Ombudsman, Bursa’da Halkla Buluştu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük, Mustafa Özyar ve Yahya Akman ile Kurum Genel Sekreteri İbrahim Kılınç, Bursa’da “Ombudsman Halkla Buluşuyor” Programı kapsamında yerel yöneticiler, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Programda, İçişleri Eski Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katılarak birer konuşma yaptılar.

Programda konuşan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kuruma çok kolay ulaşılabildiğini belirterek, başvuruları en kısa sürede karara bağladıklarını ve Denetçilerin inceleme ve araştırmaları esnasında hiçbir makam ve kuruluşun emir veremediğini söyledi.

Vatandaşlar tarafından gelen başvuruları titizlikle incelediklerini dile getiren Şeref Malkoç, “Vatandaşın başvurusunu en ince ayrıntısına kadar değerlendiriyoruz. Vatandaşların başvurusu arkadaşlarımız tarafından kılı kırk yararak değerlendiriliyor. Kamu Denetçiliği halkın avukatı olmasının yanı sıra idarenin hasmı değil, rehberidir. Kolay ulaşılabilen bir kurumuz. Denetçilerin inceleme ve araştırmaları esnasında hiçbir makam, mevki, kurum, kuruluş bize emir veremez, tavsiyede bulunamaz. Kamu Denetçiliği Kurumu, idareyi denetleyen bir kurumdur. İdareyi denetlemenin yolu sizin şikayetleriniz. Şikayetleriniz gelirse titizlikle inceleriz. Bizim arzumuz, Türkiye’deki kurumların dünyanın en iyi kurumları olmasıdır.” diye konuştu.

Malkoç, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin 1. yılının yaklaştığını hatırlatarak, “Bu coğrafyanın zor olduğunu biliyoruz. Bu memleket çok badireler atlattı. Allah’ın izniyle bu millet bütün badirelerin üstünden gelmiştir ve bundan sonra da gelecektir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından katılımcıların soruları cevaplandırıldı.