Şeref Malkoç Mardin’e giderek burada temaslarda bulundu ve Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Atatürk Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen "İnsan, Toplum ve Medeniyet" konulu konferansta konuştu.

Malkoç Mardin’de ilk olarak Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ı makamında ziyaret etti. İkili görüşmenin ardından basının sorularını yanıtlayan Malkoç ve Yaman, Mardin valiliğinin çalışmaları ve ilin sorunları hakkında fikir teatisinde bulunduklarını ifade ettiler.

Malkoç valilik ziyaretinde yaptığı konuşmada Mardin gibi tarihi, derin ve kadim bir kültür şehrinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ombudsman Malkoç Kamu Denetçiliği Kurumu’nun ise (KDK) yedi yıllık geçmişe sahip genç bir kurum olduğunu, kurum olarak, vatandaşın idareyle arasında yaşanan problemleri, yargıya intikal etmeden ücretsiz, kolay ve hızlı bir çözdüklerini belirtti.

Başdenetçi: “Şimdi Yaraları Sarma Zamanı”

Başdenetçi üç yılı aşkın süredir yaptığı Ombudsmanlık görevi nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine birçok ziyarette bulunduğunu ve süreç içerisinde bölgenin terörle mücadelede kat ettiği mesafeyi yakından gözlemleme şansını elde ettiğini vurguladı. Malkoç: "Eğitim, ulaştırma ve sağlık başta olmak üzere hizmetlerin kalitesi arttı. Bunlar memnuniyet verici hususlar. Hak ve özgürlükler alanında da hem anayasa hem de yasalarda önemli değişiklikler yapıldı. Elbette terör örgütleri PKK, FETÖ ve DEAŞ'ın verdiği, tahribat az değil. Türkiye'nin terör hastalığından kurtulması kolay olmadı. Hak ve hürriyetlerin kullanılması ortamını terör zehirlemişti. Şimdi o zehir temizleniyor. Temizlenme, Cumhurbaşkanlığımız öncülüğünde, bu konuda çalışan bütün birimlerimizin gayretleriyle oldu. Elbette bunun sıkıntıları ve bedeli de oldu. Türkiye, çok şükür terörle mücadelede önemli bir noktaya geldi. Şimdi yaraları sarma zamanı, daha iyiyi yakalama dönemidir" dedi.

Vali Yaman: “Güven Ortamının Sağlanmasıyla Kültürel Ve Sanatsal Faaliyetler Arttı”

Vali Yaman Başdenetçi Şeref Malkoç’u ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra Ombudsmanın terörle mücadele konusundaki sözlerine katıldığını söyledi ve ilde huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yoğunlaştığını ifade etti. Vali Yaman ve Ombudsman Malkoç görüşmelerinin ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’ni ziyaret ederek merkezdeki gençlerle görüştüler.

Malkoç: “İdare İle Başınız Düşerse Dara Ombudsmanlığı Ara”

Başdenetçi Şeref Malkoç Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Atatürk Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen "İnsan, Toplum ve Medeniyet" konulu konferansta bir konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye'nin 2023, 2053, 2071 hedeflerine emin adımlarla gittiğini belirten Malkoç KDK’nın da hukuk, hakkaniyet ve adalet alanlarındaki hedeflerin gerçekleşmesi için çaba sarf ettiğini ifade etti ve “Hangi konu olursa olsun bu kurumun kurulmasının amacı idarenin eksik, noksan, kusurlu hizmetleri konusunda şikâyetleri değerlendirmektir. Aynı zamanda vatandaşımız bu hizmeti sunan kişinin tutum ve davranışlarındaki yanlışı da mahkemeye gitmeden KDK’ya gelerek çözebilirler” dedi.

