Meclis Alt Komisyonu KDK Kararlarına Uyan ve Uymayan İdarelerle Görüştü

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dilekçe ve İnsan Hakları Karma Komisyonu üyelerinden oluşan alt komisyon, Bolu milletvekili Fehmi Küpçü başkanlığında ikinci kere toplanarak Kamu Denetçiliği Kurumu’nun 2019 yılında verdiği kararlara uyan ve uymayan idarelerin yöneticileriyle görüştü. Toplantıya Kamu Denetçileri Yahya Akman, Arif Dülger, Saadettin Kalkan, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük, KDK uzmanları, komisyona üye milletvekilleri ve idareciler katıldı

Küpçü: “İdarelerin Ombudsmanlık ile işbirliği içerisinde çalışmasının hak arama kültürüne sağladığı katkı bizler için çok değerli”

Ombudsmanlığın tavsiye kararlarına uymayan idarecilerin milletvekillerinin sorularını yanıtladığı toplantıda konuşan alt komisyon başkanı Fehmi Küpçü: “İdarelerin Ombudsmanlık ile işbirliği içerisinde çalışmasının hak arama kültürüne sağladığı katkı bizler için çok değerli. Her yıl bu uyumun daha da artacağını umut ediyoruz. Karma alt komisyonumuzun teamül halini almış bu görüşmelerinde amacımız idarelerin Kamu Denetçiliği Kurumu’yla etkin iş birliği yapmalarını temin etmektir. Kurumların Ombudsmanın kararlarına uymama gerekçelerini değerlendirerek birlikte çözüm önerileri geliştirmeyi ve çalışmalarımızın olumlu sonuçlara vesile olmasını temenni ediyorum ” dedi.

Bu yıl ilk defa KDK kararlarına uyan yöneticilerin de katıldığı toplantıda, tavsiyelere riayet eden Şap Enstitüsü, Noterler Birliği, Çevre ve Şehircilik, İçişleri, Milli Savunma ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tek tek söz alarak söz konusu kararların alınma süreçlerini anlattılar.

Toplantıda Kamu Denetçileri Tavsiye Kararlarını Anlattı

Toplantıda kamu denetçileri gerek uyulan ve uyulmayan kararları tek tek komisyona anlatarak çözüm yolları konusunda yapılacakları kaydettiler. Kamu Denetçisi Hüseyin Yürük Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapı kayıt belgesi konusunda uyulan KDK kararı üzerine bakanlık idarecisine Bakanlığın gerek bu kararda gerekse diğer tavsiye kararlarında gerekli ihtimamı gösterek uydukları için teşekkür etti.

Kamu Denetçisi Yahya Akman karma komisyonun son beş senedir KDK kararlarına uymayan idareleri davet ederek bilgi aldığını ve bu yöntemle tarafların masadan uzlaşmayla ayrıldıklarını sevinçle gözlemlediklerini ifade etti. Akman bu sene KDK kararlarına uyan idarecilerin de komisyona davet edilmesini çok olumlu bulduğunu ifade ederek tavsiye kararlarına uyan idareleri tebrik etti.

KDK 2019’da İşyerlerinde ve Okullarda Mobbingle Mücadelede Başarılı Oldu

Kamu Denetçisi Saadettin Kalkan konuşmasında pandemi sürecinde görev yapan tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ederek başladı ve Şap Enstitüsünde mobinge maruz kalan çalışan konusunda KDK’nın verdiği karara uyan idarecileri kutladı. Süreçte mobinge uğrayan çalışanın eski haklarına kavuştuğu ve kendisine huzurlu bir çalışma ortamı sağlandığı da ifade edildi.

Kamu Denetçisi Özlem Tunçak KDK’nın çocuklardan direkt başvuru alan tek kurum olduğunun altını çizerek, öğrencilerine şiddet uygulayan öğretmenlerin bulunduğu bir okulda, şikâyet başvurusuyla ortaya çıkan soruşturmada gerekli disiplin cezalarının verildiği ve okul öğrencilerinin sorunsuz eğitimlerine devam ettiklerini vurguladı. Tunçak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hak arama kültürünün yerleşmesi bakımından Ombudsmanlığa verdiği destek ve olaylara hassasiyetle yaklaşmasını takdir ettiklerini söyledi.

ÖSYM, Alt Komisyon Toplantısında Öğrencilere Müjde Verdi

Toplantıda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme (ÖSYM) Başkan Yardımcısı Cengiz Ceylan, YKS öğrencilerinin sınav ücretlerini ödeme konusunda yaşadığı sıkıntıları kuruma aktaran KDK’nin girişimleri neticesinde bu öğrencilere ek kayıt süresi vereceklerini duyurdu. Toplantıya katılan Kamu Denetçileri ve milletvekillerini sevindiren bu haberin ardından KDK kararlarına uymayan idarecilerin dinlenilmesine geçildi.

KDK Tavsiyelerine Uymayan Yöneticiler Milletvekillerinin Sorularını Yanıtladı

Öğretmenlere hafta sonu nöbet görevleri için ücret ödenmesi, kamulaştırılması uzun yıllardır yapılmayan alanların çözümü, askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na devrinde sorun yaşayan personel, YÖK’ün dikey geçiş politikası ve İLKSAN emeklilik yardımı ödemesinde yaşanan sıkıntılar masaya yatırıldı. Bu konularda KDK’nın verdiği tavsiyelere uymayan idarelerin yöneticileri kararlara uymama nedenlerini açıkladılar. Milletvekilleri, kamu denetçileri ve idareciler yaşanan sorunların çözümü için en kısa zamanda oluşturulacak yol haritasını belirleyerek uzlaştılar.

Alt komisyon toplantısı gündemdeki konuların görüşülmesiyle sona erdi.