Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğrencileri KDK’yı Ziyaret Etti

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Tefenni Meslek Yüksekokulu Yerel Yönetimler Bölümü öğrencileri Kamu Denetçiliği Kurumunu (KDK) ziyaret etti. Ziyarette, Kamu Denetçisi Hüseyin Yürük ve KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç, Ombudsmanlık Kurumunun çalışmalarını ve işleyişi hakkında bilgiler verdi.

Kamu Denetçisi Hüseyin Yürük, 2016 Aralık ayından itibaren Kamu Denetçisi olarak görev yaptığını, ulaştırma, basın, iletişim, mahalli idareler, ekonomi ve maliye gibi konularda gelen başvuruları incelediklerini ve dostane çözüm yoluyla veya tavsiye kararıyla vatandaşın başvurularını çözüme kavuşturmaya çalıştıklarını bildirdi.

Denetçi Yürük, Kamu Denetçiliği Kurumunun, vatandaşın hak arama kültürünün geliştirilmesi, idarenin hizmet kalitesinin yükseltilmesi, iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesine ve insan haklarının gelişmesine katkıda bulunduğunu ifade etti.

Genel Sekreter İbrahim Kılınç ise, öğrencilere KDK’nın işleyişine yönelik sunum gerçekleştirdi. Genel Sekreter İbrahim Kılınç, Kuruma başvuruların çok kolay olduğunu söyleyerek, vatandaşların, Kurumun internet sitesi üzerinden e-başvuru, posta, fax ve e-mail yoluyla başvurabileceklerini belirtti. Başvuruların tamamen ücretsiz olduğunu dile getiren Kılınç, başvuruları en geç 6 ay içerisinde sonuçlandırdıklarının bilgisini verdi. Kılınç, öğrencilere, üniversitelerinde karşılaştıkları kötü tutum ve davranışları ile gördükleri haksızlıkları KDK’ya iletebileceklerini iletti.

Türkiye’nin 7 ombudsmanlık ağına üye olduğunu söyleyen Kılınç, “Yumuşak güç olarak bunlar önemlidir. Yumuşak güç şu demek;  ülkemizde TİKA, Yunus Emre, AFAD, Kızılay, THY gibi bazı kurumlar vardır. Bunlar uluslararası ilişkilerde devlet politikasını çok resmi olmayan, çok daha yumuşak bir şekilde aktarır. Buna yumuşak güç diyoruz. Ombudsmanlıkta yumuşak bir güçtür. Uluslararası anlamda güçleri olan bağlantıları olan 120 ülkede muadili olan bir kurumdan bahsediyoruz.” Dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumuna kadın ve çocuklardan da yoğun başvuru aldıklarını belirten Kılınç, kadın ve çocuk internet siteleri hazırladıklarını ifade etti.

KDK olarak çeşitli çalıştaylar yaptıklarını, uluslararası çalıştaylar, kadın ve çocuk hakları çalıştayı, sporda hak arama çalıştayı ve 28 Şubat mağduriyetlerine yönelik çalıştay düzenlediklerini kaydetti.

Yurt içi ve yurt dışında da yoğun çalışma ziyaretleri yaptıklarını söyleyen Kılınç, Ombudsman Halkla Buluşuyor Programı kapsamında illerde toplantılar düzenlediklerini, STK temsilcileri, muhtarlar ve mülki idari amirleri ile bir araya geldiklerini, vatandaşı idareyle buluşturduklarını anlattı. KDK olarak yurt dışında yaşayan vatandaşların hak arama kültürlerinin gelişmesi, haklarını nerede ve nasıl arayacaklarını anlatmak amacıyla ülkelerdeki STK temsilcileri ile buluştuklarını, Ombudsmanlarla görüş alışverişinde bulunduklarını ve çeşitli konferanslara katıldıklarını bildirdi.