Ombudsman Eskişehirlilerle Buluştu

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük ve Genel Sekreter İbrahim Kılınç, Eskişehir Programının 2. gününde ulusal ve yerel basın temsilcileriyle buluştu.

Programda konuşan Şeref Malkoç, basın temsilcilerine KDK hakkında bilgiler verdi. KDK’ya yazılı bir şikâyet gelmesi üzerine inceleme yaptıklarının altını çizen Malkoç, başvuruları en kısa sürede çözüme kavuşturduklarını belirtti.

Eskişehir’den Kamu Denetçiliği Kurumuna 2017 yılı içerisinde 143 başvuru geldiğini açıklayan Malkoç, kurum kurulduğundan itibaren ise toplamda 339 başvuru yapıldığını bildirdi.

Başdenetçi Malkoç, ABD’nin Kudüs kararına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Kudüs’ün bütün insanlığın ortak malı olduğunu belirten Şeref Malkoç, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, Büyükelçiliklerinin Kudüs’e taşınmasına karar verdi. Bu Dünya’da büyük bir infial oluşturur. Bu infial haklı bir infialdir. Çünkü Kudüs Yahudilerin, İsrail’in başkenti olamaz. Kudüs bütün insanlığın ortak malıdır. Müslümanların ilk kıblesidir. Bunu sadece İsrail’in başkenti olarak tanımlamanın hiç kimseye faydası yoktur.” Dedi.

KDK, Dünya Ombudsmanlarına Mektup Gönderecek

Başdenetçi Şeref Malkoç, dünyadaki bütün Ombudsmanlara Amerika Birleşik Devletleri’nin ve İsrail’in, siyonizmin bu tutumunu, tavrını protesto eden, buna karşı dünyadaki bütün insan hakları örgütlerini tavır almaya teşvik edecek bir mektup göndereceklerini bildirdi.

Konuşmasının ardından Başdenetçi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri, basın temsilcilerinin sorularını cevapladı.

Ombudsmanlık, Dostane Çözüm Mekanizması ve Eskişehir Uygulamaları Toplantısı Yapıldı

Ombudsman Halkla Buluşuyor Programı kapsamında düzenlenen “Ombudsmanlık, Dostane Çözüm Mekanizması ve Eskişehir Uygulamaları Toplantısı” Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in, STK temsilcilerinin, muhtarların ve idari birimlerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda bir konuşma yapan Malkoç, demokrasinin ve insan haklarının yerleşmesine, idarenin denetlenmesine katkıda bulunmaya çalıştıklarını söyledi.

Herhangi bir kamu kurumundan memnun etmeyen bir hizmet veya hukuki anlamda haksızlık ya da yanlışlık yapıldığına inanan herkesin Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurabileceği bilgisini veren Malkoç, mahkemeye gitmeden önce KDK’ya başvurmaları gerektiğini söyledi.

Kuruma başvuruların ücretsiz ve çok kolay olduğunu vurgulayan Malkoç, internet sitesi üzerinden e-başvuru ile kuruma bizzat gelerek başvurularını iletebileceklerini bildirdi. KDK’nın, halkın bir nevi avukatı olduğunun altını çizen Malkoç, verdikleri kararla da idarecilere yol gösterdiklerini belirtti.

Toplantıda, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcıların sorunları ve önerileri dinlendi.