Ombudsman Malkoç vatandaşın ücretsiz avukatlığını yapan ve bir hak arama kurumu olan KDK’yı tanıtırken "Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurmak çok kolay, ücret almıyoruz ve kararlarımızı altı ay içinde veriyoruz. Biz şöyle sloganlaştırdık bunu ‘idare ile başınız düşerse dara Ombudsmanlığı ara' diyoruz. Sadece kamu hizmetleri ile sizler arasındaki işlere bakıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ombudsman Malkoç: “Dünyanın En Başarılı Üniversiteleriyle Yarışabiliriz”

Başdenetçi üniversitelerin toplumun kılavuzu olduğunu söyledi ve “Üniversiteler aynı zamanda kalkınmanın, gelişmenin, refahın, ilerlemenin motorudur. Bulundukları şehre can damarı olan eğitim kurumları ekonomik, kültürel ve sanatsal açıdan coğrafyalarını etkilerler. Dünyaya baktığımızda en gelişmiş kentlerin en başarılı üniversitelere sahip olduğunu görürüz. Bunlar tesadüf değildir” dedi.

Malkoç Türkiye’nin eğitimde çok mesafe kaydettiğini ancak henüz yeterli olmadığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Biz Ombudsmanlık olarak bütün Türkiye’yi dolaşıyoruz. Edirne’den Muğla’ya, Trabzon’dan Şırnak’a, şunu memnuniyetle görüyorum eğitim kurumlarımızın fiziki mekânları olağanüstü yeterlilikte. Sizler dünyanın en büyük üniversitelerin öğrencileriyle yarışacaksınız. Bunun emarelerini ben görüyorum. 18 milyon öğrencimiz, bir milyon öğretmenimiz var. Bunlar dünyayla mukayese edildiğinde çok güzel rakamlar. Dünyanın 100 ülkesinin nüfusundan daha fazla üniversite öğrencimiz var bizim. Bu büyük bir güçtür ve bunu en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor.”

Başdenetçi: “Tarih Boyunca Adalete Sıkı Sıkıya Bağlı Kaldık”

Şeref Malkoç adaletin bir toplumda huzur ve barışın temeli olduğuna vurgu yaptı: “Dünyadaki bütün sosyal ve siyasi hareketler ve bütün dinler adaleti tesis etmek için gayret eder. Demokrasi ve özgürlük hareketlerinin başlangıcı da adalettir. Kur’an-ı Kerim’de de en çok zikredilen kavram adalettir. Bunlar güzel şeyler. Tarih boyunca bizim medeniyetlerimiz adalete sıkı sıkıya bağlı kalmıştır. Osmanlı Devleti, bugün sahip olduğumuzun 20 katı büyüklüğe sahip topraklarını altı yüzyıl boyunca adaletle hükmederek elinde tutmuştur.”

Osmanlı Devleti’nin Kudüs’ü bir manga askerle dört yüzyıl elinde tuttuğunun altını çizen Başdenetçi “Kudüs’te bütün dinler Osmanlı zamanında, özgürlük ve adalet içinde yer aldı. Adalet hava, su gibidir, onsuz hayat devam etmez. İnsanlar konuşurken adildir, dillerinden adaleti düşürmezler ancak iş uygulamaya geldiğinde işler değişir” dedi.

Ombudsman: “Teröre Karşı 2 Bin 500 Yıllık Devlet Geleneğimiz Var”

Türkiye’de hak ve özgürlükler alanında çok büyük gelişmeler olduğunu ifade eden Malkoç “KDK bütçesi ayrı olan, Başdenetçisini meclisin seçtiği muazzam bir kurumdur. Başdenetçiyi dört yıl boyunca kimse görevden alamıyor. Türkiye’nin hak ve özgürlükler açısından eşsiz bir mevzuatı var. Böyle bir mevzuat hiçbir Avrupa ülkesinde yok. Bu hak ve özgürlükler ortamını terör örgütleri zehirliyor. Terörün yapmaya çalıştığı karşısında bu milletin 2 bin 500 yıllık devlet geleneği karşı koyuyor, teröristler kendi kazdıkları hendeklere gömülüyor. Bu açıdan baktığımızda kısa zamanda hak ettiğimiz yere ülke olarak geleceğimize ben gönülden inanıyorum” ifadesini kullandı.

Malkoç Mardin programında Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş’ı, Baro Başkanı İsmail Elik’i, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaş’ı ve Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ı makamlarında ziyaret etti ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.