Ombudsmanlık, Dostane Çözüm Toplantısı Trabzon’da Yapıldı

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük, Mustafa Özyar ve Yahya Akman ile KDK Genel Sekreteri İbrahim Kılınç, Trabzon Programının 2. gününde Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, Trabzon Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim Kolcu, Trabzon Baro Başkanı Av. Sibel Suiçmez ve Trabzon Gazeteciler Cemiyetine nezaket ziyaretinde bulundu.

Başdenetçi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri, temasları kapsamında Trabzon’da bulunan ulusal ve yerli basının temsilcileri ile bir araya gelerek gazetecilerin sorularını cevapladı.

Toplantıda KDK hakkında bilgiler veren Malkoç, vatandaşların kendilerine şikayet dilekçesiyle ulaşabileceklerini söyledi.

“Kurumumuza 2017 yılında 12 bin 443 başvuru geldi”

Vatandaşın bir nevi avukatlığını yaptıklarını ifade eden Malkoç, “Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu vatandaşın avukatlığını yapan, derdini sorunları dinleyip kamuda yöneticilerle bunları nasıl çözebiliriz diye diyalog kuran, dostane çözüm arayan neticede verdiği kararlarla idareye yol gösteren rehberlik yapan güzel bir kurum. 5 yıl zarfında alınan şikayetler bugün itibariyle 36 bini geçti. Geçen yıl toplam 5 bin 516 şikayet almışken bu yıl bugün itibariyle bu rakam 12 bin 443’e ulaştı. Yani yıl sonuna kadar bu rakam 15 bini aşacak gibi görünüyor. Çok kolay müracaat alan bir kurumuz. E-başvuru veya postayla hangi yolla olursa olsun bize bir şikâyet dilekçesi iletilmesi işlemlerin başlaması için yeterli.” dedi.

Trabzon’dan 5 yıllık sürede 428 müracaat aldıklarını kaydeden Malkoç, “Bunun 215 tanesi 2017’de yapıldı. Trabzon’dan yapılan şikayetler Türkiye sıralamasıyla doğru orantılı. Birinci sırada, eğitim, yüksek ve ortaöğretimden şikayet geliyor, ikinci sırada kamu personeli. Türkiye genelinde bu yıl yapılan 12 bin 443 müracaatın 9 bin 912’sini sonuçlandırdık. Yani bize gelen müracaatın yüzde 70’in üzerinde sonuçlandırdık” diye konuştu.

Toplumun farklı bütün kesimlerinin sorunlarını dinlemek için çeşitli illerde toplantı düzenlediklerini belirten Malkoç, toplantıların ardından hazırlanan raporların bir kısmını ilgili bakanlıklara, bir kısmını Başbakanlık, bir bölümünü de Cumhurbaşkanlığına intikal ettirdiklerini bildirdi.

Kurumun birinci görevinin idareyi denetlemek olduğunu vurgulayan Malkoç, şöyle devam etti:

“Dört yıllık kurumuz, beşinci yılımıza giriyoruz. İyi yol alıyoruz, umut ediyorum ki onuncu yılda Türkiye’de çok daha fonksiyonel olacak. ‘Acaba Kamu Denetçiliği Kurumuna gidilir mi?’ Bunun en somut örneği ÖSYM’de yaşandı. ÖSYM, bizim verdiğimiz bir kararı uygulamayacağını söyledi, biz de ‘Biz hukuk kurumuyuz, böyle yapmayın, biz kamuoyunun vicdanıyız, hukuka uymayan birisi görevinin başında uzun süre kalamaz.’ demek zorunda kalmıştık. Bizim en büyük gücümüz kamuoyudur. Evet, Anayasa bize güç vermiş ama kamuoyu, basınla ve sivil toplum örgütleriyle ilişkimiz arttıkça, bütünleştikçe hukukun işlerliğini daha da hızlandıracağız, iyi yönetimi daha iyi yerleştireceğiz. Kamunun hizmet kalitesini artıracağız ve en önemlisi de kamudaki şeffaflığa ve denetime katkıda bulunacağız.”

Malkoç, kanunun kendilerine verdiği çok güzel bir imkân daha olduğuna dikkati çekerek, “Toplumun genelini ilgilendiren konularda raporlar hazırlayabiliyoruz. Aklınıza hangi konu gelirse gelsin imar, yerel yönetim, eğitim. Mesela en son çalışmamız Türkiye’deki Suriyeli göçmenlerle ilgili, öyle zannediyorum raporu kasım ayında yayınlarız. Yayınladığımızda olağanüstü Türkiye’nin gündeminde bir şey olmazsa epey tartışılacak diye düşünüyoruz.” dedi.

