Ombudsmanlık Tarihi Sergisi Ankara’da Açıldı

Kamu Denetçiliği Kurumu, Keçiören Belediyesi ve Türkiye Gençlik Vakfı Keçiören Şubesince düzenlenen Ombudsmanlık Tarihi Sergisi, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Kamu Denetçileri Mustafa Özyar ve Yahya Akman ile Kurum Genel Sekreteri İbrahim Kılınç’ın katılımları ile açıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, vatandaşın kendisini yönetenlere güvenmesi gerektiğini belirterek, “Bu güvenin sağlanması için de hukuka uygun çalışılması lazım. İşte Kamu Denetçiliği Kurumunun asli vazifesi, vatandaş adına bu hukuk denetimini yapmaktır. Gerçekten yapıyor mu? Hiç şüpheniz olmasın.” Şeklinde konuştu.

Bakan Yılmaz, Mevlana’nın “Yüzde ısrar etme doksan da olur, insan dediğinde noksan da olur” sözünü anımsatarak, “İşte Kamu Denetçiliği Kurumu o noksanları giderecektir. Sizin haklarınızı savunacak bürokrasi karşısında, yönetim kurumları karşısında yanınızda bir kurum var, Kamu Denetçiliği Kurumu.” Dedi.

KDK’nın henüz 5 yıllık bir kurum olduğunu ancak kısa zamanda çok başarılı işlere imza attığını vurgulayan Yılmaz, Tokat’ta üniversite sınavına girerken tıbbi cihazı olduğu için sınavı ÖSYM tarafından geçersiz sayılan bir öğrencinin, KDK sayesinde mağduriyetten kurtulduğunu belirtti.

300 yıl önce de bu topraklarda Ombudsmanlığın var olduğunu ve insana hizmet ettiğini aktaran Yılmaz, serginin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Açılışta konuşan Şeref Malkoç ise, KDK’nın 2012 yılında kurulduğunu hatırlatarak, yeni bir kurum olmasına karşın çok güzel işler yaptığını söyledi.

Türkiye’de idarenin ve hizmetlerin iyi yönetilmesinde herkesin katkıda bulunması gerektiğine dikkat çeken Malkoç, “Özellikle Kamu Denetçiliği Kurumu, kamuda görev yapan arkadaşların bakış açılarından, yetişmedeki veya eğitimdeki eksiklerinden kaynaklanan kusurlarını düzeltmek için var. Bunun en son örneğini LYS’ye ve KPSS’ye girme hakkı elde edip zamanında para yatıramayan kişilerin Kurumumuza müracaatlarında gördük. Biz idarelerle görüşerek bu işi çözdük. İnşallah idarelerimiz çok güzel olur şikayetlere ve bunlara gerek kalmaz.” Diye konuştu.

Ombudsmanlığın Türkiye’de bilinen ancak tarihte de kurumsallaşmış bir yapının tanıtıldığı bir sergiyi gerçekleştirdiklerini belirten Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz, Başdenetçi Malkoç, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve Kamu Denetçileri, serginin açılış kurdelesini keserek sergiyi gezdi.