Ombudsman Öğrencilerle Bir Araya Geldi

Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu’nda staj yapan Atılım Üniversitesi Hukuk Öğrencilerine Sertifika Törenine ve Çankaya Üniversitesi Ombudsmanlık Topluluğunun düzenlediği konferansa katılarak birer konuşma yaptı.

Malkoç konuşmasında Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Atılım Üniversitesiyle yapılan protokol neticesinde on öğrenciyi stajyer olarak misafir ettiğini söyledi. KDK’nın işleyişiyle, Türkiye’deki idarelere örnek olma misyonu olduğunu ifade eden Malkoç, öğrencileri misafir ederek “devlet kurumları stajyeri sevmez” algısını da yok ettiklerini belirtti. Türkiye’deki bütün kurumların sahibinin 82 milyonluk Türk milleti olduğunu söyleyen Başdenetçi herkesin işini düzgün yapmasının yanında bu işi yaparken suratının da asık olmaması gerektiğini çünkü KDK’nın idarenin eylem ve işlemleri yanında tutum ve davranışları da denetlediğini ifade etti.

Malkoç:“İyi hukukçu, aradığını nerede bulacağını bilen hukukçudur”

Konuşmasında Ombudsmanlığın temellerinden bahseden Başdenetçi Malkoç KDK’nın köklerinin medeniyetimizde ve tarihimizde yattığını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Adaletin olmadığı yerde, haksızlık, yanlışlık ve zulüm olur. Adaletin sağlanabilmesi için iyi hukukçulara ihtiyacımız var. Hukuksuz hayatın hiçbir alanı yok. Sizler de kendinizi çok iyi yetiştirmelisiniz. İyi bir hukukçu demek mevzuatı ezberlemek değildir, bu zaten mümkün değil. İyi hukukçu, aradığını nerede bulacağını bilen hukukçudur.”

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun işleyişinden ve kararlarından bahseden Başdenetçi Şeref Malkoç, KDK kararlarına uymayanların “hukuksuz idareciler” olarak adlandırıldığını söyledi. Gençlerin hakkaniyetli ve adaletli yetişmeleri sayesinde Türkiye’nin en iyi demokrasilerinden birisine sahip olacağını söyleyen Başdenetçi öğrencilere hitaben sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bilim, tecrübe ve azim olmadan kalkınma olmaz. Sizler Türkiye’nin geleceğiniz. Siz sadece kendiniz için çalışmayacaksınız, tüm insanlığın umudu olacaksınız.”