Trabzon’da Ombudsmanlık, Dostane Çözüm ve Trabzon Uygulamaları Toplantısı Düzenlendi

Başdenetçi Malkoç ve beraberindeki heyet, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve idari birimlerin katılımlarıyla “Ombudsmanlık, Dostane Çözüm ve Trabzon Uygulamaları Toplantısı” gerçekleştirdi.

Toplantıya; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Suudi Arabistan Büyükelçisi Waleed Abdulkareem El Khreeije ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşması yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, modernliğin, gelişmişliğin, demokrasinin en önemli göstergelerinden birinin toplumların kurum üretebilme ve onları işlevleştirebilme kabiliyeti olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

“Bir toplum ne kadar fazla kurum üretebiliyorsa, kamu otoritesinin gücünü ne ölçüde dengeleyebiliyor ve bunu milletle bir araya getirebiliyor ve tabana yayabiliyorsa, demokrasisi o ölçüde gelişmiş demektir. Bu kurumlar aslında toplumun sesi, tıpkı oy pusulası gibi güç kullanma araçlarından bir tanesidir. İşte bugün, yönetim noktasında olan insanlarız, yarın başkaları olacaktır. Bir karar alacağımız veya aldığımız zaman bakıyorsunuz ki ilgili oda başkanları ziyaretimize geliyorlar, birtakım taleplerini ifade ediyorlar veya uygulamayı düşündüğünüz kanunun sizin düşünmediğiniz bir etkisini anlatıp hepimizi uyarıyorlar. Zaman zaman medya yoluyla gösterilerle açıklamalarla toplumun sadece genel siyasete ilişkin değil, olaylara ilişkin talep ve düşüncelerini ortaya koyuyorlar. Karar mekanizması olarak buna bir şekilde kulak vermek zorundayız yani toplum devletle, seçim sandığı dışında, mahkemelerin dışında, suç ve cezalar dışında bir iletişimi, bir etkileşimi bu kurumlar üzerinden gerçekleştirmiş oluyor.”

Bakan Soylu: Ombudsmanlık, kamu kurumu gibi devletten vatandaşa doğru değil, vatandaştan devlete doğru bir akışı ifade eder.

Türkiye’nin son 15 yılda elde ettiği istikrar ve demokratik gelişime paralel olarak bu türden kurumların gelişimi ve etkinliği noktasında büyük bir sıçrama gerçekleştirdiğini söyleyen Bakan Soylu, “Esasen dünyadaki gelişim de buna paraleldir. İşte Kamu Denetçiliği Kurumu yani yaygın olarak bilinen adıyla Ombudsmanlık da bu noktada ülkemizde uygulanmaya başlayan aslında sivil iradenin temsili noktasında belki de en eski kurumlardan biridir. Tabii burada sivil tabirini kullanıyorum, bu nokta kimseyi aldatmasın belki de işin güzel tarafı bu, Ombudsmanlık Anayasa’mızın 74. maddesine göre kurulmuş, anayasal bir kurumdur ancak davranış itibarıyla sivil bir kurumdur yani kamu kurumu gibi devletten vatandaşa doğru değil, vatandaştan devlete doğru bir akışı ifade eder. Sivil tabirini bu ayrımdan dolayı kullandığımı ifade etmek isterim.” Dedi.

Ombudsmanlığın hikayesinde esasen bu toprakların da izleri olan bir kurum olduğunu ifade eden Soylu, “İsveç Kralı Şarl’ın Osmanlı ülkesine sığındığı süre zarfında ülke halkıyla kral arasında bir anlamda iletişimi sağlamak, toplumun taleplerini doğru aktarmak adına kurulmuş bir kurum. Tabii bu kurumun bize bu kadar geç gelmesinin, tekrar kendimize ait kurumla buluşmasının çok değişik sebepleri var.” diye konuştu.

Suudi Arabistan Büyükelçisi: Trabzon ili son derece güzel, doğal güzellikleriyle, cömert halkıyla, sıcak kanlı insanlarıyla bir cazibe merkezidir.

