Meclis Alt Komisyonu’ndan İdarelere KDK Sorgusu

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Dilekçe Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyonun alt komisyon toplantısı mecliste yapıldı. Alt komisyonun 1 Şubat 2019 tarihinde yaptığı birinci toplantı sonucunda Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) bilgi ve belge taleplerini olumlu karşılamayan veya tavsiye kararlarına uymayan idarelerin komisyon tarafından çağrılarak dinlenmesine karar verilmişti. Bu karar uyarınca meclis komisyonuna çağrılan idareler komisyon üyelerinin sorularını yanıtladı.

Toplantıda KDK’yı Kamu Denetçileri Yahya Akman, Arif Dülger, Saadettin Kalkan, Celile Özlem Tunçak ve Hüseyin Yürük temsil etti. Görüşmeler Sağlık Bakanlığı’na verilen ancak uyulmayan kararların istişare edilmesiyle başladı. Konu hakkında söz alan Kamu Denetçisi Kalkan bakanlıktan istenilen bilgi ve belgelerin en geç 30 gün süre içerisinde temin edilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı yetkililerinin daha titiz davranmasını istedi.

KDK İdarelerin Hasmı Değil Hısmıdır

KDK’nın kurumlardan bilgi ve belge istemesinin bir sorgulama tekniği değil hakkaniyetli ve adaletli karar vermesi için gerekli bir şart olduğunun altını çizen Kamu Denetçisi Kalkan verdikleri kararlarla esasen idarelere yardımcı olduklarını söyledi. Denetçi Kalkan’ın dile getirdiği bir diğer sorun ise idarelerin işe alma konusunda yaptırdıkları güvenlik soruşturmaları neticesinde elenen vatandaşların yaptıkları başvurular oldu. İdarelerin güvenlik soruşturmalarını KDK’yla paylaşmadıklarını ifade eden Kalkan, bu bilgilerin kişiye özel ve gizli olarak gönderilmesi durumunda hem gizliliğin sağlanacağı hem de hakkaniyetli karar verilebileceğini belirtti.

Kamu Denetçisi Yahya Akman ise alt komisyon toplantılarının Ombudsmanlık kanununda belirtildiği haline gittikçe daha çok yaklaştığını ve adeta açık kürsü gibi her fikrin cesurca tartışıldığını ifade etti. Akman, Milletvekillerinin halkın avukatlığını yapan KDK’nın yanında durması ve örnek kararları tartışmasından duyduğu memnuniyetini dile getirerek idarelerin hasmı değil hısımları olduğunu söyledi.

Sağlık hizmetlerinden sit alanlarındaki yapılaşmaya, emeklilik şartlarından ders muafiyetlerine kadar çok çeşitli alanlarda dosyalar üzerinde tek tek istişarelerde bulunan komisyon bir sonraki toplantıda Türkiye Futbol Federasyonu yetkililerini dinlemek üzere ikinci toplantısına son verdi.