Büyükelçi Waleed Abdulkareem El Khreeije toplantıda yaptığı konuşmada, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a kendisini toplantıya davet etmesi dolayısıyla teşekkürlerini iletti.

Toplantının kendisi için güzel bir fırsat olduğunu belirten Büyükelçi, “Yoğun ziyaretleriyle Trabzon halkından bir parça haline gelen Suudi vatandaşlarını temsilen bu toplantıya katılarak duygularımı ifade etme imkânı buluyorum. Son senelerde artan Suudi turistlerin Trabzon’a ziyaretleri, bu şehrin Suudi vatandaşların kalbinde edindiği yerin bir delilidir. Bizim vatandaşlarımız için Trabzon ili son derece güzel, doğal güzellikleriyle, cömert halkıyla, sıcak kanlı insanlarıyla bir cazibe merkezidir.” diye konuştu.

Büyükelçi, istatistiklere göre Trabzon’a Ortadoğu’dan gelen turistlerin yüzde 85-90’ını Suudi vatandaşların oluşturduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“2017 yılının ocak ayından ağustos ayına kadar yaklaşık 350 bin Suudi vatandaşı Trabzon’u ziyaret etti. Vatandaşlarımız Trabzon’a sadece turistik bir yer olarak bakmamaktalar ve sadece turistik bir ziyaret amacıyla da gelmemektedirler. Yatırımcı olarak da Trabzon’a gelmekte ve yatırımlarını buraya yönlendirmektedirler. TÜİK verilerine göre, Trabzon’da ocak ayından ağustos ayına kadar Suudi vatandaşlarına 763 konut satışı gerçekleştirilmiştir. Konut satın alan vatandaşlarımızın büyük kısmı Trabzon’da aynı zamanda oturma iznine müracaat etmiş, büyük kısmı oturma izni almıştır.”

Büyükelçi: Kamu Denetçiliği Kurumuyla iş birliğine hazırız.

Vatandaşlarının Trabzon’a ziyaretinin bu derece artmasının özellikle tatil dönemlerinde bazı ufak tefek problemlere ve şikayetlere de sebep olduğunu aktaran Büyükelçi, şunları kaydetti:

“Büyükelçiliğimiz bu tür sorunların çözülmesi konusunda direkt Trabzon resmi kanallarıyla iletişime geçmekte ve gerekli hizmeti sunmaktadır. Büyükelçilik olarak özellikle tüm resmi kurumlara şunu taahhüt ediyoruz ki vatandaşlarımızın yaşadığı sorunların, Türk vatandaşlarıyla aralarında oluşan problemlerin giderilmesi için her türlü desteği vermeye ve yardıma hazırız. Özellikle Kamu Denetçiliği Kurumuyla iş birliğine hazırız. Kendilerine destek sunmak ve onların desteğini almaktan büyük mutluluk duyacağız. Turizm sezonunda özellikle vatandaşlarımızın buradaki ziyaretleri esnasında yaşanan sorunları en aza indirmek için büyükelçilik olarak Trabzon yetkili makamlarıyla yüksek düzeyde toplantılar tesis etmekten mutluluk duyacağız. Böyle bir toplantı tertibini de kamu kurumlarından talep ediyoruz. İnşallah bu yardımlaşmamız, birbirimize destek olmamız hem insani hem kültürel hem iktisadi alanda devam edecektir.”

Trabzon halkına da teşekkür eden Büyükelçi, “Trabzon halkı cömertlikleri, misafirperverlikleri ve güzel davranışlarıyla bütün vatandaşlarımızı kucakladılar. Evlerini, sofralarını onlarla paylaştılar, çok güzel bir şekilde ağırladılar. Sevindirici olan şudur ki binlerce vatandaşımız Trabzon’u ziyaret ediyor ama çok az sayıda adliyeye intikal eden hadiseler meydana geliyor. Bir elin parmaklarını geçmez, bir ya da iki tane oluyor. Bu da halklarımız arasındaki uyumun bir göstergesidir ve Trabzon halkının da hoşgörülü olduğunun bir belirtisidir. Halklarımız arasında derin bir bağ ve dostluk var. Aynı şekilde Kralımız ile Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan arasında da çok güçlü dostluk bağları var. İki halkın dostluk bağları, geçmişe dayanan kuvvetli bağlar. İnşallah bu bağları biraz daha geliştirmek bizlere nasip olur. Bunun için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Malkoç ve Kamu Denetçileri, katılımcıların sorunlarını dinledi.